Diabetes

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

tema odprta - 11. jan 2008 15:06 | ogledi: 18.169 | odgovori: 15

Hojla!

Saj ni problem - pa je problem,mož ima slad. bolezen.To še ne pomeni konec sveta- kuhamo še bolj zdravo hrano kot preje.Prilagodila sem kuhanje vsem v gospodinjstvu tako da smo vsi zadovoljni.Zataknilo se mi je pri peki,mož je zelo sladkosned.Pred boleznijo sem veselo pekla in presenečala domače s sladkimi dobrotami.Poskusila sem belo moko zamenjati s pirino ali polnozrnato pa se mi vse "sfiži".Pomagajte mi z recepti za diabetike!

Želim vam lep vikend čeprav deževen.

mijamarija

MissLady  

član od: 1.7.2005

sporočila: 811

11. jan 2008 15:39

tud jaz sem diabetik.... Določenih stvari ne boš mogla delati samo s pirino moko (vsaj meni ne rata), jaz dodam tudi nekaj bele (npr. 50:50). Samo s pirino moko pečem naprimer mafine (se full dobr obnesejo), palačinke.... (pri palačinkah je zoprno, ker jih diabetiki ne smemo mazati z marmelato - tud tista ki je kao za diabetike full dviguje sladkor, zato jih jaz zase naredim s pusto skuto). Sladkor v sladicah pogosto zamenjam z natrenom. Sicer pa dobiš dost receptov na internetu... doma pa imam tudi eno kuharco, ki sem jo kupila pred leti... če te zanima, lahko doma pogledam za naslov. Veliko sladic se ti bo sfižilo... moraš ekspetimentirat in preizkušat. Vaja dela mojstra . Pa srečno. MissLady

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

11. jan 2008 16:58

Hojla! Misslady- ko bi vedela koliko poiskusov je šlo v koš.Vse kar naredim iz temne moke je tako ne rahlo in na pogled prav bolno.Palačinke so super iz pol.moke in doma narejene borovničeve marmelade.Ravno danes sem prvič naredila skutine cmoke iz pirinega zdroba.Bili so super! Če ti ni odveč mi sporoči naslov knjige. LP mijamarija

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

11. jan 2008 17:12

tudi sama sem diabetik.Imam kuharico za diabetike, ki je izšla leta 1997, izdala jo je založba Veritas, se je pa ne dobi več. To vem, ker bi jo rada podarila bratu, ki je tudi diabetik. V njej dobiš recepte za vse sorte jedi, tudi za diabetične sladice. Poglej v knjižnici,mogoče jo imajo. Njen točen naslov je:Za diabetike, slikovna kuharica Napisali so jo pa: Luisse Nassauer, Anemari Frolich-Krauel, prof.dr.med.R.Petzoldt daga

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

11. jan 2008 18:25

Ko je mož imel dieto, sem vse delala iz pirine moke. Tudi pekla pecivo. Vlečeno testo se sicer ni dalo lepo na tanko razvlečt, ampak je pač bilo malo debelejše. Ko je pa lahko užival samo črno moko, sem pa jabolčni zavitek naredila na način lazanje. Tudi jaz imam eno knjigo za diabetike, ki je izšla leta 1999 in je v nemščini. Ima ogromno receptov (140 strani) samo za peciva. Čeprav mož nima več diete, še vedno naredim linško pecivo tudi iz črne moke. Mijamarija, če bi želela posebej kakšen recept, mi sporoči na zs in ti ga bom napisala, če ga bom imela. Lep pozdrav! regina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. jan 2008 18:33

mijamarija, moja mama je tudi diabetik, pa se drži tega, da pač zmanjša količine do sprejemljivih. Je pa res, da ni sladkosnedna. Manj sladkorja, delno zamenjan s sladilom, ali pa samo manj sladkorja, slednje se pri nas obnese.

Tudi pirina moka ima škrob, ki se razgradi do glukoze, ......

Nikakor ne bo šlo samo z zamenjavo živil, obvezna je tudi omiejitev količin. Ja, pa veliko gibanja, sploh fizične aktivnosti, čimmanja stresnih (v obe smeri) situacij,......pa bo tudi kak košček sladice več možen.

Recepte dobiš pa tudi v reviji DITA (čeje ne poznaš, jo renično priporočam). http://www.diabetes.si/

rimljanka

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

11. jan 2008 22:59

Jaz sem nekaj receptov pobrala iz knjige Kuharski vodič za diabetike in ostalo sorodstvo (upam, da sem pravilno napisala naslov, knjiga je bila iz knjižnice). Jedi so bile zelo fine. Sicer ni v družini nihče diabetik, vseeno pa iščemo recepte z nizkim glikemičnim indeksom. MissLady, kaj pa če bi poskusila uporabljati 100% marmelado? Pride malo manj sladka, ampak še vedno dobra. Pesnica

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

11. jun 2008 15:21

Seveda ni problem če se doma vsi odločite da bost zdravo jedli saj zdaj ni stroge diete za diabetes samo izogibamo se preveč mastnim jedem ,upoštevajmo piramida pri sestavi jedilnika pa gre.Ni potrbno kupovat samo dietno hrano ker včasih tudi ta ni preveč zdrava.Pametno se je ravnat po pameti in seveda svojim počutjem upštevamo tudi fizično aktivnost koliko bomo potrošili to je vsa umetnost še veliko lepih dni in kuharskih inovacij pri prehrani diabetesa. mark5

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

11. jun 2008 23:55

Poglej na strani revije DITA, pravkar izdajajo novo kuharico za diabetike, v prednaročilu je cenejša.V njej bodo gotovo tudi recepti za pecivo. Lep pozdrav! daga

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

12. jun 2008 9:00

Nisem diabetik, ampak so mi ugotovili neprenašanje sladkorja. Med drugim uporabljam tudi agavin sirup, na katerem celo piše da je primeren za diabetike.

Ti pa priporočam da na pirino moko prešaltaš postopoma.

Aki

Sporočilo je spremenil(a) aki dne 12. jun 2008 09:01:45

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

12. jun 2008 10:18

Revija DITA predstavlja novo izdajo kuharice za diabetike: http://www.diabetes.si/?CID=11&ID=44 Znanka, ki ima sladkorno, pravi, da je bila že prva izdaja super - notri niso samo recepti, baje dobiš cel kup napotkov za zdrav življenjsi slog pri tej bolezni. mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti