Iz očal na leče

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

12. jan 2008 17:40

barbra je napisal/a:
Okulist mi je rekel, da so samo pregledi za očala brezplačni (na napotnico). Seveda se bom takoj podučila o tem, kaj nam pripada in kaj ne.
Tvoj okulist ima kar prav in bolj ko ne se boš osmešila, če ga boš podućila o tvojih pravicah, razen če imaš kako posebno stanje, ki ga lahko korigirajo samo z lečami. Pregled za leče je običajno plačljiv in ga nekateri oftlamologi/optiki (oftalmologi z zasebno ambulanto in lastno optiko) ponujajo brezplačno, če potem pri njih kupiš leče. En takih je omenjeni Pirc v LJ oz. MB in tudi npr. Avsec iz Domžal. Pri nekaterih je potrebno plačati pregled, četudi potem leče kupiš pri njih, npr. Raičeva iz LJ.
barbra je napisal/a:
Uporabljam mehke letne leče in so super. Zdržijo tudi dve leti, kakor kdaj.
Upam, da veš, kaj s tem tvegaš. Oči so veliko bolj občutljive, kot mislimo, stare leče pa veliko bolj nevarne, kot se zavedamo. Sploh če si ena tistih, ki izloča več beljakovin, kot je to povprečno. Če ti je to priporočil tvoj okulist oz. ve, da to počneš in te ne poskuša prepričati o slabostih takega ravnanja, ti priporočam, da ga zamenjaš! Sama uporabljam mesečne leče že nekaj časa. Vmes sem se vrnila na očala, pa potem ponovno na leče in spet na očala in tako naprej. Trenutno sem na lečah. Tudi sama imam težave z depoziti, pa že zdavnaj nisem več v puberteti niti nisem očal nosila do pred nekaj leti. Dioptrijo imam kar visoko (-4,75) in kar precej astigmatizma (nimam pojma, koliko, bi morala pogledati na škatlico), pa leče nosim brez težav. Ponavadi se jih naveličam, pa potem menjam med njimi in očali. Leče so super rešitev za vse prostočasne dejavnosti, so pa napor za oči, če veliko časa preždimo pred računalnikom, pred televizorjem. Navaditi se moramo redno mežikati, predvsem pa moramo skrbeti za higieno in redno menjavanje leč, ne glede na to ali so 14-dnevne, mesečne, polletne, letne, itd.

jezek  

član od: 15.8.2007

sporočila: 129

13. jan 2008 15:02

Leče nosim 21 let, prvih 15 let sem nosila trde leče( drugačne se na začetku sploh niso dobile pri nas), zdaj pa že nekaj časa nosim mehke leče in sem zelo zadovoljna. Za pregled nisem plačala še nikoli, ne za trde leče v očesni bolnici MB, ne za mehke pri dr.Rubinu v SG.Ker imam visoko dioptrijo in cilindre dobim vsaki dve leti vrnjno nekaj denarja za nakup leč. Zamenjala sem že nekaj vrst leč in praktično ni bilo problemov, edino kar ne prenašam je čistilna tekočina SOLO CARE AQUA. To se je zdelo čudno tudi mojemu okulistu, ampak tako pač je! Na začetku je pa sigurno potrebno precej potrpežljivosti in vztrajnosti,da se leč navadš, se pa splača! jezek

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

13. jan 2008 17:03

Jezek, sama imam dioptrijo -8 in cilindre, pa nič ne vem o vračanju denarja. Mi lahko prosim posreduješ kaj več informacij o tem? katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

13. jan 2008 17:10

Roncolino, podpišem se pod vesno, vprašaj za drugo mnenje, mene je tudi en zastrašil, da nisem primerna za leče, zdaj pa jih nosim več kot 15 let brez problemov. Prve leče so bile trde in grozne za nosit, potem pa je razvoj napredoval in danes res dobiš zase primerne leče. Veliko ljudi sem že navdušila zanje in jih nosijo brez problemov. Tudi jaz grem v izrednih razmerah z njimi spat (kakšno eksotično potovanje, kjer ni možnosti menjave, ali pa če grem zjutraj zgodaj spat - kakšna zabava). So zelo praktične in nič ne motijo. Tudi tu, kot pri ostalih stvareh ne gre komplicirati... katka http://katka-lopatka.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 13. jan 2008 17:10:26

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

13. jan 2008 18:11

katka lopatka je napisal/a:
Tudi tu, kot pri ostalih stvareh ne gre komplicirati...
Dokler ne stakneš kakšnega konjuktivitisa ali kake razjede roženice. Potem boš dvakrat premislila o kompliciranju in vztrajanju na vseh pravilih. Tako pavšalo podučevanje lahko koga zavede in si nehote nakoplje kako zoprno, da ne rečem nevarno bolezen. Tu tudi ne gre pozabiti, da gre vseeno za zdravje oči in da smo posamezniki različno občutljivi. Pa brez zamere. Če bi jaz namreč poslušala vsakega, ki pravi, ah, pa kaj, tudi če kdaj zaspim z njimi, bi imela že konkretne težave z roženico.

jezek  

član od: 15.8.2007

sporočila: 129

13. jan 2008 20:26

Katka, če imaš dioptrijo čez 5 ti vrnejo denar enkrat na dve leti, če imaš dioptrijo čez 10 pa vsako leto. Seveda ti vrnejo le določen znesek (za osnovo jemljejo najcenejše leče, ki se dobijo pri nas). Decembra sem to uveljavljala in dobila vrnjeno okoli 60e, seveda moraš imeti originalni račun in če je ta nižji, pač dobiš samo toliko, kot je na računu, potem si pa za dve leti adijo. Jaz sem zato vzela 4 škatlice leč, plačalaq 80e, nazaj sem jih dobila 60. Pozanimaj se pri okulistu, ali še bolje na ZZZS! Pa srečno! Aja, to ni nič novega, jaz dobivam denar nazaj že nekaj časa, seveda pa potem nisi upravičen do vračila za očala. Čudi me, da ti tega niso povedali. Meni je vse to razložila sestra pri mojem okulistu in včasih se mi zdi da še bolj kot jaz pazi kdaj mineta dve leti, da lahko spet uveljavljam vračilo. jezek Sporočilo je spremenil(a) jezek dne 13. jan 2008 20:29:02

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

13. jan 2008 20:33

Ja, ima jezek prav. Razen pri višini dioptrije za leče, meni se zdi, da je določena ta meja pri - 7, vsaj pred časom je bilo tako. Jaz to uveljavljam vsaki 2 leti pri očalah. Ognjič

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

14. jan 2008 8:34

Moji hčeri se je v pol leta dioptrija povečala iz -1,5 na -3,0 in mi je optik povedal, da je upravičena do povračila, ravno zato, ker se ji je v tako kratkem času spremenila za tako veliko. vanjatajnsek

jezek  

član od: 15.8.2007

sporočila: 129

14. jan 2008 9:13

Ops, glede dioptrije pa res nisem "ziher". Verjetno ima Ognjič prav,ampak če imaš dioptrijo-8, si sigurno upravičena do vračila. Jaz imam -6 in -7.5. jezek

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

14. jan 2008 9:16

Hvala, Sasenka, za opozorila glede pravic iz zdravstvenega zavarovanja. Medtem sem že vse to ugotovila. Moj optik pač ni tako radodaren. Tvoja skrb glede nošnje leč čez rok je pa popolnoma neupravičen, saj sem pod redno kontrolo -recimo na tričetrt leta, ko pričakujem zamenjavo leč, okulist pa jih potem pregleda in presodi, če se še lahko uporabljajo ali ne. Mu popolnoma zaupam. Moje leče so take, da teoretično lahko tri noči zaporedoma spim z njimi, pa tega ne počnem. V očeh jih imam od zore pa do spanja, potem uporabim očala. Barbra

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti