Orhideja ima živalce.

muca maca  

član od: 4.4.2007

sporočila: 14

tema odprta - 11. jan 2008 8:58 | ogledi: 6.543 | odgovori: 11

Pred tednom dni sem kupila orhidejo. Sedaj sem opazila, da se po substratu - med koreninami in po koreninah "sprehajajo" majhne, sive, svetleče, približno dva milimetra velike živalce. So zelo ozke.

Imate kakšen nasvet, kaj naj naredim, je to škodljivo?

muca maca

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

11. jan 2008 9:20

to so uši. Te orhideje ne smeš dat med druge, ker se bojo uši razlezle. Odstraniš jih pa lahko z zelo švoh milnico in z vatirano palčko (za ušesa). To je svetoval cvetličar moji kolegici. jaz pa uši še nimam... hvala bogu E.

zana25  

član od: 15.1.2007

sporočila: 69

11. jan 2008 9:22

Tudi pri nas je enako. V substratu so živalce, zaradi katerih propadajo korenine in orhideja odmre. Na listih pa je še kapar, ki se ga nikakor ne moremo rešiti. Imeli smo polno okensko polico orhidej in zdaj je ostala še samo ena, ki pa ne bo več dolgo. Kaj storiti glede teh živalc zanima tudi mene! zana25

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

11. jan 2008 9:46

V substratih orhidej se pogosto zadržujejo skakači (Collembola). Radi se zadržujejo v vlažnem substratu in se prehranjujejo z gnijočimi ostanki rastlin. Rastlinam v veliki večini ne delajo škode, le če se preveč namnožijo se spravijo nad mlade poganke, sejančke ... Skoraj zagotovo bi rekla, da orhideje odmirajo, ker jih preveč zalivate. Zaradi vlage zgnijejo korenine in orhideja odmre. Gniloba pa paše skakačem in imajo zato gostijo. Deloma jih lahko odstranite tako, da celoten lonček potopite v vodo in siromaki izplavajo na površje, kjer jih lahko odstranite. Njihovo število omejujemo zlasti z zmernejšim zalivanjem rastline. magnolija

muca maca  

član od: 4.4.2007

sporočila: 14

11. jan 2008 10:13

Kupila sem jo pred enim tednom, mislim da živalce niso moja krivda. muca maca

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. jan 2008 10:43

Jaz sem tako orhidejo vzela iz substrata, dobro oprala korenine, jih posušila in presadila v nov lonček in nov substrat. Potem je bilo vse v redu. matilda

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

11. jan 2008 11:01

Zana, na žalost tu ne pomaga nič. vrži še to stran, lepo operi okna in zavese, poličko... lonček, kjer je posajena orhideja tudi zavrzi, okrasne pa dobro razkuži in potem v akcijo za novo orhidejo.

Moja prijateljica me ni hotela poslušati in je na ta račun izgubila 40 orhidej. skoraj ji je srce počilo od žalosti. Sedaj je vse na novo nastavila in zaenkrat uspešno.

Kyara

muca maca  

član od: 4.4.2007

sporočila: 14

11. jan 2008 11:12

Pa še nekaj. Živalic je malo, nekaj. Pa po substratu raste malo mahu - ko sem cvetličarko vprašala, če je to kaj narobe, mi je rekla, da to samo pomeni, da se rastlina dobro počuti. Ta mah mi je pa vedno manj všeč, ker lahko dobro vpliva za razvoj teh živalc. Pa hvala vam vsem. Ne bom pa se branila še kakšnega nasveta. muca maca

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

11. jan 2008 20:43

Če te zanima več o orhidejah, lahko zelo veliko informacij najdeš na forumu rastline.com. Tudi o škodljivcih. http://www.rastline.com/ Pa tudi na strani Društva ljubiteljev orhidej Slovenije http://www.orhideje.org/modules/news/ V knjižni obliki priporočam knjigo: Tomaž Jevšnik: Gojenje tropskih orhidej Če ne drugega si lahko spočineš in napaseš oči na prekrasnih cvetovih (pa tudi na fotografijah malo manj prekrasnih škodljivcev) Lep večer in veliko veselja z rožicami magnolija

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

11. jan 2008 22:26

Jaz bi jo nesla nazaj v trgovino, ker je to njihova napaka in verjetno ni edina tam, ki ima živalice. lp, pinka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. jan 2008 22:52

Po tednu dni.................zadosti časa, da so se namnožile pri tebi.

Ne kompliciraj, pusti jih, če jih je malo.

 So nekaj takega? verjemi, v vsaki pesti prsti v gozdu jih je desetine, stotine...... Skakači so to, pražuželke, skratka, take, ki nimajo kril, primitivna skupina žuželk.

Pobrano z enega foruma o rastlinah, uporabno: Gre za skakače(Collembola), ki na sobnih rastlinah ponavadi ne delajo škode (v večjem številu pa lahko poškodujejo nežne liste in poganjke), hranijo se z gnijočini rastlinskimi ostanki in jim prija vlažno okolje. Lonček potopi v vodo, tako da sega voda čez rob lončka. skakači bodo priplavali na površje ali poginili. Nato jih enostavno poberi ali posrkaj (malo domišlije). Pa dobro počisti podstavek!   
rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti