Godlja

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 8. jan 2008 7:18 | ogledi: 5.434 | odgovori: 5

Za začetek opis iz  SSKJ, da ne bo kdo teme napačno razumel

godlja -e ž (o)

1. gosta juha, ki ostane po kuhanju krvavic,

navadno zakuhana s kašo: godlja že vre; poslali

so jim godljo in nekaj klobas; zabeljena godlja;

Včasih je bila to po kolinah obvezna jed. Koliko jo kuhate še danes in kako vam je všeč okus?

Cila

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

8. jan 2008 7:44

Je ne jem, ampak pri nas doma jo pa še vedno cmarijo, naša starejša soseda jo imata izredno rada, tako da jo mama naredi skoraj samo za njiju. Loni Makaroni

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

8. jan 2008 8:35

Ko krvavice prevremo, vedno odvržemo vodo, v kateri smo jih kuhali oziroma vlijemo v pomije. Ravno včeraj smo naredili krvavice. Kyara

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

8. jan 2008 10:12

hoj! to je pa zame noviteta! mogoče zato, ker smo na našem koncu iz krvi delali mulce, ki niso v črevu. in kako gre ? a krvavice pristavimo v hladno ali toplo vodo? koliko časa kuhamo ? a potem, ko vzamemo krvavice ven, dodamo še kaj, razen zakuhe ? povejte mi kaj več o tej godlji . GOSPAKATJA

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. jan 2008 16:57

Teta mojega moža mi jo vedno da eno kanglico, ko imajo koline. Vanjo včasih zakuhajo še tisto malo, če jim kaj pri krvavicah ostane. Zakuham pa z rižem, da je precej gosto. Mljask! cervus

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

8. jan 2008 18:18

GOSPAKATJA sama je nisem nikoli kuhala, doma jo je mama. Uporabila je tisto juho, v kateri so se prej prekuhavale pravkar nadevane (še surove)  krvavice, kakšna vmes je še počila in se je vsebina stresla v juho. V to juho je zakuhala toliko prosene kaše, da je bila jed gosta - kot ena srednje trda polenta. Jed je že sama po sebi precej mastna ampak mislim, da jo je po vrhu včasih še malo z ocvirki zabelila.  Meni so bile prve žlice vedno zelo okusne, imela sem jo pa hitro dovolj, je zelo nasitna. Tako kot pri krvavicah lahko tudi za godljo uporabiš proseno kašo, ali riž ali ješprenj. Tudi z ajdo bi bila po moje zelo okusna.  Mogoče je  to, kar ti omenjaš, nekaj zelo podobnega? Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti