Pletenje

Kajka  

član od: 20.9.2007

sporočila: 6

tema odprta - 7. jan 2008 8:01 | ogledi: 28.041 | odgovori: 74

Zanima me če ima katera kakšen vzorček za pletenje puloverja.Sem začetnica pa ne vem kje bi to našla.

Kajka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. jan 2008 9:12

Poglej, v vsaki bolj založeni štacuni imajo tudi oddelek s časopisi. Tam imajo vrsto revij, zlasti z nemškega govornega področja, kjer je štrikenmustrov in haklenmustrov kot solate, pa tudi opisi so zelo nazorni (so dobre risbe), tako da s tem ni težav, tudi če sploh ne znaš nemško. Vendelina jr.

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

7. jan 2008 9:17

Ali pa če si izposodiš kakšno knjigo na to temo v knjižnici. Ja,..meni se vidi, da sem bibliotekar,... Jelenckova

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

7. jan 2008 10:35

Predlagam ti, da prideš do mene in skupaj naštrikava tvoj pulover. Če pa si predaleč doma, pa ti predlagam, da si kupiš ali izposodiš v knjižnici knjigo ABC pletenja. Noter najdeš vse, kar se pletenja tiče, pa še kaj zraven. Lahko pa pogledaš tudi po revijah, kar nekaj jih obstaja tudi v slovenščini, samo ne vem, če so ravno najprimernejše za začetnika. Kyara

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

7. jan 2008 10:42

Kyara, od kod pa si? Če nisi predaleč pridem še jaz zraven. Jaz znam skoraj vse vzorce iz ABC pletenja, matra me pa koliko nasnuti, kdaj dol jemat, raglan rokavi,... in podobne finte. Saj naredim poizkusni vzorček in vse naštejem - pa še vedno TO NI TO. gaja 1

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. jan 2008 12:33

Gaja, v raznoraznih burdah imaš navodila za nasnutke in snemanja in to v zankah in v centimetrih. Grif dobiš šele po tem, ko kiksneš pri kakih treh brezrokavnikih, dveh jopicah itd itd....vaja dela mojstra tudi pri štrikanju. Vendelina jr.

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

7. jan 2008 12:59

O, ja saj to jaz vem. Veš sam jaz sem taka velika punca in je treba veliko sparat, ko vidiš, da ne gre skup. Potem me pa mine. Za otroke ni problem, ko imaš tiste krpice naštrikane. gaja 1

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

7. jan 2008 13:11

Nekoč sem na veliko pletla, danes je to le zgodovina. Veliko vzorcev sem našla v razno-raznih revijah, ampak najboljšo razlago in učenje sem dobila od prijateljice - Črnogorke, od sodelavke - Bosanke... Takratna generacija teh žensk se je že rodila z znanjem pletenja. Se spominjam, ko mi je v četrtek in petek v službi kazala vzorec, jaz sem v petek šibala po volno, otrok je v ponedeljek že bil z novim poloverčkom v vrtcu... Oooo, kje so tisti cajti? Kako sem nasnuvala zanke, določila število prve vrstice? Spletla sem kvadratek od 20 zank in nekaj vrstic gor, potem sem preračunala kolilko je to v centrimetrih in koliko centrimetrov potrebujem za začetno vrstico. Vsaki vzorec sem prvo poskušala kot vajo, potem sem zares začela. Vse, kar se tiče snemanja in odvzemanja za rokave ali okroglina okrog vratu je samo praksa. Plesti moraš mehko, odločno - ne pretrdo, ne premehko... Ta grif pa dobiš samo s prakso, prakso in še enkrat s prakso. Jaz sem vedno uporabljala okrogle pletilke. Za pletenje moraš imeti res veselje in voljo ter dobro zagreti stol, da dobiš končni izdelek. Danes še pletilk ne bi mogla držat v rokah, ker imam na obeh rokah "sindrom karpalnega kanala". Pozdravček!

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

7. jan 2008 13:30

Sem iz MS. Pridite, da bomo skupaj pletle. Jaz trenutno pletem kar koco iz raznih ostankov. lepo pisano in toplo.

Kyara

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

7. jan 2008 18:02

Jaz sem pa iz Kočevja, če bi se katera rada naučila, naj le pride. Včasih sem več preštrikala kot prespala. buča

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

7. jan 2008 19:44

hoj! vse tako izgleda, da je "bivše pletenje" naša skupna usoda, čeprav se moram pohvalit, da sem letos za darilo mami spletla lepo ogrinjalo ( pelerinco) za čez ramena. je pa res, da sem kako desetletje nazaj vse večere preživela s pletilkami v rokah.ampak zgodovina! GOSPAKATJA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti