Pletenje

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. dec 2013 13:58

Lijana je napisal/a:

delat, čeprav je res, da že skoraj trideset let nisem pletla.

Kolikor razumem, se najprej dve petlji prenese na pomožno pletilko, tako, da nit teče zadaj, nato še eno petljo preneseš na drugo pomožno pletilko, potem mi pa zmanjka.

Upam na vašo pomoč, da sprobam vzorec.


Lijana

Potem pa preneseš tisto iz pomožne pletilke nazaj na glavno in nadaljuješ.

Vendelina jr.

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

24. dec 2013 14:27

To že, samo imaš dve pomožni pletilki  in kako se potem tele s pomožnih križajo ne vem.

Vendelina, bi te prosila, če si pri volji, da mi prevedeš cel stavek.

Lijana

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. dec 2013 14:56

Lijana, meni se zdi v osnovi brez smisla pet zank postavljati na dve pmožni pletliki, ker potem na glavnih skoraj nič ne ostane. Je pa tako, da je štrikanje po opisu vzorcev (zlasti angleške tete komplicirajo s pretikanjem čez mejo dobrega okusa) približno tako uporabno kot....hm ..... kak kamasutra priročnik ki so ga uredili pri kakšnem k celibatu zavezanem redu.  Skratka, no go.

Jaz sem se veščine pletenja naučila v ženskem plemenu in je stvar taka, da ko sem rokovala z vsemi pretikanji, prepletanji in kar je še tega, sem iz vzorca na sliki ali na shemi ugotovila, kako se nekaj naredi. Tistih pet zank, kjer pa enkrat pretakneš dve in potem drugič naslednji dve, bi pa jaz lepo z eno pomožno iglo rešila in tako je to. Namesto mučenja z opisom raje glej fotko vzorca in če po kakih 10-poskusih ne uloviš teme....vrzi pletilke v kot in počakaj na navdih. Ne more biti tako blazno težko.

Vendelina jr.

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

24. dec 2013 23:10

Se kar strinjam s kompliciranjem pri njihovih zapisih, ampak Američani so še hujši. Nekaj bo vseeno treba dat vsaj na eno pomožno pletilko. Sem gledala pletenje na YT in mene strašno moti, da držijo nit na desni strani, se mi zdijo že desne nekam čudno ovite.  

Tole s čakanjem na navdih je pa zadetek v polno, si me nasmejala. Bom probala zgruntat, ker mi je vzorec res tako všeč, da sem ga kupila prek PP.

Lijana

trpaslik  

član od: 11.2.2010

sporočila: 10

25. dec 2013 12:56

Lijana je napisal/a:

Našla sem na netu en krasen vzorec za pletenje, a je na žalost v angleščini. Imam shemo za pletenje, nekako sem se znašla z youtubom, kjer je veliko demonstracij pletenja, ne vem pa kako bi se tole prevedlo in popletlo. 

Sestavljeno je iz petih petelj, piše pa takole: slip 2 stiches to CN and hold in back, slip next stich to 2nd CN and hold in back, knit 2 from L needle, purl 1 from 2nd CN. knit 2 from 1st CN. Sklepam, da je CN pomožna pletilka.

Če je katera že delala kaj podobnega iz angleških strani, bi jo prosila za razlago.



Lijana

 

Upam, da ti bo tole v pomoc:

Prenesi 2 zanki na pomozno pletilko (CN = cable needle, pletilka za delanje kit) in drzi zadaj (pomozna pletilka visi na zadnji strani pletenja), prenesi naslednji 2 zanki na drugo pomozno pletilko in drzi zadaj, popleti 2 desni z leve pletilke, popleti 1 levo z druge pomozne pletilke, popleti 2 desni iz prve pomozne pletilke.

Ne razumem pa kaj se zgodi z drugo preneseno zanko, ki je na drugi pomozni pletilki. Predvidevam, da je v navodilih napaka in je potrebno poplesti obe? In verjetno lahko das vse stiri prenesene zanke na eno pomozno pletilko.

Obilo veselja s pletenjem!

trpaslik

minka2  

član od: 10.6.2009

sporočila: 123

25. dec 2013 14:06

Na drugi pomožni pletilki je samo ena petlja. Dve pomožni pletililki pa potrebuješ, ker najprej poleteš petljo iz 2. pomožne pletilke, nato pa še dve petlji iz 1. pomožne pletilke.

minka2

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

25. dec 2013 19:40

Obema hvala za prevod. Upam, da mi uspe, bom najprej naredila poizkusni vzorec, da vidim, če vse štima.

Lijana

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

28. dec 2013 10:36

Namesto krate plesilke lahko uporabiš zobotrebec, ki pa mora biti gladek. 

F r i n a

suziqatro  

član od: 25.4.2011

sporočila: 2526

28. dec 2013 18:10

Takšne  kratke pletilke za kite sem jaz uporabljala (poleg šivanke ...imajo  obliko V ).So super zadeva ,ker se pri pletenju obesijo.Pri pletenju sem raje uporabljala slike oz. shemo( U,V,O,X....),branje mi ni bilo všeč.....ponavadi smo imeli tujo literaturo......štrikat sem se naučila sama po slikah.

suziqatro

Atataska  

član od: 6.12.2009

sporočila: 31

22. mar 2014 15:34

Pozdravljene,

vem, da ima vsaka pletilja svojo napetost pletenja in pri različnih pletiljah bo z uporabo iste preje in enake debeline pletik končni izdelek nekoliko drugačen. Moj problem je, da mi pri gladkem pletenju končni izdelek skoraj vedno zasuka nekoliko v desno (v glavi sicer drugače, ampak to sodi v kakšno drugo temo). Če delam kakšen vzorec, npr. kite ali rebrasti vzorec, tega zamika ni.

Ima kakšna pletilja nasvet, kako zavestno doseči, da bo gladka pletenina tudi ravna?

 

Hvala za nasvete.

Atataska

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti