Volitve v zda

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

7. jan 2008 6:18

Jaz sem za Obamo, ker Hilary je že itak politiko vodila, ko je bil njen mož predsednik. Zato pa sem za nov veter, kajti mogoče bo kaj drugače, bolje.....????????????' Kyara

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

7. jan 2008 7:31

Pa še nekaj sem opazila, Obama je levičar - piše z levico, preden kdo v luft skoči.

In če ste brali kratke opise vseh kandidatov, zanimivo, nekateri so poročeni tudi že tretjič. Taki pri nas ne bi ravno šli skozi. Otrok pa tudi malo morje... Če sem prav razumela, mora biti ameriški predsednik poročen, to so mi razložili letos, do sedaj sem vedela samo za tisto, da mora biti rojen na ameriških tleh.

Loni Makaroni

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

7. jan 2008 7:38

slepakura je napisal/a:
Mislim, da bi se z AL GOROM kot predsednikom svet precej drugace obrnil. slepakura
Pod to se tudi jaz podpišem.................. škoda, da ne bo več kandidiral. katjushka

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

7. jan 2008 8:33

Je pal Al Gore čist preveč dober za njih! Začetnica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. jan 2008 9:03

Tule bi morala Jerneja kaj kvalitetnega povedati. Sicer so pa zadnjih dvanajst let delali raziskave evropskega javnega mnenja (nekje v arhivih cnn se to še naje) in evropski volilci bi v zadnjih dvanajstih letih vedno izvolili demokratske kandidate (razen Poljakov, ki bi volili republikance). To je do neke mere logično tega, ker se evropske vrednote delno razlikujejo od ameriških. Evropejcu je na splošno socialna država vrednota in se je na račun zdravstvenega in socialnega zavarovanja za vse pripravljen participirati, medtem ko je ameriška vrednota predvsem individualno stremljenje k uspehu, medtem ko je participativna pripravljenost manjša. Ali z drugimi besedami: socialna odgovornost v Evropi višje kotira kot v ZDA. Zaradi tega Evropejci z večjimi simpatijimi gledamo na demokratske kandidate, ki vsaj v besedanjaku navajajo socialno odgovornost. Do podobne ugotovitve je predlani emiprično prišel tudi Goran Milić (legenda s HTV), ko je delal potopis po ZDA in testiral politične opredelitve hrvaških izseljencev v ZDA (ki so v več kot 80% republikanci) in hrvaškega volilnega telesa doma (ki so se več kot 3/4 izrekli, da so jim demokrati bliže) Pri ameriških predsedniških volitvah je treba povedati še dvoje: - z volitvami dobi država predsednika in podpredsednika in včasih se zgodi, da se tudi dva konkurečna kandidata dogovorita, da bosta nastopila skupno (se mi zdi, da sta Kerry in Edwards nastopila skupaj po tem, ko je Kerry povedel na strankarskih izborih). To pomeni, da niti Obama še ni zmagal, niti ni Hillary izgubila in Edwards je tudi še v igri - aja, pa ne voli se predsednikov, temveč se voli listo elektorjev (ki pa jo na glasovnici resda označuje ime predsedniškega kandidata). V državi je praviloma toliko elektorjev, kot daje tista država kongresnikov in teoretično lahko neka opcija dobi absolutno večino volilnih glasov, pa to še ne pomeni, da bo tudi dobila dovolj elektorskih glasov. Jerneja, dej še ti kej rec, men je mal štrene zmanjkalo... Vendelina jr.

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

7. jan 2008 9:30

Vendelina jr. je napisal/a:
- aja, pa ne voli se predsednikov, temveč se voli listo elektorjev (ki pa jo na glasovnici resda označuje ime predsedniškega kandidata). V državi je praviloma toliko elektorjev, kot daje tista država kongresnikov in teoretično lahko neka opcija dobi absolutno večino volilnih glasov, pa to še ne pomeni, da bo tudi dobila dovolj elektorskih glasov. Jerneja, dej še ti kej rec, men je mal štrene zmanjkalo... Vendelina jr.
Zaradi te zmešnjave, je nazadnje zmagal Bush, čeprav je Gore dobil več glasov volilcev.....no, vsaj mislim, da je tako. katjushka

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

7. jan 2008 22:45

hoj! no ja, nam je elektorski način volitev malce tuj,vendar ni z njim nič narobe- američanom , očitno , ustreza, vsaj nisem zasledila kakih večjih naporov za to, da bi ga spremenili. marsikje na svetu predsednika države voli parlament, in , očitno, državljanov teh držav to nič ne moti. v bistvu pa sem kar vesela, da so se demokrati opogumili, in kandidirali temnopoltega in žensko, kar bi bilo še 8 let nazaj nepredstavljivo! GOSPAKATJA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti