Indukcijska plošča in elektrika

gasperp  

član od: 21.1.2007

sporočila: 86

6. jan 2008 15:44

Indukcijske kuhalne plošče Indukcijska kuhalna plošča segreje hrano v posodi hitreje kot klasična električna plošča ali plin, pri tem pa porabi bistveno manj energije. Pri indukcijski kuhalni plošči je poraba električne energije optimalna, saj se toplota sprošča le na delu plošče, kjer se nahaja posoda. Kuhalno polje indukcijske plošče pa tudi samo preneha delovati, ko z njene površine odstranimo posodo. Moč se v trenutku zmanjša na stopnjo pripravljenosti, kar predstavlja le minimalno porabo električne energije. Poleg prihranka časa pri pripravi hrane pa prihranimo tudi čas pri čiščenju. Ker kuhalna plošča ni segreta, se ob morebitnem razlitju ne bo nič zažgalo na posodo ali ploščo, razlito vsebino boste enostavno pobrisali s kuhinjsko krpo, česar se bodo najbolj veselile številne gospodinje. Kuhalna polja se med kuhanjem zalo malo segrevajo, zato lahko med posodo in kuhališče vstavimo papir ali celo kuhinjsko krpo. Indukcijska kuhalna plošča deluje tako, da spreminja električno energijo v visoko frekvenčna polja, to pa inducira električni tok, ki greje dno.posode. Vsebina posode se izredno hitro segreje, saj ni potrebno, da se najprej segreje grelec, nato steklokeramična plošča, dno posode in šele nato vsebina. Pri tradicionalnih načinih kuhanja, kot sta plin in elektrika, se toplota prenaša preko plošče na dno posode. Pri indukciji pa postopek delovanja poteka nekoliko drugače. Plošča ustvarja toploto neposredno v dnu posode, zato se kuhalna površina segreje le toliko, kot se segreva zaradi stika z dnom posode, ki pa se lahko segreje lahko le toliko, kot se segreje vsebina v posodi. Posoda za kuhanje na indukciji mora vsebovati jedro iž magnetnih materialov. V primeru, da niste prepričani, ali je posoda ustrezna ali ne, jo preizkusite tako, da na dno posode pritrdite magnet. Če se magnet pritrdi na dno, je posoda prava, v nasprotnem primeru je posoda za kuhanje na indukcijski plošči neprimerna. Najprimernejše posode za kuhanje so litoželezne in emajlirane, uporabljate pa lahko tudi posode iz nerjavečega jekla, vendar morajo imeti jedra iz magnetnega materiala. V sodobnem času je večina posod primerna za uporabo na indukcijski plošči, primerne niso posode iz keramike, plastike, stekla, aluminija ali svinca. Indukcijska kuhalna plošča sama zazna posodo na svoji površini in se avtomatično vključi. Prepozna pa tudi sestavo posode in v primeru, da na kuhalno polje postavimo posodo iz plastike, stekla ali keramike, se plošča ne bo vključila. Kuhalna plošča prepozna tudi velikost posode, kar še dodatno zmanjšuje porabo energije. Indukcija je sposobna prepoznati tudi vsebino posode. V primeru, da v posodo nalijemo olje in bo toplotni senzor zaznal, da se je olje pregrelo, bo indukcija avtomatsko prenehala dovajati energijo. Podobno se zgodi, ko vsebina posode izhlapi, tudi v tem primeru bo senzor zaznal pregrevanje in ustavil delovanje. Prav ta lastnost uvršča indukcijo med najbolj varne kuhinjske pripomočke vseh časov. gasperp

gasperp  

član od: 21.1.2007

sporočila: 86

6. jan 2008 16:01

Ežoj ima čisto prav. Na začetku, ko je prižgano do konca, je velika poraba (največja plošča okrog 10 A, najmanjša plošča okrog 6 A in srednji dve okrog 8 A), ko hrana zavre, damo na manj in je zato poraba nekaj amperov ali celo manj kot 1 A. gasperp

damjanas  

član od: 4.1.2008

sporočila: 64

6. jan 2008 19:23

Gasperp - hvala za odgovor! Na srečo pečico ne uporabljam prav pogosto. Kaj bi naredil na mojem mestu, bi kupil 4 indukcije ali ne? oziroma kupil 2+2 indukcijo - ali je vseeno, ker priključna moč je tako vsepovsod približno enaka? lp, Damjana damjanas

gasperp  

član od: 21.1.2007

sporočila: 86

7. jan 2008 22:54

Težko se odločim namesto nekoga. Zadnjič so mi pri žlahti pokazali, kako hitro se skuha kava v čisto navadnem loncu za kavo. Nisem mogu verjet kako hitro je zavrela voda (hitreje kot na plinu ali steklokeramični plošči). Poleg tega ni nevarnosti, da se opečeš na plošči, ker se v bistvu sploh ne greje (razen od posode). Jest sem 100 % za indukcijsko ploščo in jo bom sigurno vgradil v svojo kuhinjo. Priključna moč je pa približno enaka, čeprav je indukcijska plošča varčnejša s porabo elektrike. Hitreje zavre, zato hitreje zmanjšaš gretje in se tako poraba hitreje zmanjša. gasperp

poka  

član od: 6.10.2005

sporočila: 29

7. jan 2008 23:35

Midva sva adaptirala bivši vikend v najin novi dom. Prej smo imeli enofazni tok 1x 16 A varovalko. Preden sva se vsega skup lotila sva zamenjala na enofazni 1 x 35A varovalko. Električar mi je zvezal indukcijsko ploščo v elektro omarici na 3 varovalke , tako da mi tudi na maksimiumu na vseh štirih ploščah hkrati ne vrže ven. če imate pa samo 1x16 ali 1x20 in ne morete menjati pa ne vem če bo ščo, glede na vse ostale odjemnike oz. porabnike v gospodinjstvu. poka

gasperp  

član od: 21.1.2007

sporočila: 86

8. jan 2008 16:13

Če ne ogrevate stanovanja z električnim radiatorjem in če nimate bojlerja za sanitarno vodo, bo to šlo, razen, če nimate priključenih preveč drugih aparatov (recimo tri televizije, pet radiev, vse luči, tri računalnike...). Drugače si pa lahko sami izračunate (ocenite) kakšno porabo toka imate brez štedilnika in vidite, če bo šlo (pogledate vse moči porabnikov, ki so priključeni, jih seštejete in delite z 230 V). gasperp

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

8. jan 2008 16:24

To o prepoznavanju vsebine posode pa ne bi čisto verjela, oziroma vem, da ni res - sicer ne bi moj mož par dni nazaj kar nekaj ur luftal stanovanja. Bila sem v službi, on je pa neko čebulo za golaž cmaril. Ker je dobra duša, je vmes skočil sosedu pomagat avto vžgat in seveda pozabil na čebulo - ko je prišel v kuhinjo, je bila čebula sežgana, olja praktično ni bilo več, plastična kuhalnica, ki jo je pustil v posodi, pa je bila tudi čisto črna - posodo smo očistili do te stopnje, da je primerna za kuhanje krompirja v olupku, kaj drugega pa v njej prav gotovo ne bomo kuhali več. rrr

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

15. avg 2011 16:41

Tudi moji razmišljajo, da bi nabavili 2+2, ker nekaj posod bom že kupila, vendar, da bi morala kupiti vso kuhijnsko garnituro pa ni cajta...mene bolj skrbi ali bom znala kuhat?

Živi s srcem, ne z glavo.

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

15. avg 2011 16:46

Anamarija, garant, da boš znala . Samo brez strahu pred štedilnikom. V bistvu je indukcija po hitrosti kar podobna kot ogenj - takoj reagira na tvoje komande. Steklokeramika je bolj počasna v dojemanju, ma dobra steklokeramika je tudi OK.

Za kozice pa najprej sprobaj, se zna zgodit, da imaš že zdaj doma večino posode take, da deluje na indukciji.

tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti