Pravo olivno olje!!!

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. jan 2008 21:12

Zebe ga!

LP

cervus

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

3. jan 2008 22:11

hoj! olje je sicer uporabno od prvega trenutka ( ko priteče iz stiskalnice ) dalje, vendar ga mi malce "umedimo", in ga začnemo rabiti takrat, ko popusti ta hud mraz in se olje "uleže". na dnu posod se naberejo ev. nečistoče in olje nekako "dozori". je pa res, da se pri hladno stisnjenemu olju včasih pojavi nek grenkuljastopekoč priokus ( ne znam ga drugače opisati ), ki pa izgine, če olje segrejete na cca 40°c ( če vas moti ). GOSPAKATJA

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

3. jan 2008 22:38

hvala za odgovora, bomo malce počakali z uporabo...ali pa mogoče proskusili s segrevanjem. Ta grenko-pekoč okus se nam namreč zdi močno moteč.

pozdravček

lp veverica cak

krokodilček  

član od: 6.10.2007

sporočila: 144

3. jan 2008 22:46

ja res je, sveže stiskano je vedno malce pekoče, grnko....kakor koli želite temu reči, vsekakor pa ne sme bit žarko po 3-4 mesecih, lahko tudi kaj prej to trpkost izgubi sedanja olja so stiskana na mrzel postopek oljka s koščico vred, kje se najde tudi kakšen listek-prvo stiskanje, ohrani vse vitamine a je grenko, če to olje segrejemo do 40 stopinj je enako kot bi olje delali po starem toplem postopku, res pa je bolj olje segrevaš-mislim temperaturo bolj izgublja vitamine deviškost, ekstra deviškost je odvisna od stiskanja(prvo, drugo, tropine....) in od kislin, ki jih vsebuje olje, manj kislin je boljše je, kvalitetnejše to z moje strani na kratko, če pa kdo ve več in bolje od mene pa naj kar popravi krokodilček

pšeničnik  

član od: 11.9.2007

sporočila: 61

3. jan 2008 22:58

Okus je predvsem odvisen od vrste oljk. Pekoč okus daje istrska belica, ki je zelo cenjena in vsebuje veliko "dobronamernih" sestavin. pšeničnik

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

4. jan 2008 9:37

Pšeničnik, istrska belica je najbolj razširjena sorta (in ne najbolj cenjena) v slovenski istri. Seveda ni nič narobe z njo, nasprotno, olje je lahko vrhunsko. Ampak meni je mnogo ljubši npr. leccino, ki je tudi bolj občutljiv. Potem so tukaj še bolj butične sorte kot so črnica itd. Okus je seveda povezan z vrsto oljk, sezonskih razmer (veliko ali malo padavin itd.) in še česa, prav imajo pa tudi tisti, ki pravijo, da mora olje "odležati" nekaj časa. Ekstra deviškego olje pa bi bil naravnost greh segrevati za uporabo za npr. solate! strelka

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

4. jan 2008 10:03

rimljanka je napisal/a:
aki, kaj se pa olju hudega zgodi v hladilniku? [rumenimak] rimljanka

Na forumu je že tekla podobna debata in ko sem omenila preizkus v hladilniku, me je nekdo dobesedno nadrl, češ, da oljčno olje ne sme v hladilnik. To sem razumela, kot da ga kristalizacija poškoduje!?

Tudi mene zanima. Tu je precej strokovnjakov.Ve kdo odgovor?

Aki

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. jan 2008 10:19

Oljke se obirajo v mrzlem obdobju leta. najboljšeolje menda dajo oljke, ki rastejo na skrajnem robu (severnem) uspevanja. ko jih pobirajo je lahko komaj nekaj stopinj plusa. V čem bi potem bila logika tega, da bi se olje pri ene 5 stopinjah poškodovalo?

Bi bila prav vesela pojasnila kakšnega strokovnjaka, ne "strokovnjaka". resno.

rimljanka

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

4. jan 2008 14:40

Hojla! Ne morete si misliti kako sem bila razočarana nad oljem! Ker sem od strokovnjaka izvedela za preiskus olja sem še vedno prepričana da olje ni vredu, zato ga pri tem oljarju ne bom več kupila.Za liter sem dala 10eur.Veliko literature sem že prebrala o olju in seveda o uporabi.Dobro olivno olje je za mene kot zdravilo in ne "KR" NEKI.Jaz osebno ga spoštujem, pa čeprav se mogoče sliši neumno.Mož je diabetik zato moram paziti kaj pade v lonec.Ko mi bo olja zmanjkalo bi lepo prosila da mi iz lastnih izkušenj svetujete dobrega in poštenega oljarja.Ni važno kako daleč bi morala ponj! mijamarija

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

4. jan 2008 14:51

Mijamarija, z oljem verjetno ni nič narobe, le tvoj proizvajalec ga je "redčil" z navadnim in tako več zaslužil. Seveda si zasluži, da mu poveš, kar gre in da mu narediš slabo reklamo, kjer pač moreš. strelka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti