Sarme

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

tema odprta - 30. dec 2007 12:16 | ogledi: 10.520 | odgovori: 14

rad bi dobil recept za dobre sarme. imam sledeče surovine; kislo zeljnato glavo,ribano kislo zelje, meso-faširano, riž - parboleid; slanina;

upam da je to vse.

foxpapa

Temo je spremenil(a) foxpapa dne 30. dec 2007 12:17:16

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

30. dec 2007 12:26

Foxpapa, poskusi po temle receptu

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=1553 .

 

Bi bilo fino, če bi si kje priskrbel še košček prekajene svinine - za boljši okus. Sicer bo pa tudi brez tega dobro.

Blanchy

citro5  

član od: 30.12.2007

sporočila: 16

30. dec 2007 12:35

za dobro sarmo:jest zavrem vodo,stresem rajž, samo 2 min da vreje,ocedim,ohladim,dodam drobno narezano čebulo,česen,meso(obvezno mešano)ker je preveč pusta ali preveč masna od ene vrste mesa,začinim.nadevam zeljne liste in zavivam ne preveč tesno.na koncu kuhanja še v zabelo dodam malo sladke paprike,mlete seveda.dober tek citro5

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. dec 2007 13:01

Z receptom, ki ga priporoča Blanchy, ne moreš zgrešiti. rimljanka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

30. dec 2007 13:12

Meni pa je tale od Andreje Grum zakon, ti ga bom točno prepisala, ker jih jaz sicer že malce po svoje delam.

Poskusi, ne bo ti žal.

1 glava kislega zelja, 50-60 dag zmlete govedine ali svinjine ali vsakega pol( jaz dam mešano), 2 žlici olja ali masti, 1 čebula, 10-12 dag riža, 1-2 jajci poper sol, zelen peteršilj( jaz ga ne dam), 1/4 kg suhega mesa ali 10 dag suhe slanine,

Paradižnikova omaka: 2-3 žlice masti ali olja, ščepec sladkorja, 1-2 žlici moke( jaz jo ne dam),pol čebule, paprike po okusu, 2-3 žlice paradižnikove mezge, košček lovora, 1 jušna kocka ali malo začimbnega posipa,  2 dl kisle smetane.

 

Zeljne liste odločimo od glave, srednjo žilo izrežemo ali potolčemo, da list lahko upognemo.Na masti ali olju popražimo sesekljano čebulo, dodamo zmleto meso, na zadnje malo prevret odcejen riž. Pražimo nekaj minut, odstavimo, malo ohladimo in primešamo jajci, poper, sol in sesekljan zelen peteršilj.

Na vsak list položimo žlico nadeva, zavijemo v klobasico-sarmo. Ob straneh porinemo list proti notranjosti in zaradi trdnosti vsako klobasico spnemo z zobotrebcem( jaz jih ne spnem, ker ni potrebno, še nikoli mi niso ušle). Del zelja zrežemo na rezance( tudi to ne delam, dam preprosto etino kislo zelje), pol ga zložimo po dnu kozice Nanj razvrstimo pripravljene sarme, med nje polagamo koščke suhega mesa ali slanine, kar daje jedi zelo dober okus.(jaz dam bloške klobase, narezane na večje kolobarje pa  kuhano prešano panceto)Po vrhu sarm razprostremo ostanek narezanega zelja. Zalijemo z vrelo vodo, ki naj sega približno do polovice vsebine v posodi. Pokrijemo in dušimo približno eno uro,  nato prilijemo paradižnikovo omako , ki jo naredimo takole: na masti zarumenimo sladkor, nato moko, dodamo sesekljano čebulo, potresemo s papriko, primešamo paradižnik in lovor, prilijemo malo vode, da lahko razkuhamo. Omaki izboljšamo okus z jušno kocko ali začimbnim posipom. Vse skupaj naj prav počasi vre, da je zelje lepo

mehko. Preden damo na mizo, izboljšamo jed s kislo smetano.

(Jaz pa par minutk pred koncem dodam kislo smetano).

Kako sem ratala lačna, dober tek!

lp 

 

 

Anamarija

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

31. dec 2007 18:20

tudi sarma je za jutri pripravljena. Po probah bo kar dobra. "ljubica" pravi da bo odlično prijala jutri enkrat dopoldan ali za kosilo, če se že zbudiva. lepo praznovanje vsem bralcem kulinarike.

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

3. jan 2008 15:16

hoj! saj vem, da ni za verjet, a jaz nisem še nikoli naredila sarm. vedno se je našla kaka dobra duša, ki jih je prinesla v dar . zdaj pa me je zamikalo. bom probala. ni vrag, da mi ne rata ! GOSPAKATJA

turururu  

član od: 27.11.2007

sporočila: 72

3. jan 2008 17:05

Na prvi pogled res morda zgleda zakomplicirano, ko pa se odločiš in jih začneš delat, pa vidiš, da je enostavno kot pasulj(sarma). Kar korajžno GOSPAKATJA. turururu

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

3. jan 2008 17:38

No gospakatja,nisi edina! Ker pa tukaj ne dobim kislih glav, me zanima, ce je kdo kaj novega izumil-sem ze slisala za trtne liste, pa zdaj jih ni vec...ali z navadnimi zeljnimi listi,magari prevretimi pa ne gre,kaj?Upam da ne bo koga kap, ampak moje "podrocje "so bolj slascice kot pa taksne specialitete! lucka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

3. jan 2008 18:31

Jah, moja tašča je skuhala sladko zelje v kisu, no, ni bilo slabo. Anamarija

turururu  

član od: 27.11.2007

sporočila: 72

3. jan 2008 18:56

Mojster Ivačič ima v svoji kuharski knjigi poletne sarme. Način izdelave je enak, samo da pri njih uporabi sladko zelje prevreto v okisani in osoljeni vodi. Tako kot je napisala anamarija1, ni slabo. turururu

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti