Cel pršut

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

tema odprta - 28. dec 2007 9:16 | ogledi: 6.639 | odgovori: 8

Božiček nam je prinesel cel pršut in kar ne vemo kako se ga lotit. Obesili smo ga v hladen zračen prostor, a predno ga bomo pojedli....... Ali bi se ga lahko razrezalo na večje kose in dalo zamrzniti? Najbrž bo kdo rekel, da je to smrtni greh, pa vendar....

vanjatajnsek

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

28. dec 2007 9:59

Joooj, po eni strani ti ga zelo privoščim, po drugi pa spet ne. Midva sva ga enkrat kupila, cel pršut. Jedla ga je cela žlahta, da ne govorim o naju, saj sem ga tlačila v vse kar je bilo možno,..tako da ga sedaj ne morem niti videti. Na leto ga pojem 2 rezini, potem imam pa dovolj. Midva sva ga jedla 2 meseca, poleg sorodnikov seveda,...imela sva ga na hladem. Druga ti pa ne znam svetovati. Jelenckova

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

28. dec 2007 10:07

Pršut lahko brez problema razkosaš in daš kose zamrznit! Mijan

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

28. dec 2007 10:08

Ja s celo nogo, ne glede na to, kako veseli smo, če jo kdo prinese za darilo, so vedno same težave. MEni se je že dvakrat zgodilo, da sem kost (ki je bila namejena za joto ali pasulj) nekje junija vrgla iz skrinje, ker je preprosto nisem uspela porabit. PA tiste končke, ki nastanejo, ko gre noga že h koncu in se ne da več lepo rezat. Sem spravila v skrinjo da bom dajala v druge jedi, pa nisem porabila, ker preprosto nismo navajeni tako jesti, nam je okus premočan in zadeva preslana. Seveda se da po kosih zmrznit ali tudi narezanega, samo vseeno čez nekaj časa postane suh in lesen, zelo zgubi na kvaliteti (vsaj meni se je tako zdelo). Moj nasvet - poiščite koga (mogoče kakšen mesar ali pa tudi v večjih centrih imajo), ki ima strojček za vakuumsko varjenje, pršut na kose pa v folijo, tako bo še najdlje zdržal. Tudi za kakšno druženje se lahko prispeva cel kos in se ga naenkrat zreže in poje. Kost in drobnejše ostanke pa morda res v skrinjo ali pa povprašat kdo kuha joto na tak način. LAhko tudi prijatelje povabiš na joto v kotličku, ali ričet ali kaj podobnega, zunaj zakurite, kost v pisker in vse ostalo pa bo zimski piknik. NAkladam vem... če človek tega ni navajen je težko izvedljivo. Kolk težav z eno pujsovo nogo a ne. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

28. dec 2007 10:23

Moje izkušnje z uporabo ostankov in kosti so vse prej kot dobre: enkrat in edinikrat sem skuhal ričet s tako kostjo, od pršuta, pa potem nikoli več. Pa še tega smo več ko pol vrgli stran ... Razlog? Premočan okus in slano bolj od Mrtvega morja; taka kost tudi za kužata ni. LP Drejček

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

28. dec 2007 11:46

Vakuumiranje je najboljša rešitev. Na kvaliteti ne izgubi nič. Atina

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

28. dec 2007 13:27

Joj, vas kar težko poslušam, kakšne probleme imate s pršutom. Pri nas doma ga obožujemo, ker če že jemo salamo, mora biti res dobra in kvalitetna. Podarili so nam čudovit pršut s kostjo, ki so ga "pridelali" prav nekje na neki kmetiji in je ODLIČEN! Brez problema ga jemo - ko nam pač paše, si ga gremo odrezat in ga veselo mlatimo. Vsako leto ga oče nekje dobi in ga potem nekaj časa jemo, pa se nam nič ne zagabi. Ko bomo tegale porabili, bomo imeli kratek odmor, potem ga bomo šli pa najbrž kar kupit. Še stojalo za rezat smo kupili. Najbolje bo, če ga razkosate in date zamrznit, tudi mi smo to enkrat naredili, ampak nato pa nikoli več - ga je bolje sploh ne imeti! Mmmmm ... Muffsy Sporočilo je spremenil(a) Muffsy dne 28. dec 2007 13:28:55

wotrok  

član od: 16.6.2006

sporočila: 10

28. dec 2007 15:36

Po stari navadi se je iz kosti naredilo "suho juho" - skuhalo se jo je kot navadno juho, nato pa v njen zakuhalo na kocke zrezan krompir. Meni je taka juha zelooooo okusna. Seveda če ni pršut prestar (več kot npr. leto in pol) in je potem tudi kost oz. tisti koščki mesa, ki še ostanejo na kosti, "žaltava". Pa če je premastna, jo je dobro skuhati en dan prej, pustiti čez noč, da se ohladi, in pobrati maščobo. Če nimate primernega prostora za shranjevanje suhomesnih izdelkov, pa je kar priročno, da se jih res da zamrznit. Pa še lepše se reže na salamoreznici. wotrok

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

28. dec 2007 18:03

Pri nas ga imamo vsako leto, celega in po praznikih se še malo posili z njim... Si ne pradstavljam novoletnih praznikov brez tega. Jaz ga niti ne jem, ga pa ostali. Tudi mi ga kupimo, letos samo ga dobili... tudi prav...

Stojalo imamo, profi nož smo kupili očetu, da reže.

lidka

Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 28. dec 2007 18:03:37

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti