Božični kolač

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

tema odprta - 27. dec 2007 11:37 | ogledi: 4.300 | odgovori: 4

Čeprav je Božič že mimo, je kolač kot tak še vedno zanimiv - za pojest, ha,ha.

V eni reviji sem zasledila več receptov za Božični kolač oz. kruh, poleg je bila opomba, da je potrebno le-tega narediti na začetku decembra, da bo konec meseca imel polni okus (se pravi kar tri tedne prej - O.K. za narejenega iz pecilnega, ampak iz kvašenega?!). Verjetno je sladkor konzervans.. Zato zmanjševanje količine masla in sladkorja ne pride v poštev. Ali pač?

Zanima me, kako bi ve SHRANILE ta kolač?! Je pri tem kakšna razlika, če je narejen iz kvasa ali pecilnega? Ga naj zavijem v gospodinjsko folijo? Se bo tako obdržal? Če ga samo zaprem v škatlo, se bo sigurno izsušil.

Prosim za nasvet-e. Hvala.

Lipa

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

27. dec 2007 12:42

Jaz sem pekla obojega, takega s pecilnim praškom, suhimi marelicam, mandlji in marcipanom, kot tudi čisto navaden ržen kruh iz hoferjeve mešanice v katerega sem dodala ful suhega sadja namočenega v medeno vodo (torej kvašeno testo) in ti povem da v bistvu ni razlike. Oba sem ohlajena temeljito zavila v prozorno folijo in shanila v sobi z malce nižjo temperaturo od običajne (ene 16-18 C). Kruh je zdaj star že več kot tri tedne in šele zdaj dobiva svoj pravi okus, sploh ržena varianta, je pa obojega že zelo malo. Pri kvašenem testu so v receptih pogostejše temnejše moke, še posebej ržena (ta kruh je že sam po sebi bolj trajen), pri testu s pecilnim praškom pa nisem nič eksperimentirala, je kar po receptu iz božične Lise. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

27. dec 2007 18:41

Najleopša hvala Tinica. Sadje si namočila v mešanico vode in meda, je to medena voda? . Jaz bi morala speči tega kar precej, da bi preizkusila, če je res boljši čez nekaj tednov, ker vse takoj pojemo. Nam je vse kar malce presladko, lahko potem zmanjšam količino sladkorja ali potem kolač ne bo zdržal tako dolgo? LP Lipa

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

28. dec 2007 10:00

Tista varianta iz hoferjeve moke ni bila nič dodatno sladkana, razen kar se je od sadja zasladilo. Tako da po moje ne rabiš nič dodatno sladkat, če vam ni všeč. Važno je, da je kruh lepo zavit in na relativno hladnem prostoru. Po navedbah iz letošnje božične Lise imajo vsi ti kruhi rok trajanja tja od 4-6 tednov. Za ta pravi angleški božični kolač (ki se ga v bistvu kuha v pečici kot ene vrste puding) pa tako pravijo, da se ga v originalu dela za eno leto naprej. Če te pa uporabnost skrbi ga lahko po kakih dveh tednih ko že malo pozori še vedno daš lepo v skrinjo in ga odtajaš ko ga pač rabiš. ČEprav mislim da ni potrebe. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

28. dec 2007 19:25

Tinca še enkrat hvala. Bom malce eksperimentirala. LP Lipa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti