Krušna moka

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

tema odprta - 26. dec 2007 8:09 | ogledi: 19.211 | odgovori: 6

Pozdravljeni!

Prosim vas za pojasnilo: kakšna je krušna moka in po čem se razlikuje od navadne (tip 400 oz. 500). V receptih priloženih aparatu za peko kruha je kot sestavina navedena izrecno krušna moka. In ali je kaj narobe če dam kar navadno melo moko?

Hvala in lepe praznike vam želim!

Moycaa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. dec 2007 8:16

Moycaa, to je moka tipa 850.

http://www.mlin-rotar.si/index.php?option=com

Kar pomeni, da v moki ni le škrobno telo (endosperm), ampak tudi del ovoja pšeničnih zrn. (torej del tistega, čemur običajno rečemo otrobi).

Na linku lahko vidiš, kakšne moke obstajajo. Večja kot je številka, več ima snovi, ki se sicer znajdejo v otrobih (samo število je povezano s količino snovi, ki ostane po sežigu neke moke, ostanejo pa seveda samo mineralne snovi, škrob in celuloza zgorita.

Še nekaj: http://www.mojirecepti.com/zita/moka/

rimljanka

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

26. dec 2007 9:00

Jaz v mlinu v Jože Ogrin v Mokricah kupujem krušno moko tipa 1100. Je še bol krušna in še bolša od tipa 850. Eni pravjo da je kruh še biol zamazan.

Matjaž

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

26. dec 2007 9:49

Če delam v kruhomatu bel kruh uporabim kar navadno mercatorjevo belo moko. Tudi drugače ne kompliciram, uporabim mešanice raznih vrst mok, pač kakršen kruh si zaželimo...pirino, polnozrnato, ajdovo, rženo...Včasih dodam malo polente, krompirja, popraženo čebulo, sušen paradižnik, ocvirke... Velikokrat namesto vode ali mleka uporabim jogurt in namesto navadnega olja olivnega. Tudi mešanice mok (recimo od Hoferja) so mi všeč. Moki dodajam tudi raznotera semena, ki jih predhodno prepražim. Kruh je vedno zanimivo drugačen, a domače okusen. Res pa je, kot sem že zapisala, da na splošno pri kuhi ne kompliciram. Tudi pretirano izbirčna nisem. Človek naj bi imel tudi pri kuhi pozitivno naravnanost in verjel v dober rezultat. Tu sem se spomnila na mojo mamo, ki ima še zdaj pred lonci kar nekakšen "strah", predvsem pred preizkušanjem novih receptov, ki jih morda prav zaradi tega ne uspejo prav dobro. Pri nakupih pa pogledam tudi na cene, predvsem zadnje čase, ko le-te kar letijo v nebo. katka Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 26. dec 2007 09:51:23

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. dec 2007 14:51

Lahko delaš z belo, če nimaš krušne doma, en bo nič narobe, vendar se pa splača kupit krušno, ker je bolj zdrava in boljša:) Krušno moko dobiš precej ceneje v mlinih (bela pa je cenejša v trgoviniu), samo je moraš navadno vzet več - 10 kg. (čeprav v tem mlinu očitno ne). Ampak nama je ni problem porabit, saj dolgo počaka... Veri Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 26. dec 2007 14:52:40

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. dec 2007 14:57

Večina mlinov ima pakiranja 1kg, 2 kg, 5 kg, 10 kg, 20 kg, pa tudi 25, 30, 50kg se dobi. Predvsem je pa krušna (pa najsibo 850 ali 1100) bistveno cenejša od bele, kar je seveda samo po sebi razumljivo. rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

26. dec 2007 18:09

Lahko uporabiš katerokoli moko, le da iz bele moke (tip 500 ali tudi 400) dobiš bolj rahel in višji kruh, iz tipa 850  ali več bo pa bolj zbit, ali pa je treba dati več kvasa. Take so moje izkušnje.

Sama zato moke vedno mešam - polovico dam tipa 500, ostalo pa krušno 850 in rženo 1250). Tako je kruh spodobno visok in vsaj do neke mere zadosti tudi prehrambenim normativom.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti