Praznovanje božiča

posavec  

član od: 23.12.2007

sporočila: 71

tema odprta - 25. dec 2007 12:12 | ogledi: 5.915 | odgovori: 24

za nami je predbožični večer, danes je Sv. Božič, pa me zanima kako praznujete Božič po različnih koncih Slovenije.

Pri nas smo imeli dobro Božično večerjo ( mal drugač kot ponavad ), mal igric z otroci, televizija in spat k polničnici pa nismo šli zarad slabega vremena. za dan pa še ne vem mogoče k staršem na obisk al pa kak izlet- imate kak predlog kam pogledat kakšne jaslice.

lp.

posavec

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

25. dec 2007 12:18

Mi Božiča ne praznujemo, vsaj kot verski praznik ne... Je pa za nas to družinski praznik, imeli bomo "svečano" kosilo. Na žalost bomo cel dan kar doma, ker so otroci bolni, tako bomo spekli kakšne piškote, delali izdelke iz papirja in gledali božične risanke.... ta velik bo pa še čakal Dedka Mraza, saj ves čas sprašuje: a so že darila? matilda

posavec  

član od: 23.12.2007

sporočila: 71

25. dec 2007 12:25

aja pozabu sem povedat, da smo nastavl pod smrekco darila za sina in pa za nas par malenkosti. moram reč ko vidiš otroka kako se razveseli vsake malenkosti ki jo dobi od "Božička" to je veselje. jaz sem dobil zobno pasto žena pa eno malo čokoladico, ampak ni važno kaj je sam, da je kakšna mala pozornost. Je pa Božiček poleg sinovega darila pristavil še majhno šibco ( prvič letos ) kot opozorilo, da pač ni bilo vse lepo v letu ki se izteka. In mi je sin rekel ja pa res nisem bil čisto priden se bom pa potrudil v naprej da bo boljše. tolk o tem. posavec Sporočilo je spremenil(a) posavec dne 25. dec 2007 12:30:41

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

25. dec 2007 13:55

Božič je pri nas družinski praznik. Ke roba z možem delava, bo nekoliko okrnjen. Ko pridem, bomo imeli kosilo, otroka in jaz, potem pa malo ne sprehod, popoldan kakšna kavica in pecivo, proti zvečeru pa spet delat.  Otroka sta naju sinoči presenetila z darilom. Izdelal sta prelep okvir za sliko in noter dala sliko z najine poroke, polnočni ples valčka in pa sliko s srebrne poroke, kjer sva prav tako zaplesala valček, bosa, na travi, zraven pa napisala čudovito posvetilo. Sem se kar razjokala od sreče. Kyara

posavec  

član od: 23.12.2007

sporočila: 71

25. dec 2007 14:54

lepo berny, mogoče pri nas v moji družini pogrešamo tega verskega običaja, molitve, tako da smo rekli da se bomo v bodoče bolj potrudili predvsem v to smer. Samo se mi zdi ,če človek že kot otrok prinese nekatere navade in običaje mu je potem lažje vse to ohranjat in nadgrajevat. lp. posavec

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. dec 2007 15:42

Sinoči sem si ogledala žive jaslice, večerjo smo imeli pri sestrini družini, bila sem pri polnočnici, današnje kosilo je bilo večinoma v moji domeni (malo je sodelovala tudi mama). Ravnokar smo zaključili druženje.

Pod drevescema (pri sestri in pri nas) je bilo nekaj darilc, Božiček ni pozabil na nas, nečakinja je dobila dva mala ptička, pa eno blazinico-ovčko. Sinoči smo, ob obilo smeha, izbirali imena zanje. Ptička sta postala Snežka in Blaž, ovčki še nismo našli imena. Je rekla, da sta danes že vsa živahna.

Čez dobre pol ure grem še na Božični koncert New swing quarteta v Celje.

Čez noč je zapadlo nekaj cm svežega snega, malo prej je spet snežilo, končno je Božič bel in mrzel, tak, kot mora biti.

rimljanka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

25. dec 2007 16:51

Rada imam praznike, posebno tiste na katere so vezani kakšni običaji. Božič in Prvi maj sta zato moja najljubša. Nismo verni, a na Božič se zagotovo zbere VSA družina (sicer le redko). Zberemo se že dan prej. Okrasi se stanovanje, okrasi se drevo, pazljivo se izbere dekoracija za mizo (vsako leto se kupi tudi kaj novega za ta namen) in jaz - kot zadolžena za kuho, skuham nekaj kar še nikoli nisem. Tako da je rezultat tudi presenečenje zame. Božični dan preživimo v klepetu, jaz seveda spet malo kuham, vsi skupaj malo preveč pojemo in popijemo, a lepo nam je. Ne vem če je to pravo praznovanje, a takšno je pri nas. Veselimo se ga vsako leto. Lisa

mina20  

član od: 19.4.2007

sporočila: 389

25. dec 2007 17:17

Ker sem jaz na predbožični dan delala, smo po službi odšli samo na kratek obisk k mojim staršem, nato pa domov na čaj in v posteljo. Danes sem naredila bolj slavnostno kosilo, sedaj se bomo pa lepo malo posedli pred tv in kramljali. Mogoče se bomo zvečer odpravili na ogled jaslic v bližnje cerkve. LP mina20

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. dec 2007 19:06

Pri nas doma se na božični večer zbere vsa ožja družina, ki živimo skupaj pod isto steho. Navada izvira izpred nekaj desetletij, ker sta tast in tašča vselej silvestrovala zunaj, pa sta bili z otroki ter svojimi starši ob koncu leta skupaj na ta dan. Tašči ta praznik tudi po verski plati nekaj pomeni, a ne toliko, da bi s tem obremenjevala vse tiste, ki nam je to le družinski in ne verski praznik (enako velika noč).

Božičnega večera se veselimo vsi, tudi darila so na ta dan pod smrečico, ko pogledamo, kdo je kaj dobil, pa sedemo za mizo in povečerjamo, kar smo čez popoldan pripravili. Kot običajno čez leto tudi na ta dan delamo vsak nekaj,kot se dogovorimo, potem pa pri mizi klepet, veliko smeha, dobra kapljica, tudi kakšna pesem. Razen letos, ko je bilo nekoliko bolj žalostno, saj je oktobra umrl tast. A smo mu pri mizi več krat nazdravili, obujali spomine in se smejali ob dogodivščinah, ki jih je špičil z nami vsemi, ne le z vnuki.

Na božič pa smo vedno na kosilu pri mojih starših, enako kot 1. januarja. Tudi tast in tašča sta bila vedno zraven, za 1. januarja pa še družina moževe sestre in njena tast in tašča.

 

Tudi sama sem, kot Staša, ateist, a sem božič sprejela kot običaj, ki so ga gojili v moževi družini in mi je prav prijeten družinski praznik. Sama bi sicer za te praznike kam potovala, a spoštujem običaje, sploh ker mi ne padejo tako težko, in če na dva praznika na leto (razen božiča še na veliko noč) ostanemo doma, se ne čutim za nič prikrajšana, sploh ker vem, koliko nekaterim, s katermi živim, to pomeni. Ne glede na to, da smo tudi med letom skupaj.

Če bi živela v nekem drugem okolju, se mi zdi, da bi brez nadaljnjega preživela tudi brez svečanosti na božični večer. Je pa res, da sem navado, da se pred božičnimi prazniki pečejo piškoti in da mora po hiši dišati po cimetu, vaniliji in še čem, povzela po tašči.  

 

 Pri mojih starših, ki sta tudi ateista, a sta vedno spoštovala nekatere praznične navade okolja, v katerem sta živela, pa se obdarujemo na silvestrovo.

Tudi ljudje, s katerimi se sicer duržim, božič zelo različno pojmujejo in doživljajo. enim je popolnoma vseeno in jim je to dan kot vsak drugi, nekateri praznujejo podobno kot mi, spet nekaterim je to velik verski praznik in tudi gredo v cerkev ter imajo določene obrede tudi doma....tako da, kakor komu paše.

 

Mamamia

 

 

 

mamamia

posavec  

član od: 23.12.2007

sporočila: 71

25. dec 2007 20:42

mamamia mislim, da imaš prav. Naj praznuje vsak kakor komu paše samo, da se imamo ljudje radi pa je . Saj nekateri po domače cele dneve visijo v cerkvi , pa v vsakdanjem svetu ni kaj prida človek. Ima lahko ogromno materialnih dobrin pa ne bi dal revežu niti centa . To je moje mnenje. Sam sem danes že velikokrat pomislil na ljudi, ki so na današnji dan sami se nimajo s kom pogovorit, so bolani , osamljeni, tako da smo lahko res vsak pri sebi zadovolni tisti, ki imamo družine, prijatelje in nismo sami za mizo in imamo kaj za pojest. Včasih nam to ni dovolj in bi radi še in .... pa to ni dobro. lp. posavec Sporočilo je spremenil(a) posavec dne 25. dec 2007 20:43:41

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

25. dec 2007 21:32

Jaz sem včeraj popoldne pekla piškote, potem sva malo pojedla na večer, malo posladkala,...nič posebnega. Krasila sva smrekico, potem po večerji odprla darila. Danes sva šla pa z darili na obisk k staršem. Moj ni prej nikoli božiča praznoval, tako da sem ga morala na to kar navaditi. Jelenckova

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti