Prekajevanje oz. soljenje mesa

Gvava  

član od: 24.12.2007

sporočila: 7

21. jan 2014 11:32

Pozdravljeni,

da malo obudim to temo... Upam da dobim kak koristen nasvet.

Doma imam namen zgradit prekajevalnico (raufkamro). Zanima me par stvari, tisti ki imate prekajevalnice. Dimenzije bi bile približno 80x80x200cm. Na vratih spodaj bi naredil odprtino katera se lahko odpira in zapira po želji, zaradi zračenja. Drugih zračnikov ne bi bilo razen dimnika seveda. Kakšen mora biti dimnik fi 20cm ali je lahko manjši? Ali mora biti strop narejen kaj pod kotom, da se dim dviga po njem proti dimniku ali je lahko raven? Kurilo oz. kadilo bi se na tleh.

 

Hvala vsem za komentarje. LP

Gvava

jgoren17  

član od: 8.1.2012

sporočila: 73

22. jan 2014 15:46

Gvava je napisal/a:

Pozdravljeni,

da malo obudim to temo... Upam da dobim kak koristen nasvet.

Doma imam namen zgradit prekajevalnico (raufkamro). Zanima me par stvari, tisti ki imate prekajevalnice. Dimenzije bi bile približno 80x80x200cm. Na vratih spodaj bi naredil odprtino katera se lahko odpira in zapira po želji, zaradi zračenja. Drugih zračnikov ne bi bilo razen dimnika seveda. Kakšen mora biti dimnik fi 20cm ali je lahko manjši? Ali mora biti strop narejen kaj pod kotom, da se dim dviga po njem proti dimniku ali je lahko raven? Kurilo oz. kadilo bi se na tleh.

 

Hvala vsem za komentarje. LP



Gvava

 

ojla,

 

pri nas doma imamoi faufkamro narejeno pri dimniku iz krušne peči, ki je še ogreva prostor. sama kamra je čisto običajna cc1,5x1,5x 2m, strop ni poševen, iz dimnika je speljana luknja v kamro, ki se lahko zapra, da ni dotoka dima, na zgornjem delu pa zopet luknja, ki je povezana nazaj v dimnik, Sicer si ne predstavljam, da bi v kamri kuril saj bo to preveč vročega zraka in boš meso spekel,priporočam, da kuriš bukovo žaganje.

 

 

lp

klari

Gvava  

član od: 24.12.2007

sporočila: 7

22. jan 2014 17:14

Klari hvala za odgovor. Kuril bi samo žaganje zaradi dima. Tako da ne bo prevroče sem že videl takšne kamre sem že videl in funkcionirajo.  Kakšna cev (premer)  pa pri vas povezuje dimnik in kamro.

 

Lp

Gvava

jgoren17  

član od: 8.1.2012

sporočila: 73

23. jan 2014 12:12

Gvava je napisal/a:

Klari hvala za odgovor. Kuril bi samo žaganje zaradi dima. Tako da ne bo prevroče sem že videl takšne kamre sem že videl in funkcionirajo.  Kakšna cev (premer)  pa pri vas povezuje dimnik in kamro.

 

Lp



Gvava

pri nas je bila odprtina tolikšna kod je opečnati cegu tist,ko so včasih zidal z njimi. Drugače,če bo prevelika ti bo dim prehitro ušel in ne bo efekta. Moja mami prekajuje klobase 3 do 4x večje kose pa tam 7x. Od moje sodelavke mož je celo naredil kamro iz dveh 200l sodov (železnih) odrezal vsakemu en pokrov jih skupaj zavaril in naredu vrata, ter notri privaril nastavke za palice in naredu na zgornjem delu premer dimnika fi tam 10cm, kuril je žaganje kod nameravaš ti. To je postavil karzunaj saj se ne pregreva , ker je zunaj hladno dim pa ni prevroč, zelo fajn. Drugače pa mal poglej po spletu in boš sigurno našel kakšno informacijo.

 

 Lp, zgornjo sem našla na googlu

 

Sporočilo je spremenil(a) jgoren17 dne 23. 2014 12:23

brane51  

član od: 14.3.2010

sporočila: 9

10. feb 2020 17:03

Jovita jaz bi te nekaj vprašal, če še ni prepozno? Zanima me, kolikšen mora biti kaliber umetnega čreva in mrežice, npr za vratovino, za 2 kg težki komad mesa? Prav tako me zanima kje kupujete material in, če se da to vse skupaj kupovat na metre, ker jaz bi to le delal v majhnih količinah.

Hvala in lp Branko!

brane51

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

10. feb 2020 18:08

Ti bom jaz odgovorila, da se da ta material kupit v kakšni kmetijski trgovinj, zadrugi na metre. Rečeš za folijo  in mrežico za bunke. Premer pa ne vem ali je razlicen. Ti bojo tud v štacuni znali verjetno povedat. Za salame vem da je.

 

 

 

Anemiilat

brane51  

član od: 14.3.2010

sporočila: 9

10. feb 2020 18:47

Anemiilat najlepša hvala. Suhe salame že več let izdelujem, za te bunke pa še nisem poskusil.

brane51

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

10. feb 2020 20:23

Tudi v kakšni mesariji imajo to!

 

Anemiilat

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti