Pasteriziranje sadja (zelenjave)

neznan uporabnik

tema odprta - 21. avg 2002 10:05 | ogledi: 37.773 | odgovori: 19

Hojla,

čas je za pripravljanje ozimnice, pa me zanima, če ima kdo zanesljiv recept za pasterizacijo sadja (hruške, breskve..) in zelenjave (stročji fižol, pesa..). Mislim na pasterizacijo v pečici.

Hvala vam in lepo kuhajte,

Karmela

Temo je spremenil(a) Karmela dne 21. avg 2002 10:10:34

Nataša  

član od: 20.8.2002

sporočila: 24

21. avg 2002 18:24

Najbolje je, da pasterizacijo opravimo s pomočjo patentnih kozarcev, ki imajo gumijast obroček. SADJE pred pasterizacijo operemo, olupimo in narežemo na kose. vložimo jih v kozarec in zalijemo s sladkano in odišavljeno vodo. Sladkor in dišavnice dodamo zaradi okusa in arome - za samo konzerviranje niso potrebni. Enako ravnamo z ZELENJAVO, le da jo zalijemo s slano vodo. Nekatero sadje in zelenjavo pred vlaganjem blanširamo (breskve in marelice, da jih lažje olupimo, fižol, da ga lažje in lepše vložimo v kozarec ...) Napolnjene kozarce pokrijemo z gumijastimi obročki in steklenimi pokrovčki, ter spnemo s sponkami. Kozarce vložimo v večji pekač ali primeren lonec v katerega dolijemo vodo. Čas segrevanja in temeratura je za posamezno živilo različna. Pasterizirane kozarce pustimo, da se ohladijo. Šele ohlajenim lahko odstranimo sponke. Lahko uporabimo tudi kozarce z aluminijastimi pokrovčki, vendar so po mojih izkušnjah najboljši kozarci z gumo in steklenimi pokrovi. - Hruške, sadne kaše in marmelade pasteriziram pri 90 stopinjah po 25 minut. - Češnje, češplje, marelice, borovnice ... pri 80 stopinjah po 25 minut - rabarbaro, jagode, maline ... pri 75 stopinjah po 20 minut - cvetačo, korenje ... pri 100 stopinjah po 60 minut - gobe, peso, stročji fižol ... pei 100 stopinjah po 70 minut Da ne bi kdo mislil, da sem nevem kakšen "majster". Recept je iz knjige KUHARICA avtoric Milena Motoh, Mira Šilc in Anica Šuštaršič, ki je izšla že dolgo nazaj pri Mohorjevi družbi. Sama jo s pridom uporabljam. In moram reči, da mi kar dobro uspeva. Lep dan, Nataša

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

22. avg 2002 9:11

Tudi jaz delam podobno, vendar že več let nisem. Prosim za nekaj podrobnosti. Ali sadje in zelenjavo zaliješ kar s hladno vodo? (Po nasvetu neke tete sem poskusila in presenečeno ugotovila, da je tudi to možno in da deluje.) Daš hladne kozarce (ali tople, če zaliješ z vročo vodo) v mrzlo pečico ali mogoče ogreto na predvidene stopinje? Vliješ v pekač toplo ali mrzlo vodo? Ali po končanih predvidenih minutah vzameš kozarce iz pečice, da se ohladijo pod kakšno deko ali samo ugasneš pečico? Lp, Mimi

Nataša  

član od: 20.8.2002

sporočila: 24

30. avg 2002 12:31

Pozdravljena Mimi! Stvar je taka: če nimaš veliko časa (si npr. v službi), ti priporočam da sladko ali slano vodo zvečer prekuhaš in naslednji dan uporabiš hladno vodo v hladnih kozarcih. To delam jaz. Če pa imaš čas in boš vse naredila v enem dnevu, prekuhaj vodo, kozarce operi v pomivalnem stroju (verjetno ga imaš), jih TAKOJ po pranju vzemi ven in uporabi. Na tak način sem spravljala jagodni džem. Ker je večina današnjih pečic ventilatorskih, je nikoli ne predgrevam. Tudi takrat ne, ko kaj pečem. Po končani pasterizaciji ugasnem pečico, jo pustim odprto toliko časa, da se "vrenje" konča, potem vzamem kozarce ven in jih pokrijem z zloženim prtom. Takoj, ko se ohladijo toliko, da jih lahko primem v roke, jih pospravim v klet. Veliko uspeha, Nataša

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

4. sep 2002 18:08

Hvala, Nataša. Sedaj mi je res jasno, kako koristno vključiti ventilatorsko pečico in pomivalni stroj. Ko sem nazadnje vlagala, še nisem imela ne enega ne drugega. Lp, Mimi

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

18. sep 2002 21:40

Najprej lep pozdrav vsem. Sem še čisto nova članica zato se ne znajdem še najbolje pa vendar se želim vključiti med vas. Karmeli pošiljam dva preverjena in zelo dobra recepta za vlaganje stročjega fižola in rdeče pese. Zanesljivo uspešna in dobra. Vlaganje stročjega fižola 1 kg stročjega fižola 1 l vode 1 žlica sladkorja 1 žlica soli 1 dcl vinskega kisa Fižol na pol prekuhaš z vodo, sladkorjem in soljo nato dodaš še kis. Še toplo daš v kozarce (najboljši so z navojem) in cca 1/2 ure pasteriziraš v električni pečici na 150 stopinjah C. Nato kozarce iz pečice zložiš na debelejšo oddejo in pustiš, da se počasi ohladijo. Vlaganje rdeče pese 1 l vode 1 l vinskega kisa 4 žlice sladkorja sol po okusz Peso skuhamo (toliko, da se lupina lepo loči) jo narežeš oz. naribaš. Še toplo napolniš v tople kozarce, daš v pečico. Postopek se nadaljuje enako kot pri stročjem fižolu. LP Marjana marjana pantar malec

neznan uporabnik

19. sep 2002 15:33

Marjana, prav lepa hvala! Zanima me, če pokuhan fižol, peso... tesno napolniš in zaliješ z mešanico, v kateri se je zelenjava kuhala, ali pripraviš mešanico posebej in z vrelo preliješ zelenjavo. In še, če recepti preizkušeni. LPKarmela Karmela Malinger

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

19. sep 2002 22:05

Peso in fižol tesno napolniš v kozarce, Peso skuhaš posebej jo olupiš in naribaš ali narežeš vendar naj bo še topl ko jo napolniš v kozarce. Vodo oz. preli pa skuhaš posebej in še z vrelim zaliješ kozarce ter jih zapreš. Šele nato jih daj v pečico segreto na 150 stopinj C. Recepte sem preverila sama in so garant dobri. Stročji fižol šele letos, peso pa že lani. Jedli smo jo vso zimo in še je imam nekaj pa je še vedno zelo dobra. LP Marjana

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

13. maj 2003 8:36

Slišala sem, da se mora pesa zelo dolgo kuhati, ker drugače čez nekaj časa ko je že v kozarcih zavre, to se je zgodilo moji tašči. vesna š.

gregorm  

član od: 4.10.2001

sporočila: 35

13. maj 2003 11:57

Zdravo Jaz vso zelenjavo vlagam v kozarce. Vendar imam vsako leto probleme samo z pečeno papriko. Zanima me ali ima kdo izkušnje z konzervansom, ki ga prodaja dr.oetker. Mislim da je nartrijev bezonat.. LP GREGOR Gregor Medvešček

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

13. maj 2003 20:34

Pesa se mora skuhati do mehkega, tako kot jo pripraviš za solato in šele nato jo lahko narežeš in vlagaš. LP Sporočilo je spremenil(a) dalsi dne 13. maj 2003 20:36:06

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti