Smrekca

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

16. dec 2007 18:08

Mi jo postavljamo na predbožični večer - na badnik, podiramo pa jo enkrat sredi januarja - ni določenega datuma, vendar je konec januarja sigurno več ni. ariella

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

16. dec 2007 18:19

hoj! umetna, a z bunkicami, ki mi jih je nona nosila malo po malo od rojstva dalje. to so tiste, ki se , žal, razbijejo, ko padejo na tla. GOSPAKATJA

mina20  

član od: 19.4.2007

sporočila: 389

16. dec 2007 18:21

Naša smrekica je umetna. Čisto nova. Imamo tudi nove okraske. Imam pa pisane barve, saj mi enotne barve niso preveč všeč. Zraven imam tudi pisane lučke, se mi zdi, da je tako lepše. LP mina20

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

16. dec 2007 18:34

Pri nas bo smrečica umetna, okrašena pa tako pisano, da o kakšni modi definitivno ne more biti govora. Zagotovo ne bodo manjkali čokoladni okraski. Prav dosti besede pri krašenju nimam, otroci (no zdaj so že mladinci, da ne bo kdo užaljen) imajo s tem toliko veselja, da se nočem vmešavati. Sem samo vesela, da se še hočejo ukvarjati s tem in da uživajo. Smrečico, kakor tudi jaslice postavljamo na sveti večer, to je 24.decembra, včasih izjemoma dan prej. Zaradi simbolike. Pa tudi k prazničnemu vzdušju pripomore. Manjkati pa ne sme vonj po potici, ki se peče v kuhinji. Smrečico podiramo sredi januarja, jaslice pa ponavadi pred svečnico. Mene pa, če sem čisto iskrena, tole krašenje v začetku decembra ali še prej malo moti. Do praznikov se na okraske že čisto navadimo in jih komaj še opazimo. Tako se mi zdi, da lučke in okraski obeležujejo mrzlično hitenje in gnečo, ne pa prazničnega razpoloženja. Vsak ima pač svoj okus. Pesnica

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

16. dec 2007 20:57

Pri nas bomo imeli BOR ali BOROVEC.Ni ga lepšega vonja od borove smole,in vonja njegovih iglic.Da posekaš bor,ne potrebuješ nobenih dovoljen ali potrdil,saj se preveč razrašča in zajezuje pašnike.Če bomo imeli čas bomo po njega skočili v Snežniški gozd,saj ima bistveni lepše in močnejše iglice,če pa časa nebo pa bo dober tudi tisti izpod vrhov čarovniške Slivnice.Iglice mu ne izpadajo tako da s tem ne bo težav,smola se posuši in se jo samo pobriše s suho krpo.Ker pa ima iglice bolj velike okraske obesimo s pomočjo kljukic.Doma imamo narejene okraske iz slanega testa,pomagali pa si bomo tudi z čisto pravimi majhnimi jabolki.Da pa bo na drevesu tudi nekaj sladkega bomo dodali še sladske palčke ali Candy Canes.Upam da nam ga bo uspelo tudi slikati. anaeva

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

16. dec 2007 21:47

Mah, Pesnica, saj za to pa imamo možnost doma počakat... to da so zunaj izložbe že po dnevu mrtvih praznično urejene je del potrošništva, prav tako podobe mest... Mene to vse hitro zadane in bi kar bezljala, pa se nazaj držim in doma res počakam. Je pa res, da imamo, odkar so pri hiši otroci, adventni koledar (ki ga jaz kot otrok nisem poznala) pa adventna venčka visita na mojih in maminih vhodnih vratih, tudi v obeh jedilnicah se košatita, pa svečke zvečer prižigam in tule po kulinariki se pasem vsak dan nekajkrat in z veseljem prebiram kako ene pridno pečejo, druge krasijo, tretje nakupujejo darila, razmišljajo o praznični večerji... vse to krepi pričakovanje po praznikih in v tem neizmerno uživam. Potem tistih štirinajst dni, ko smrečica zavzame svoj stalni prostor v stanovanju, dostikrat zvečer samo strmim vanjo in uživam... Ko pa prazniki minejo, pa vedno okrasje z eno tako otožnostjo pospravim... Saj umetno bi lahko imela tudi avgusta, ampak potem bi si vzela ta občutja teh posebnih dni v letu. In ker tega nočem, pač počnem tako kot počnem. Sem pa ravno nocoj na sprehodu opazovala naše okrašeno naselje in sklenila, da ne bom kupila svetlobne mreže za na zunanjo smreko - so mi sicer krasne tiste, ki jim lastniki z lučkami poudarijo obliko in že nekaj let sem jo imela namen tudi sama nabavit (pa je vedno zmanjkalo špage) nocoj pa se mi je zazdelo nekako potratno vse to (najbrž tudi zaradi nekaterih precej neokusnih okrasitev - za moj okus, da ne bo pomote). Zamislila sem se v drugi smer, vse te potrošnje, elektrike, svetlobnega onesnaževanja... in sklenila da bo tisto, kar bomo okrasili doma (notri) povsem dovolj. In tudi okraski na smrečici bodo stari, če bo kakšen nov, pa bo gotovo doma izdelan iz materialov, ki so že pri hiši. Evo, tako, zdaj se pa naženem dol s kulinarike in delat, imam kar precej še v načrtu za nocoj in to, žal, še niso novoletni piškoti... Lep večer vsem Irena

turururu  

član od: 27.11.2007

sporočila: 72

17. dec 2007 18:53

No, pa sem se odločila. Imeli bomo naravno smrekico in stare okraske v zlati in rdeči barvi. Pospravili jo bomo pa takrat, ko se bo začela osipati. No zdaj pa veselo na delo. Pa lep zimski pozdrav! turururu

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

17. dec 2007 20:04

Še nobena plastik-fantastik smrekica ali jelka me ni toliko navdušila, da bi jo želel imeti. Res je praktična za postavljanje in pospravljanje, pa tudi iglice ne odpadajo tako kot pri naravni. Vonj, ki ga naravno drevo prinese v hišo naredi pol prazničnega vzdušja, saj ko vstopiš se v hiši božič kar navoha. Otroka imata vsak svojo plastiko v sobi, za vsak slučaj ... Tudi žena ima eno umetno v rezervi tako, da sem še zadnji v hiši, ki se upira plastični revoluciji. Okrašujemo jo vedno skupaj in glede na množino okrasja, ki konča na njej ji je težko določiti barvo. Prevladuje pa zlata in rdeča. Postavljamo jo nekaj dni pred božičem, pospravimo pa takrat, ko se že močno osipava, navadno je to kmalu po treh kraljih. Jelka se ne osipa tako hitro kot smreka, iglice ima lepše navadno je pa redkejše rasti. ati zlati

nero  

član od: 26.4.2004

sporočila: 40

17. dec 2007 20:37

Naša smrekica je lepa, okrašena s slamnatimi okraski v kombinaciji z rdečimi bunkicami. Že nekaj let umetna, saj se mi res škoda zdi sekat pravo smreko zato, da bo krasila dom kakih 14 dni.

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

17. dec 2007 21:46

Za božična drevesa ni treba imeti slabe vesti. V veliki večini so to namensko sajena drevesa, ali pa drevesa, ki postanejo višek v smrekovih mlajih nekaj let po zasaditvi. Le izjemoma so božična drevesa iztrgana gozdu na nepravih mestih in to počno večinoma takšni, ki gredo sami v gozd ponje. Vzgoja božičnih dreves je že dalj časa "panoga" tako kot pridelovanje koruze, pšenice ali katere koli druge poljščine. Če že pomisleki v tej smeri le v razmislek, da je v enem dreveščku celuloze za manj kot en vez WC papirja.... ati zlati

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti