Rakovi repki - kako jih pripraviti

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

tema odprta - 14. dec 2007 11:27 | ogledi: 13.233 | odgovori: 37

Danes imam namen prvič v domači kuhinji uporabiti rakove repke. Pa me zanima, na kaj moram paziti. Nekje sem brala, da se ne smejo segreti čez 100 stopinj. Potem v bistvu jemo samo pogrete? Surove?

Delala jih bom v rižoti. Ali jih potem samo pred serviranjem vmešam v riž?

Kaj pa če delam z njimi kitajske rezance? Kako naj jih potem predpripravim?

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

14. dec 2007 11:32

tadeja, daj poglej tudi malo tam rpi Goljatovi rižoti z morskimi sadeži, saj veš kje :) katka

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

14. dec 2007 11:34

Aja, točno, to pa nisem pomislila. Bom pogledala. Saj jih je dal tudi v rezance pri kitajski, samo ne vem, kako da ravno takrat nisem najbolj sledila. Zdaj pa ne bi rada jedla surovih, da se kje še zastrupim. :)

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. dec 2007 12:04

Tale štos me je naučilla ena punca s Hvara pred nekaj leti v jadralni šoli: - v emajliran lonec naliješ olivno olje na "thick oil" - greješ olje - po eni minuti gretja daš na olje repke (zelo zelo obrisane) - pokriješ lonec, na srednjem ognju maksimalno 7 minut - dodaš sesekljan peteršilj (IN ČISTO NIČ DRUGEGA!) in po eni minuti pokriješ lonec, odstaviš s štedilnika, primeš z lonec z obema rokama (rokavice, krpa) in potem stresaš (tako kot za bakalar na belo) Tako se jih da tudi k rižu. Od surovih repkov se načeloma ne zastrupi. Tadeja, si kdaj pomislila na to, koliko ljudi vsak dan je sushi? Sicer pa, evolucijsko gledano je naš organizem še vedno narejen za to, da bi z zobmi trgal surovo hrano, mar ne. Je pa res, da ima veliko ljudi zelo neprijetne reakcije z nekimi bakterijami, ki so v ribah. Ampak tista reakcija se zgodi tudi s pečeno ribo. Vendelina jr.

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

14. dec 2007 12:51

No, Vendelina, to z zastrupitvijo je bilo mišljeno bolj hudomušno. No, kosilo sem pospravila, naredila sem pražene rezance z zelenjavo, piščancem in par repki. Pa se je zgodilo to, česar sem se bala - zdeli so se mi še malo surovi in nič kaj okusni. Jih bom drugič prej verjetno malo na olju pocvrla. Samo še vedno ne razumem, zakaj ne smejo zavreti, če jih pa delaš kot Vendelina, pa so kar 7 minut v vročem olju?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. dec 2007 13:02

Prviš slišim, da rakci ne bi smeli zavreti. Za jed s praženimi rezanci, kot si jo naredila, jih jaz prej vedno prepražim na olju in dodam malo sojine omake, potem pa vmešam. To sicer ne ttraja dlje kot pet minut, ampak temperatura ni ravno nizka.

 

Ali pa če delam  rakov curry po kakšnem indijskem receptu, se v omako sicer dodajo surovi rakovi repi, ampak se potem v njej kakšnih 15 minut tudi kuhajo.

 

Tudi če jih delaš v rižoti, so kar nekaj časa "na toplem". Od kod ti to, da ne smejo zavreti? Mamamia

mamamia

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

14. dec 2007 13:07

To informacijo imam iz več virov, a se žal ne spomnim več od kje. Nikoli jih nisem pripravljala doma, zato sem bolj površno brala. No, nazadnje sem info dobila tudi pri Goljatu - če imaš zmrznjene rakove repke, ne smejo zavreti. Sem mislila, da s tem, ko so na prevročem, zakrknjejo ali kaj podobnega in da potem niso več dobri. No, danes sem jih na hitro popražila skupaj z zelenjavo, samo toliko, da sem jih pregrela, kako minuto mogoče. Pa mi niso bili všeč. Naslednjič jih bom kar skupaj z mesom malo popražila.

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

14. dec 2007 13:38

Ma ja, mojster je poudarjal, da morski sadeži nasploh ne smejo zavreti, da potem postanejo "čigumijasti". Tudi on jih je tako naredil in bili so okusni... katka

slavcek  

član od: 19.3.2008

sporočila: 39

8. apr 2008 14:15

sem šele sedaj videla tole vprašanje. Mi jih naredimo tako, da jih odtajamo, zavijemo vsak repek v rezino pršuta, protvan premažemo z olivnim oljem jih naložimo nanj. Potem pa v pečico na 200 stopinj za 20 min. Njammmmmmi slavcek

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

8. apr 2008 14:35

Prvič slišim, sicer smo pa celo življenje šolarji, da morski sadeži oz. rakovi repki ne smejo zavreti oz. se pregreti ali podobno. Sama jih na kateri koli način recepta vsakič termično obdelan- prekuham ali pečem ipd. Skratka najprej jih obdelam, nato po receptu nadaljujem z začimbami in zelišči, pa je vsakič odlično, zato ne razumem vaših dilem, sicer pa ne želim opletati o nečem kar ni govora. Samo svoje mnenje in morebitno pomoč ponudim. Lp jaša

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

8. apr 2008 23:30

Tudi jaz ne razumem, zakaj naj se morskih sadežev ne bi pregrevalo nad 100°C. Prav rada bi, da mi kdo, ki je bil na tečaju odgovori, zakaj ne, saj zdaj to prvič slišim. Prav vesela sem, kadar zvem kaj, kar spremeni moje ustaljene navade. Konec koncev se že školjke (pidoče oz. klapavice) prevre, da se odprejo, da o gratiniranih v pečici pri 200°c na govorim. Kaj pa škampi "na buzaru", pa škampi na žaru - saj so v obeh primerih pregreti na 100 °C ! Pa morski sadeži, ki se spečejo na pici (odločno več od 100 stopinj, pa še nisem naletela na gumijaste). Nekateri raki imajo tako "tekoče" meso, da jih moramo toplotno obdelati (pri pečenju na žaru to gotovo ni pod 100 stopinj), če želimo, da zakrknejo in jih lahko izluščimo... Kaj pravi pa mojster o jastogu, ki se ga skuha v kropu? Pa surovi škampi (ali pa gamberi , bogomoljke - kanoče ali druge vrste rakov) - paziti moramo, da so res sveži, sicer ni panike . Bi morali videti začudene poglede "soležalk" na plaži (bolj občutljivi raje ne berite naprej), ko je moj, takrat 4 - letni sin z mrežico lovil kozice in mi jih nosil, rekoč: "Mama, ta je pa prav zate, poglej kako lepo debela je," in jaz sem jih z veseljem - tudi, da ne bi prizadela sinovega lovskega ponosa- pohrustala, take kot jih je ustvarila narava. Potem smo jih nalovili še več, popražili na vročem olju in zamešali s paradižnikovo omako za k testeninam. Ali pa pojedli brez omake in brez testenin. Zagotovo vsaj na 100 stopinj, pa se nam je zdelo prav OK. In, Vendelina, s tabo bi pa šla na morje, veš. Ja, manj je več pri teh stvareh! mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti