Rakovi repki - kako jih pripraviti

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

8. apr 2008 23:48

Mamaf, bila sem na tečaju za testenine in rižote, kjer smo delali rižoto z morskimi sadeži. Na tečaju rib nisem bila, zato ne morem reči za jastoga... Ko smo pripravljali morske sadeže za rižoto, je poudaril, da ne smejo vreti oz. zavreti v VODI (govoril je za vodo, ne za peko), ker postanejo gumijasti in da je to največkrat napaka, zaradi katere niso v redu. Tako smo jih na hitro popekli na olivnem olju. O pregrevanju pri peki ni bilo govora (verjetno to pač lahko). Res ne bi vedela, ker nisem ravno ekspert za morske zadeve in tudi zelo redko jih doma delam, čeprav jih imam zelo rada - jih grem jesti ven. Samo posredujem povedano, delamo pa itak vsak po svoje (tudi jaz ne sledim slepo vsemu, kar drugi rečejo ). Pa zanimivo mi je kaj povedat od tam, da se potem razvije debata in vsak pove svoje izkušnje, pa-pa katka http://katka-lopatka.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 08. apr 2008 23:49:14

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. apr 2008 0:30

Aha, hvala zdaj pa razumem, kaj je mojster mislil. Torej ste rižoto delali tako, da se je riž kuhal posebej in ste ga potem zmešali s popraženimi morskimi sadeži? No, saj tudi jaz največkrat naredim omako posebej in riž/testenine posebej...čeprav mi tudi v omaki m.s. ponavadi prevrejo. Veš, da sploh ne bi začela razmišljati o tem, če ne bi našla te teme...zanimivo. Jaz sem do sedaj mislila, da je "gumijast" občutek pri m.s. povezan s tem, da dobiš pač različno kvaliteto zamrznjenih sestavin.... Tisto, kar sem napisala v prejšnjem prispevku, pa velja (iz mojih izkušenj) res v glavnem za sveže, ne zamrznjene sestavine. A glej ga zlomka - ste videle recept za "Lignje po dalmatinsko" - tam prav priporoča zamrznjene lignje, češ naj bi bili po kuhanju mehkejši kot sveži ?? Kaj pravi pa mojster o lignjih in drugih mehkužcih (glede razlike zamrznjeno/sveže, mislim)? Saj to je bolj moj firbec, btw, me pač zanima vseh sort teorija, čeprav se je v praksi morda nikoli ne bom držala.... - navada - železna srajca mamaF - Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. apr 2008 1:09

Katka, hvala ti za super album, dostikrat so mi nasveti iz njega že prišli prav, zdaj pa sem prebrala tudi "tečaj testenin...". Vidim, da je res tako, kot pišeš, zanima pa me (testenine po mornarsko) ali potem, ko je mojster prepraženim morskim sadežem dodal česen, vino in paradižnikovo omako vse skupaj ni več vrelo oz. je držal temperaturo tik pod vretjem? Ali pa to vretje velja samo za kuhanje v vodi - primer rižote ali juhe? Če namreč obstaja še kaka druga varianta od mojih improvizacij, bi prav rada poskusila, saj so kakšni zamrznjeni gumijasti morski sadeži tudi mene že krepko ujezili- res pa se mi pri zamrznjenih repkih rakcev, ki jih običajno dobimo v naših trgovinah kaj čudnega še ni zgodilo, v glavnem so bili glavni krivci tisti ogromni kolobarji lignjev, ki jih dobiš v nekaterih mešanicah morskih sadežev. mamaF - Mojca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. apr 2008 9:29

mamaF, vidim, da bi medve na račun morskih sadežev lahko marsikatero skupno rekle...

 

Mimogrede, a si že delala špagete z morskimi sadeži v pergamentu? Tisti, ki imajo radi morske  vonjave, "padajo" na to varianto do onemoglosti...

 

Katka, če imaš rada morske sadeže, si jih delaj doma, veliko več potegneš iz njih kot če jih ješ zunaj. Saj ne rečem, da v kakšnem lokalu tega ne naredijo dobro, ampak ko enkrat pogruntaš, kaj ti najbolj tekne, ti tega nihče več tako ne pripravi. Mi mroske stavri jemo zunaj zato, da zgolj okusimo, kako kaj kje prirpavljajo, za pravi gurmanski užitek pa ga ni čez pripravo doma.  Sploh če te trikov učijo tisti, ki so doma ob obali.

 

Mamamia

mamamia

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

9. apr 2008 9:55

Bom upoštevala nasvet, mamamia. Glede kakšnih trditev iz tečaja, pa se vsak odloči, kako bo delal. Tisto glede vretja je bilo mišljeno za zamrznjene sadeže, da se jih recimo ne bi odtajevalo v vreli vodi. In tudi potem, ko so že odmrznjeni, da se jih ne vre. Omakca pa je bila narejena tudi zelo na hitro in na nižji temperaturi. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. apr 2008 10:52

mamamia je napisal/a:

mamaF, vidim, da bi medve na račun morskih sadežev lahko marsikatero skupno rekle...

Mimogrede, a si že delala špagete z morskimi sadeži v pergamentu? Tisti, ki imajo radi morske vonjave, "padajo" na to varianto do onemoglosti...

Mamamia

mamamia
V pergamentu...enkrat jedla, naredit pa se jih še nisem spomnila....saj to so taki škrniclji, ki jih narediš iz peki papirja in odpreš šele na krožniku, če se prav spomnim? Sicer pa , mamamia, daj, napiši napiši recept (ali pa link pripopaj, če je že v bazi), mislim, da bi nas bilo kar več veselih! Katka, tudi jaz ti priporočam, se morskih jedi pogumno lotiš doma, ni vrag, da ti ne bi uspelo - glede na tvoje ostale mojstrovine... Včasih se namreč v kakšni gostilni človek prav fino zafrkne z rižoto ali testeninami, ki jih preveč razkuhajo ali pa do onemoglosti našopajo s 1001 začimbo, da o vegeti na govorimo, pa na koncu od morskih užitkov nimaš nič. Se pa strinjam, da ni lepšega, kot da ti v lepem ambientu ob dobri družbi natakar prinese na mizo nekaj za prste oblizat....ko pa končaš, greš lepo na sprehod, ne pa posodo pomivat. mamaF - Mojca

tadi  

član od: 2.10.2001

sporočila: 27

9. apr 2008 10:56

Mamamia, a bi se dalo dobiti recept za te špagete v pergamentu ? Hvala in lp tadi

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

9. apr 2008 11:00

Ja, saj mi ni problem narediti, znam tudi kuhat in tudi zelo rada, samo doma res skoraj nič ne kuham, ker sem sama in se mi ne da "pacat" samo zase. Sladice večinoma delam za druge in tudi lepo se jih da razdat, kuhanje pa je druga pesem... katka http://katka-lopatka.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 09. apr 2008 11:02:07

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. apr 2008 13:45

Te pa prav razumem, Katka. Jaz se tudi dostikrat vprašam, kaj bi sploh kuhala, če bi bila sama - meni se še jesti skoraj ne da, če mojih ni doma. Če bi živela kje na obali in bi me pot nosila mimo ribičev, bi si morda še kakšne škampe ali lignje sama privoščila, pa še to ne dam roke v ogenj, da ne bi hitro koga povabila zraven. Verjetno bi živela bolj od solat, pa večdnevnih minešter.... Meni je tudi najbolj v užitek skuhati za več ljudi, pa da si res lahko vzamem čas samo zato. Takrat sem prav vesela, če pride kdo na obisk. V bistvu bi bil še najbolj fajn tak obisk, ki bi prišel k meni na morske dobrote in s sabo prinesel kakšno super sladico.....ti in mamamia bi bili kar tapravi! mogoče nam pa kdaj rata! mamaF - Mojca

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

9. apr 2008 14:45

Špageti v pergamentu (kot jih naredim jaz)- pripravim rdečo buzaro (s tem, da uporabim poljubno- ali samo školjke ali pa mešanico morskih sadežev, najraje svežih), ki jo včasih tudi začinim s čilijem, obvezno pa dam vanjo seveda vino. Posebej al dente ali celo malo manj skuham špagete in jih dobro odcedim. Dobro premešam z omako. Zadevo naložim na več plasti pergamentnega papirja, ki ga dobro zaprem in položim na pekač. V pečici pustim toliko časa, da se pergament napihne, potem pa takoj na mizo. Je res božansko! fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti