Soja v zrnju

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

4. maj 2008 10:28

Po moje je čisto v redu, če kupiš enostavno vrečko soje za jest, se pravi v navadni trgovini in posadiš semena. katjushka

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

5. maj 2008 20:33

Sem v Trgovini Jablana v ljubljanskem BTC kupila sojo (nimam pojma, če je gensko nespremenjena, ker itak pravijo, da naj bi bila soja glede tega najbolj na udaru). Prodajalka mi je že po telefonu zatrdila, da je sama sadila to sojo - uspešno, tudi drugo leto, ko je prihranila nekaj zrn, je imela lep pridelek. Soja je že posejana, jaz pa čakam na pošiljko lipe 1, ki je tako prijazna, da mi jo bo odstopila - najlepša hvala! Ob letu osorej... pravzaprav že prej .. sporočim, kako se je obnesla ena in druga. 5rusa

BiBaBuBa  

član od: 11.5.2008

sporočila: 62

4. jun 2008 13:05

Mi imamo doma rumeno sojo že 15 let. Nekaj let nazaj pa sem iz faxa prinesla seme črne soje. Črna soja nam sicer pozneje dozori ali celo ne dozori, je pa zame boljšega okusa. Poleg rumene in črne soje obstaja še rdeča in zelena. Mi jo uporabljamo v solati, namesto fižola (pasulj, jota...), ker ne povzroča vetrov. Mami večkrat speče sojin kruh, dobri pa so sojini polpeti in celo pecivo se da pripraviti iz nje. Pred uporabo jo je potrebno 12 ur namakati v slani vodi. Sadi se isto kot fižol, ampak samo po eno (1) zrnje v luknjico. Ima manjše stroke kot fižol, ki so prekriti z dlačicami in malce bodejo. Sojo je potrebno pravočasno pospraviti iz njive/vrta, da stroki ne popokajo kar tam. To se je zgodilo nam in smo imeli dodatno delo - zrnje smo morali pobirati po tleh. http://sl.wikipedia.org/wiki/Soja http://www.kulinarika.net/clanki/clanki.asp?ID=8 BiBaBuBa

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

4. maj 2009 12:48

Ravno danes sem posadila črno sojo, v vrstice, eno po eno. Seme imam že nekaj let ,zato je precej drobno. Še vedno me zanima v kakšno zemljo naj jo dam in s čim jo naj gnojim. Imam namreč zelo peščeno zemljo, dodajam pa ji le brikete, škropila je še nisem.Rodi precej borno. Nam je zelo okusna, uporabljam jo navadno kot fižol. vikica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. maj 2009 13:01

Nič gnojenja, bi rekla, soja je metuljnica, v koreninskih gomoljčkih ima soživke, bakterije, ki vežejo atmosferski dušik v za rastline uporabno obliko.

rimljanka - zasebno mnenje

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

9. okt 2009 14:28

Letos doma pridelala kar nekaj soji podobnega. Ko še stroki niso povsem zreli ima rdeča zrna, ki so kot fižol, suha zrna pa so drobna črna. Namočim jo čez noč, drugi dan pa kuham kot fižol, tudi uporabljam jo kot fižol. Okus te "soje" mi je zelo všeč, sladkast, z precej mehkejšo lupino kot fižol. Se tudi nikoli ne razkuha. Ali je to soja?

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

12. okt 2009 12:11

To je črna soja, poznam še zeleno in rumeno. Imaš kakšno sliko. Tole je rumena soja. Primerjaj s tvojimi sadikami. Lp Nasha

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. okt 2009 18:53

Pravi Wiki takole: Soybeans occur in various sizes, and in many hull or seed coat colors, including black, brown, blue, yellow, green and mottled. Vir: http://en.wikipedia.org/wiki/Soybean

neznan uporabnik

13. okt 2009 11:38

Zrovno solate prav prijetno paše !!! wokman

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

7. nov 2009 18:19

Hvala, res imam črno sojo. Včeraj sem z njo pripravila eno od variant pohorske enolončnice. Vsem je bila zelo všeč. Še jo bom sadila, zlasti v zemljo, ki je najbolj revna (peščena). Menim, da bom zemljo s tem obogatila kot, če bi sadila grah ali fižol. Ne vem, če razmišljam prav, mogoče katera ve.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti