Soja v zrnju

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. dec 2007 11:00

Strelka, mislim da tukaj teče beseda o doma pridelani soji. Jaz recimo imam svoje seme že nekaj let, dobila sem ga od znanke, ki goji sojo že mnogo, mnogo let in tako nazaj. Tukaj se ne bojim škodljivosti. lp Vesna

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

14. dec 2007 11:09

Strrelka ne zameri temu kar bom napisala. Enkrat sem v Nedeljskem dnevniku brala kako zelo je zdrav paradižnik. Čez 2-3 tedne pa so v istem časopisu objavili članek kako zelo je nepriporočljiv in povzroča nevem več kaj vse. Mislim, da je bilo podobno z bananami.

Torej če jo jemo v zemrnih količinah in ne pretiravamo, potem mislim, da ne bi smelo biti težav. Tako kot z vsako stvarjo.

marelica

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

14. dec 2007 11:10

Še odgovor na temo: meni se dopade kar samo kuhana, v solati, enolončnici,... marelica

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

14. dec 2007 11:17

Nikogar ne silim ali prepričujem. Povedala sem samo svoje mnenje, ki ni kar iz trte oziroma Nedeljskega dnevnika zvito (pa naj bo soja pridelana doma ali na Japonskem). Vsak od nas pa se odloča zase... strelka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. dec 2007 13:08

Jaz sem se že odločila. Še naprej bom sadila svoje seme in uživala v zdravi soji iz domačega vrta. Prepričana sem namreč, da seme, ki je že več kot 25 let domače ni škodljivo, ampak zdravo. Trenutno se ubadam kako priti do koruznega semena. S koruzo se dogaja enako kot s sojo in jaz ne kupujem ne koruzne moke, ne koruze, skratka izogibam se je na vse mogoče načine. Mi pa dišijo koruzni žganci, kruh, polenta in še in še.... lp Vesna

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

14. dec 2007 13:53

Soja ni živilo po mojem okusu, mi pa na kraj pameti ne pride, da bi koga odvračal od uživanja le te. Žena jo ima zelo rada, pa je zato občasno na jedilniku predvsem v obliki polpetov. Glede zdravilnosti in škodljivosti pa ima vsak svoje mnenje. Mene do sedaj še nobeden ni prepričal o posebni koristnosti ali škodljivosti večine živil. V kolikor bi bilo katero živilo posebej škodljivo ali koristno, bi se to odrazilo na življenjski dobi širše populacije. Do sedaj ni še nobena študija pokazala, da ima katera populacija daljšo življenjsko dobo zaradi hrane, ki jo uživa. Kot primer samo zdrava mediteranska hrana. V tem okolju ljudje "zdravo" jedo, pijejo skoraj izključno "zdravo" rdeče vino, zaradi splošno znane "delovne vneme" se ne naprezajo kaj prida in posledično tudi manj stresov doživljajo.Tudi klima je milejša in manj obremenilna za organizem. Življenjska doba populacije je pa v okviru evropske. Vsakomur svoje in po njegovih željah pravim, pa bo najbolje. ati zlati

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

14. dec 2007 16:51

Zanimiva debata se je razvila, poznam teze o dobrih in slabih straneh uporabe zrnja soje, a se nanje preveč ne oziram. V prehrani uporabljam precej obdelane soje (kosmiči, koščki...), pri uporabi doma pridelane soje se mi pa zatakne, ker mi je dokaj pocasta, morda jo res preveč skuham. Nimam pa volje pacati mleka in skute ter tofuja. Prosim za recept, kako narediti polpete iz soje da ne bodo pocasti, ampak fini in rahli. Pa še kakšen drug način uporabe soje v zrnju. Glede eksperimentov v kuhinji pa je pri nas že res velika kriza, naš pubertetnik umira(razočaran), ker mama non-stop nekaj eksperimentira. Hrana ni čisto nič več dobra, pravi še samo bljak. Res ne vem več, ali imam težave jaz ali moj pubertetnik in mož. lipa1

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. dec 2007 17:10

Namoči sojo čez noč in jo naslednji dan odcedi in zmelji na mesoreznico. Zraven zmelji tudi malo pora in čebule, masi dodaj strt česen poper, sol, ne pozabi na rimsko kumino. Jaz jo dam veliko, ker jo obožujem. Maso dobro pregneti in jo pusti da malo odstoji in se okusi prepojijo. Oblikuj kar te je volja, polpetke ali falafle in speci. Zraven se prilega krompirjeva solata z bučnim oljem in veliko čebule. lp Vesna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. dec 2007 17:35

ati zlati

Strelka, me res zanima, kaj je tako zelo strupenega v soji. O tem namreč prvič slišim. In, ker me vedno zanimajo nove reči in tudi vir inovih nformacij, me v tem primeru seveda tudi (zelo).

rimljanka

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

14. dec 2007 17:52

lipa1 je napisal/a:
Zanimiva debata se je razvila, poznam teze o dobrih in slabih straneh uporabe zrnja soje, a se nanje preveč ne oziram. V prehrani uporabljam precej obdelane soje (kosmiči, koščki...), pri uporabi doma pridelane soje se mi pa zatakne, ker mi je dokaj pocasta, morda jo res preveč skuham.
Soja se nasprotno od fižola praktično ne razkuha,če jo predolgo kuhaš. Jaz jo kuham tako,da jo zvečer namočim, ,ko začne vreti ji poberem pene, ko se preneha peniti - par minut jo pretresem v ekonom lonec in kuham še dvajset minut in ni nobenega poca. Reca, ali zmelješ surovo sojo za polpetke. Lp Nasha

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti