Tanki oblati za torto

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

tema odprta - 13. dec 2007 9:17 | ogledi: 9.651 | odgovori: 8

Zadnjič sem delala torto Nutella, pa sem bila razočarana nad biskvitom. Krema je pa super, ni kaj rečt. Meni osebno še boljša od Nutelle same.

So mi pa všeč torte s tankim biskvitom in ker klasičnega oblata ne bom mogla tako na tanko narezati, sem mislila, da bi spekla oblate iz testa za rolado. Vsakega posebej, po moje bi jih potrebovala kakšnih pet. Če se ne motim, se tudi minjončki izdelujejo iz takega testa.

Ima kdo kakšen nasvet? A se taki oblati naredijo z moko ali brez? Enkrat sem imela tudi recept za čokoladno rolado (brez moke) z banano posredi, pa ne najdem...

alibaba

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

13. dec 2007 9:47

Se mi zdi, da si še frišna v tortah. Vaja dela mojstra. Tiste tanke oblatne, ki jih vidš v slaščičarni, so narejene s profi orodjem - v smislu profi noži, ki režejo visok biskvit. Takega noža (v bistvu je to nekje med konzolo z laksom in nožem), predpostavljam, nimaš. Če naklofaš biskvitne mase od cca 8-9 jajc v model za torto, se iz tega naredijo čisto korektne tri plasti in zadeva se lepo reže. Trik je enostaven: počakaš, da je testo hladno, zaražeš z nožem za kruh (tisti z žagico) in od tam nadaljuješ z nožem z laks vrvico - po nekaj poskusih se to reže kolikor toliko naravnost. Ni mi čisto jasno, kaj za vraga misliš početi s petimi plastmi biskvita - a delaš titanik od torte ali kaj? V vsakem primeru pa te naj opozorim: gre tudi tako, da pečeš vsako plast posebej (zlasti, če gre za različne dodatke v biskvit), samo to se potem dela s tremi jajci, peče se 15 minut, paziti moraš, da stvar ne poči (ker je zelo tanko), ko daješ opečeno stvar ven iz modela. Poleg tega je trik, da bo vsak biskvit malo vzhajal in če ne uporabiš finte z odpiranjem vrat od pečice in znižanja temperature, bo že po treh plasteh malo težko narediti torto, ki bo zgoraj ravna. Jaz sem se enkrat fino zeznila in sem jo potem morala ravnati z utežmi (ja bila na koncu v vaservagi, samo nikoli več se ne bom s takim konditorskim stresom mučila!). Jaz ti svetujem, da se naučiš narezati torto na tri plasti in to čisto zadošča. In še nekaj: ni finta v tenkem biskvitu, finta je v SOČNEM biskvitu. Jaz biskvite vlažim z mešanicami jogurta in likerja, ostale ladies to počnejo drugače. Je bila ta tema že nekajkrat tu široko elaborirana, malo poglej nazaj na topice. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. dec 2007 9:52

Seveda lahko pečeš tudi vsako plast posebej, jaz sem to tudi začela delati, ker sem silno nespretna pri rezanju.

 

Da nimaš samo biskvitnih plasti, lahko vmes daš tudi eno iz beljakov in orehov ali mandljev, bo okus torte še malce polnejiš.

 

Poglej si recept v bazi pod Schillerjeva torta, teta torta je tam zapisala, kako se naredi testo iz beljakov brez moke. Biskvitnega testa brez moke pa ni.

 

Morda ti je lahko v pomoč tudi recept za Moskva šnit, ta torta je prav tako sestavljena iz plasti beljakovega testa.

 

Pa evrejtno bi se še kaj našlo, ampak teh dveh sem se ta trenutek spomnila.

Pozdrav, Mamamia

mamamia

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

13. dec 2007 9:54

se strinjam z vendelino. tudi jaz prerežem hladen biskvit z dolgim nožem potem pa ga izdatno namočim z mešanico soka in ruma ali podobnega. nektarina

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

13. dec 2007 10:04

Esterhazi rezina je primerek 6-ih tankih plasti. Je pa to zelo zamudno delo in če si res začetnica se bojim, da boš obupala. Jaz navadno biskvit prerežem kar s sukancem. Čisto lepo ravno gre, sploh če sukanec prej lepo okrog in okrog nastaviš. Mora pa bit zadosti močan, da se ti ne strga. Tudi biskvit ki ga delaš š šestimi jajci se lepo da 2x in to z nožem prerezat. Malp prakse pa bo. Poglej si v bazi recept "boem kocke". Tudi tukaj je šest plošč ki jih je lažje spečt, ker to ni biskvitno testo. Ker so polnjene z vanilijevo kremo je to lepa barvna kombinacija, veliko se tega nareže in poleg tega je to zelo dobro in sočno pecivo, pa čeprav oblatov ni potrebno posebaj vlažit. lp Vesna

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

13. dec 2007 10:05

Jaz pa podobno kot mamamia, pečem vsako plast posebej (z onim laksom mi nikakor ne uspevarezat), srednjo plast dam ponavadi drugačno (večinoma orehovo), da je večja pestrost okusov. katka

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

13. dec 2007 10:13

O punce, kok ste hitre! A zakaj mislim, da bi jih rabila pet? Ker sem mislila, da bi naredila tanke manj kot centimeter. Zgleda pa, da ste me rešile pred katastrofo..., Res je, Vandelina jr. sem bolj frišna pri tortah, do sedaj sem delala samo sacher in pa sadne torte s smetano in sadjem. Se pa vsakodnevno pasem po vaših slikah in sem sklenila, da se je treba še kaj drugega naučit. Nič, pol bom spekla en dan prej biskvit in ga bom rezala... alibaba

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

13. dec 2007 11:28

Jaz torte vedno pečem po plasteh. Naredim en svetel in temen biskvit, nato pa izrezujem, kakšno torto pač želim imeti. S tem lahko tudi prilagajam velikost torte. Večinoma jih delam pravokotne. Pa še za okroglo torto običajno naredim tako. Če hočem imeti višjo, pa dodatno spečem še en biskvit. Pečem v pekaču od pečice, ki je pa malo večja od sedanjih gospodinjskih pečic. Zato, da nadev ne odstopa, je pa potrebno zgornjo plast biskvita malo razbrazdati. To naredim s strgalcem za pomaranče in limone. Prendost takega načina je še ta, da ne rabim biskvitov pečt en dan prej, ampak se zelo hitro ohladijo in jih lahko takoj uporabim. Lep pozdrav! regina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti