5 rumenjakov

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

tema odprta - 12. dec 2007 10:44 | ogledi: 11.283 | odgovori: 13

Kaj narediti iz rumenjakov, ki ti ostanejo pri peki? Če spečem cimetove zvezdice recimo, porabim samo beljake, kaj pa lahko naredim z rumenjaki?

Hvala!

Jelenckova

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

12. dec 2007 10:49

Karkoli drugega lahko spečeš, razen tistega, kjer so beljaki izrecno zahtevani. Se pravi vsak recept, kjer so not cela jajca. Ne vem kako ti to uspeva, saj pri večini ostajajo ravno beljaki. ati zlati

m.schafe  

član od: 3.5.2006

sporočila: 254

12. dec 2007 10:51

rumenjake porabiš za testo za potice. ali pa iz njih narediš domačo majonezo. no ravno pri kvašenem testu ostajajo beljaki. pa obilo napečenih sladic. m.schafe

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

12. dec 2007 10:53

Najbrž bo večina odgovorila, da krofe ipd., ampak meni nekako ne pašejo v ta letni čas, pa še maramo jih ne preveč. Je pa res, da ravno za ta čas pečemo veliko piškotov, ki zahtevajo samo beljake, npr. cimetove zvezdice, kokosovi mikroni od anje27 (ki sem jih v roku enega tedna morala speči 3 krat) ipd. Jaz sem po nasvteu Loni naredila enkrat čupavce, potem pa še pijano nevesto (ki sicer zahteva sneg beljakov-pa sem malo zmučkala pa je ravno tako prišlo ok), enkrat pa sem rumenjake uporabila pri žemeljnem narastku. Začetnica

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

12. dec 2007 11:26

Ja, za cimetove zvezdice se res rabijo samo beljaki. Jelenckova

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

12. dec 2007 11:38

Jelenckova, za kosilo naedi špagete carbonara, pa se jih boš znebila. fresh

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. dec 2007 11:55

Zmešaj jih z olivnim oljem in tvarino uporabi kot masko za lase. Bejb, čisto vsega se pa tudi ne poje! Vendelina jr.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. dec 2007 14:31

Rumenjake uporabi za bearneško ali holandsko omako. Obe sta odlični z ribo, perutnino ali kuhano zelenjavo. Za prvo potrebuješ 4 rumenjake, 150 g masla, pet žlic belega vina, dve žlici pehtranovega kisa, dve šalotki, poper, sol, limonov sok, šopek svežega pehtrana. Vino, kis, sesekljane šalotke in malo popra povri, da ostaneta dve žlici tekočine. Precedi in tekočino kuhaj nad soparo. Med mešanjem dodajaj maslo v koščkih, ko se stopi, pa postopoma še razmešane rumenjake. Mešaj, najbolje z metlico, dokler se omaka ne zgosti. Posoli, dodaj nekaj kapelj limonovega soka, žlico hladne vode in sesekljan svež pehtran. Za drugo vri pet žlic belega vina, dokler ti ne ostane za dve žlici tekočine. Zalij s pol žlice hladne vode. Postavi nad soparo in dodaj štiri razmešane rumenjake in stepaj, medtem pa polagoma dodajaj koščke zmeščanega masla. Potrebuješ ga cel zavitek, razdeli ga na kakšnih osem delov, ko dodaš enega, stepaj omako, da se začne gostiti in šele takrat dodaj naslednji košček. Pazi, da voda v spodnji posodi ni prevroča, če se omaka prehitro segreva, dodaj nekaj kapljic hladne vode. Omaka je gotova, ko se prime na žlico. posoli jo in dodaj nekaj kapljic limonovega soka. nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti