Gladka - ostra moka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

11. dec 2007 21:54

Mehko uporabljam za piškote, za bešamel , včasih tudi za kvašeno pecivo, potico in kruh. Ostro in gladko moko včasih zmešam za kvašeno pecivo, sladko ali slano. Samo z ostro moko pa pripravljam pasto z jajci, njoke, za tisto kvašeno testo, ki se potem kuha in seveda za pomokat pult. Z ostro moko tudi potesem sadje, ki ga dam na krostato v kakšno kremo, potem ne potone. Če frigam ribe ali zelenjavo tudi uporabim ostro moko, če nimam gladke koruzne. Sem pa, kadar ni bilo pri roki moke tipa, ki sem je navajena, že večino omenjenih stvari pripravila pač s tisto, ki je bila in kakšne dramatične razlike nisem opazila. Govorim seveda o beli moki. Moko kupujem v različnih trgovinah in po različnih cenah, nobena se mi ne zdi izrazito dobra ali slaba. Edino razliko sem opazila, ko sem nekajkrat kupila moko v mlinu. Če sem jo porabila takoj, še tisti teden, je bila razlika neverjetna, iz tedna v teden se je pa seveda manjšala, na koncu je bila tudi tista moka taka kot sosedova. Eden od mojih prijateljev si je kupil žitni mlinček, zrnje zmelje sproti. Pecivo, pripravljeno s to svežo moko je seveda sijajno, vendar taka praksa prinaša tudi zaplete, če drugega ne pa recimo kam spraviti zrnje, da bo varno pred molji, o katerih smo si potožili nekaj postov nazaj. nola

akinela  

član od: 3.10.2007

sporočila: 13

12. dec 2007 0:57

Če me spomin ne vara - to izkušenejše kuharice bolj veste... Ostro moko se torej po mojem spominu rabi za krompirjeve žgance. Baje je bolje, ker se ne delajo grudice v žgancih. akinela

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

12. dec 2007 6:04

V trda in krhka testa gre po navadi ostra moka, gladka pa v mehka in voljna testa. Tako je moje osnovno vodilo.To pomeni, da gre za piškote, pito ali šarkelj ostra, za potico, žemle, kruh pa mehka. Menim, da v naših kuhinjah uporabljamo premalo ostre moke. Večina gospodinj, ki jih poznam se ostre moke ne posložuje prav pogosto. Morda je krivo ime - gladka, mehka ali fina veliko bolj sede v uho, kakor ostra. Res pa je, da razen v redkih primerih grozno velike razlike pri končnih izdelkih ni opaziti. ati zlati

smrko  

član od: 19.9.2007

sporočila: 73

12. dec 2007 9:09

Sama uporabljam le ostro moko ,le za vlečeno testo mehko ,pa gre vam rečem poskusite in ne bo vam žal ,le brez skrbi porabi moko sedaj ko veliko pečeš potem pa si priskrbi tako ,ki ti bolj odgovarja . Prijetno peko.in lep dan smrko

juma  

član od: 15.6.2007

sporočila: 235

12. dec 2007 9:29

Punce in ati zlati, hvala. Pa imam eno skrb manj! Res se mi je zdi škoda, da bi se moka valjala pod nogami, na koncu bi jo pa vrgla. Pozdrave! juma

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti