Šmorn

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

tema odprta - 19. avg 2002 7:54 | ogledi: 11.992 | odgovori: 15

Šmorn sem seveda delala že sto krat, pa me vseeno jezi, da še vedno ne morem zagotovo napovedati, kakšen bo izgledal na koncu. Enkrat je druga ponev, pa večja/manjša količina, bolj/manj gosto ipd. Rada bi tisti šmorn, ki nekakako "sam" razpade v drobne koščke. Kateri so kritični dejavniki? Mehka ali ostra moka? Je 2cm vlite mase v ponvi preveč? Kdaj se začne obračati: ko je spodaj že malo zapečen, zgoraj še tekoč ali spodaj precej zapečen, zgoraj ne več tekoč? Dobro zapeči na obeh straneh in potem drobiti? Močan ali šibek ogenj?

Hvala in lep pozdrav, Mimi

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

19. avg 2002 12:46

Zdaj je verjetno problem, da imaš ti svojo predstavo o dobrem oz. tapravem šmornu. Zame je najboljši tisti, ki se dela v pečici. Iz beljakov naredimo sneg, a ne preveč čvrst, da ni šmorn prerahel. Obrača oz. drobi se ga, ko je zgoraj suh (spodaj pa še ni preveč pečen, ker ni na ognju). Če hočeš takega, da "sam razpada", boš verjetno morala zmanjšati tekočino in peči dlje na manjšem ognju. Vem pa ne.

neznan uporabnik

19. avg 2002 14:21

tudi mene zanima kako se naredi dober smoren, lahko je v pecici ali pa tudi ne. Ali ima kdo tocen recept? lep pozdrav Valerija zara

TIUBA  

član od: 5.1.2002

sporočila: 157

23. avg 2002 0:31

Na temo šmorn je odprta že ena tema na forumu od nekaj mesecev nazaj, tam so tudi recepti in opisane izkušnje z njimi.

neznan uporabnik

3. sep 2002 12:34

Po tvojem opisu sodeč se pri pripravi srečuješ s podobnimi problemi kakor jaz, zato so tukaj moje izkušnje: - 2 cm je zame preveč, raje sem šel v nakup velike ponve, - obrnem ga ko je spodaj že (rahlo) zapečen zgoraj pa je lahko tudi tekoč, - razsekavati ga začnem, ko je zapečen tudi na drugi strani (počasi - prvo na četrtinke potem pa bolj na drobno) - drobno razsekavanje sledi po močnem zmanjšanju plamena (lahko tudi ugasnjenju in bogatem dodatku masla (le to preprečuje zlepljanje koščkov in obogati okus) - namesto ostre moke sem začel dodajati zdrob - če imaš priliko za mehko moko uporabljaj Barillo (velja tudi za palačinke!) veliko uspeha, Samo

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

24. jul 2003 14:53

Evo zopet mene. Poskušala sem naprej in - eureka - odkrila. Bili ste prijazni in ste mi pomagali takrat, povem še jaz za vse, ki jih zanima. Če je vaša predstava šmorna takšna, da je v manjših kepicah, vmes pa razdrobljen v drobtine, je finta v tem, da je potrebno vmes med drobljenjem dodati maslo. Kar jaz vem, je to edini način in edini trik. Maso vlijem kar debelo, tudi 2 cm. Majhen plamen. Ko je spodaj zlatorjav, privzdigujem, da se tekoče testo podlije spodaj. Ko je še enkrat spodaj zlatorjav, ga po četrtinah obrnem, da se zapeče še na drugi strani. Takoj po obračanju je dobro nasekati skorjo, vendar samo nasekati. Ko je zlatorjav še na tej strani, ga s kuhalnico razsekam. Včasih sem tole delala v nedogled, pa ni razpadel v drobtine. Ko je v koščkih, malo odgrnem in vmes vložim kosme masla, kakšnih šest, sedem. Stopi se, napoji, naredi skorjico. Malo povečam plamen in samo še mešam, kar sam razpade. To je vse. Na začetku sploh ne dam veliko olja, tako da ni mastno. Hvala še enkrat. Fani

tancy1984  

član od: 13.6.2007

sporočila: 76

16. avg 2012 12:54

Pri nas delamo šmoren tako da gsotejšo maso za palačinke vlijemo v ponev s segretim oljem, spečemo iz obeh strani in nič ne trgamo, če želimo pa praženec, potem pa v maso dodamo še vanilin sladkor in ga ko je pečen raztrgamo na koščke... Ne vem, tako so me učili in tako delam. Šmoren je v kosu, praženec je pa natrgan na koščke :)

Tanja

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

16. avg 2012 13:50

NAJJAČI,NAJTABOLJŠEJŠI ter SUPER DUPER šmoren EVER--->

http://www.kulinarika.net/recepti/826/jajcne-jedi/cesar

Delajte po Fanijevi objavi. Garantiram, da boste dol padli!
Pa seveda najbolje pride iz kakšne železne ponve, kjer se masa prime dna, pol pa lepo z lopato to krampaš dol, mešaš šmoren in uf ufff ufff...

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. avg 2012 15:09

tancy1984 je napisal/a:

Pri nas delamo šmoren tako da gsotejšo maso za palačinke vlijemo v ponev s segretim oljem, spečemo iz obeh strani in nič ne trgamo, če želimo pa praženec, potem pa v maso dodamo še vanilin sladkor in ga ko je pečen raztrgamo na koščke... Ne vem, tako so me učili in tako delam. Šmoren je v kosu, praženec je pa natrgan na koščke :)



Tanja

ž

Ljudje očitno različno poimenujemo nekatere jedi, a cesarski praženec  ali v originalu kaiserschmarren

je natrgan, najsi bo šmorn ali praženec .

Kako se debelejši palačinki reče, tik preden šmorn ali praženec postane, pa ne vem , a pri tancy1984 so se znašli s poimenovanjem, ni kaj. Čeprav nemško govoreči "šmarn" poimenujejo nekaj tako natrganega in zmešanega kot šmorn ...

 

V glavnem meni vedno rata šmorn ker ne znam spravit skupaj lepih, tankih palačink.

mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

16. avg 2012 15:40

Že parkrat si napisala, da ti palačinke ne uspejo in prav razmišljala sem, kaj za vraga počneš? Glede na to, da se lotiš razno-raznih, tudi eksotičnih stvari, potem mora biti tukaj trik - morda rada vidiš, da ti kdo palačinke lepo postreže? Dobra ideja!

Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti