Pomarančna marmelada

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

3. sep 2010 5:17

"Prava" pomarančna marmelada - tista, ki jo Angleži imenujejo "marmalade" - je narejena iz posebne vrste španskih pomaranč (Sevilla oranges), ki imajo precej debelo kožo in več pektina, pa tudi bolj grenek okus. Angleška marmelada je vedno grenka (tako kot dobra čokolada ...). Seveda pa se jo da narediti tudi iz navadnih pomaranč - tako kot imajo nekateri mlečno čokolado rajši kakor črno. teta torta

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

3. sep 2010 10:34

ja,točno,saj na splošno velja ,da je "marmelada" lahko samo iz agrumov,je pa vse ista "pašta",ko se ti vsede na boke :) joj,teta torta,a tako zgodaj vstajaš' lp mišzmoke

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

3. sep 2010 12:03

Marmelada iz pomaranč se mi zdi dokaj zanimiva.Sicer je nisem še nikoli poskusila,vendar vidim po odzivih sodeč,da mora biti kar okusna. Me pa zanima zakaj se mora delati z olupkom?Ali je brez njega mogoče narediti. Pomarančne še nisem kuhala,bi jo pa poskusila,tako sam za probo,da vidim okus. kriznana

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

3. sep 2010 12:19

olupek vsebuje pektin - po mojem receptu se kuhajo tudi vsi beli deli (v gazi), ki jih potem odstranis ko dodas sladkor, pa tudi etericna olja. Meni je so pa ravno tiste lupinice vsec, so kot arancini, le da pridejo tanjse narezani, sama marmelada pa je bolj zelatinasta.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

3. sep 2010 12:42

Od kar imam nožek za srganje lupine, marmelada ni samo dobra, ampak je tudi lepega videza. Olupki vmes so kot tanki oranžni laski.

Marmelada se izvrstno poda tudi na pecivo, oblito z čokolado. 

kobra 1

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

3. sep 2010 13:45

lahko pa tudi samo segreješ enako količino sladkorja in zelo na tanko narezane pomaranče(na koleščka),pustiš vreti 3 minute in ohladiš.vsestransko uporabno,dobro tudi kar tako,za piknit,pa še lepo se da uporabiti pri okrasitvah tort,posebno čokoladnih,kot je omenila kobra 1. lp mišzmoke

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

6. sep 2010 11:31

Končna ocena torte s pomarančno marmelado- božanska!!!

katti

katka285  

član od: 10.6.2011

sporočila: 115

12. nov 2011 12:51

Jaz sem ravnokar skuhala pomarančno marmelado. Vzela sem si čas, čisto natanko olupila nekaj pomaranč, lupinice predhodno skuhala, ostalo pa zelo dobro očistila - odrezala sem sredino in robove, tako da mi je poraktično ostala le sredina rezin (podobno kot režemo ananas). Dodala sem še limonin sok, mičkeno cimeta in vanilijevega sladkorja. Marmelada je kar grenka (čeprav mi ni čisto jasna od česa, ker sem res vse odstranila). Meni je sicer kar ok, ni ravno sama za jest, je pa super, ko sem jo namazala na palačinke in pokapala z medom - ravno prav! Ali pa polovico palačinke z marmelado, polovico s kislo smetano... Malo za kombinirat, ampak dobro :P Bom poskusila še s piškoti :)

katka285

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

14. nov 2011 17:55

Kakšne pomaranče pa uporabljate, če kuhate marmelado doma?

 

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

14. nov 2011 18:45

Kako to misliš, _tisa_? A katero vrsto?

Drugače pa uporabljam vse pomaranče, ki nimajo obdelane lupine z raznorazno kemijo, saj mi marmelada iz olupljenih ni ravno ljuba.

lp

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti