Pečenice

neznan uporabnik

tema odprta - 8. dec 2007 6:14 | ogledi: 61.487 | odgovori: 25

Začenja se obdobje kolin, zato me zanima, kako pripravljate domače pečenice, tako za nadaljnje sušenje, kakor tudi za takojšnjo uporabo. Kako jih spravite v zamrzovalno skrinjo, da ne dobijo zoprnega okusa in koliko časa jih največ hranite. Zanima me tudi koliko soli, popra in česna dodate. Pravzaprav me zanima prav vse o pripravi pečenic.

Malo sem brskala po forumih, pa nisem našla nič takega, kar bi potešilo mojo radovednost.

tedi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. dec 2007 8:15

Pečenice (vsaj pri nas) se ne sušijo, tem rečemo mesenke, konci. rimljanka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

8. dec 2007 10:19

http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=840

Še nisem slišala, da bi se pečenice kje sušile.

http://www.klasje.net/default-100,329.html?PHPSESSI

Tu je tudi recept za izdelavo pečenic.

V VSK s. Kalinškove pa sta na str. 259 2 receptA:

1. Na kg svinjskega mesa damo 2 dag soli, limonino lupinico, poper, sesekljan peteršilj, pol kozarca vode, namočena ožeta žemlja. Meso + žemljo zmelješ skozi majhne luknjice na "flajš mašini" 2 x, nato dodaš ostale sestavine.

2. Na kg svinjskega mesa, 12 dag slanine, poper, 2 dag soli, žlčka sesekljanega peteršilja, noževa konica koriandra, noževa konica muškatnega oreščka, 1 dcl vode.

Ognjič Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 08. dec 2007 10:29:28 Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 08. dec 2007 10:30:03

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

8. dec 2007 10:32

tedi je napisal/a:
Kako jih spravite v zamrzovalno skrinjo, da ne dobijo zoprnega okusa in koliko časa jih največ hranite.   tedi

 

To tudi mene zelo zanima. Od časa do časa imam možnost nabaviti dobre domače pečenice, a se jih ne upam kupiti na zalogo. Kadarkoli sem jih zamrznila, so vedno spremenile okus in niso bile več niti senca tistih svežih.

Cila

ElaS  

član od: 3.10.2007

sporočila: 56

8. dec 2007 11:11

Bom prepisala iz ene stare kuharske knjige moje stare mame. (Naša kuharica: Pavla Žagar, Celje 1960) Mesene ali kranjske klobase: za vsakih 5 kg svinjskega mesa vzemi 12 dag soli, 2 do 5 glavic česna, kavno žličko drobno mletega popra. Meso zreži na kocke ali sesekljaj na drobno s sekiro. Ni priporočljivo mletje. Tako pripravljene klobase so suhe in nimajo dobrega okusa. Zrezano meso posoli, popopraj, pomoči s česnovko. Česnovko pripravi tako, da česen olupiš, nanj naliješ vode in pustiš da stoji eno uro. Nato precediš, česen stisneš z roko, vodo pa poliješ na meso. Vodo vzameš po količini mesa. Pol do enega litra. Maso dobro zgneti v v testo, mesi vsaj pol do ene ure. Nato ga z brizgalnico natlači v čreva zelo na trdo. Gotove klobase tu in tam prebodi z leseno iglo, da odstraniš morebitne zračne mehurčke. Tako pripravljene klobase so dobre sveže, pečene ali pa kuhane. Lahko pa jih daš v dim ali zaliješ z mastjo. Klobase ki jih nameravaš dati v dim, obesi za en dan na zrak, da pridejo nato suhe v dim. lp ps: če sem kaj pomagala? pss: svinjskega mesa ni dobro imeti več kot dva do tri mesece v skrinji. ElaS

izid  

član od: 31.8.2004

sporočila: 261

8. dec 2007 11:35

Na kg (na bolj debelo) mlete svinjine 1,8 - 2 dag soli, poper, česen namočen v vinu ali vodi. Nadaljni postopek je kot ga je opisala ElaS. Klobase polnim strojem za mletje mesa. Za sušenje 2 dag soli, za zamrznjene 1,8 dag/kg. Po porcijah daj klobase v vrečko, nalij vode, da prekrije klobase in zaveži. Tako zamrznejo ostanejo istega okusa, dokler jih ne zmanjka.

Kajcika  

član od: 6.10.2007

sporočila: 64

8. dec 2007 11:49

Ja, koline. zelo lepo, dela pa veliko, saj z dvema ali tremi "čuneki". Pri nas delamo: - pečenice, - nekaj jih damo v dim za 2-3 dni, - nekaj pa jih posušimo. Nekateri pokuhajo pečenice predno jih dajo v zam., ker naj bi bile take boljše in delj časa obdržijo okus. Jaz ne, ko jih pospravljam v zamrzovalnik, vsako posebej zavijem v prozorno folijo ali pa vsaj 3 skupaj, isto tudi krvavice. Ker imam zam. omaro, si eno polico spraznim, nato jih postopoma dajem v zam., tako da mi jih že nekaj malo zamrzne, nato pa zopet dodam. Tako sem se rešila tistega močnega vonja še na drugih stvareh v zam. Meni so velikokrat boljše klobase iz zam. kot pa sveže, verjetno zato, ker so potem malo bolj slane. Klobase velikokrat iz zam. najprej malo pokuham v slani vodi, dodam tudi kako začimbo, nato pa jih spečem, isto naredim z krvavicami. Kajcika

neznan uporabnik

8. dec 2007 23:22

Hvala vsem za recepte. Naredili pa smo tako: meso in nekaj slanine (cca 15 %) smo zmleli, nato dodali sol (18 g na 1 kg mesa) in poper (1,8 g na 1 kg mesa) ter česnovo vino (olupljen česen sem strla in nato samo zavrela v vinu ter pustila, da se je popolnoma ohladil ter nato precedila - cca 1 l vina in 8 česnovih glavic na 20 kg mase). To smo dobro pregnetli in pustili malo, da se okusi prepojijo. Polnili smo pol v malo bolj debela čreva - za sušenje - te bodo šle čez nekaj dni na podstrešje in pol v tanjša čreva, te klobase bodo šle jutri v zamrzovalnik. Ne vem pa še, ali bom poskusila tisto z vodo, ker nimam trenutno ravno prostora na pretek. Sem pa tudi jaz slišala, da se jih da v vodo, da potem ne spremenijo okusa. Ko kuham take pečenice dam v kozico malo olja, nato nalijem malo vode in to kuham cca 10 minut, da voda povre, nato pa še malo opečem. Za tako pripravo pečenice ne smejo biti preveč slane, ker vode v kateri kuham ne odlivam. Še enkrat hvala vsem za nasvete Upam, da bo uspelo tedi

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

16. dec 2007 10:49

Hm, to je vse res.

Vse to so mesene klobase za prekajevanje, ki jih lahko tudi neprekajene spečete.

Pečenice pa so nekaj drugega.

Matjaž

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

16. dec 2007 10:55

Eh, Matjaz, ne bodi tako skrivnosten, na dan z besedo o pecenicah! lp, proxima

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

22. nov 2011 11:35

Ali lahko pečenice vakuumsko  zapakiram-seveda ne da bi zrak skoz izvlekla,in dam v skrinjo?

golubić

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti