Špehovka!

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

9. dec 2007 20:34

Naša soseda je dodala tudi koruzno moko, ki jo je prej seveda poparila. daga

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

14. dec 2007 21:46

Špehovke ja. kot je napisala Ognjič.

Potrebujemo na kocke narezano zgornjo plast špeha (ne me spet prašat, kaj je to zgornja plast špeha ker kteri tega ne ve tudi špehovk ne bo delu), zelo na drobno mleto svinjsko in goveje meso, začimbe (sol, poper, česen, konjak ali rum) pa enako kot pri mesenih klobasah. Razmerje med mesom in špehom je ravno obratno kot pri mesenih klobasah, postopek pa je enak. Če rata? To je pa odvisno od mesenja, filanja črev, špalenja, prekajevanja, najprej zorenja pravilni v vlagi in kasneje zorenje na vetrovnem ob primerni temperaturi. Ja veliko je dejavnikov, ki so lahko krivi, da ne rata.

To so špehovke. Osvirkovka je pa ocvirkova potica, ki je seveda lahko z dodatki klobase, slanine ali mesa in pa zelenih smeti (pehtran, peteršilj, drobnjak...)

Matjaž Sporočilo je spremenil(a) matjaž dne 14. dec 2007 21:50:39

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. dec 2007 23:50

Matjaž, sem vedla da boš ti to strokovno razložil. lp Vesna

Hawkeye  

član od: 23.10.2011

sporočila: 4

3. mar 2012 10:52

Jaz dodam prepraženo čebulo, ker "šnitloh" pač ne raste pozimi, špehovka je pa zimska hrana. Pa ocvirke zmeljem, da niso tako veliki. Ko ugrizneš, se ne sme pocediti mast. To z zmletimi ocvirki sem videl na Blokah in v Borovnici, torej mora biti Notranjski recept. Okrog Pusta je konec za špehovko, ker se začne post ( čiisto pametna zadeva, saj postane vreme pretoplo za klanje prašiča, kure imajo riti še zavezane, stare kolerabe, zelja, repe, korenja itd. je pa še dovolj). 

Hawkeye

Rudolf Maister  

član od: 12.10.2012

sporočila: 41

5. nov 2012 4:20

Matjaž, strinjam se s tvojim receptom, samo ruma nebi dajal notri,rajši dobr konjak ali pa nič, pa notri gre še suha pekoča paprika. Špeh naj bo od kareja je fajn trd, pa fajn je da se kocke poparijo s kropom, da so lepo kocke vsaka posebej.



Rudolf Maister

Sporočilo je spremenil(a) Rudolf Maister dne 05.nov 2012 04:32

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti