Tradicionalna božična večerja

ceres  

član od: 30.11.2007

sporočila: 57

7. dec 2007 11:55

Loni točno tako, svinjske noge pa polnijo z maso za salame, no tako vsaj zgleda. Lahko jih kupiš sveže, največkrat pa kupim že napol kuhane in je zelo okusno, nekje med klobaso in salamo. LP ceres

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

7. dec 2007 12:04

Aha, saj ne da bi to jedla, ma to moja tržaška žlahta večrat naredi, pa nisem nikoli vprašala, kako to zgleda, valjda probala pa tudi ne. Pri nas doma tega ne delamo. Loni Makaroni

aknelab  

član od: 22.11.2006

sporočila: 288

8. dec 2007 11:41

Dve vprašanji: ceres, kaj so "pašere" ribe, kako jih pripraviš? Po katerem receptu pečete sadni kruh? Hvala Pa še odgovor: Pri nas ni na mizi nobene posebne oz. tradicionalne jedi, razen potice, za sveti večer oz. božično kosilo. aknelab

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

8. dec 2007 15:53

Vendelina jr. je napisal/a:
Sweetie, večina ljudstva ne teh prostorih je bila "nekoč" (ne vem čisto, kdaj naj bi to bilo, ampak slo nostalgija nekako nese v 19. stoletje, pa malo socialnega realizma zraven in te stvari) prej ko ne ne najbolj premožna, oziroma so komaj shajali oziroma so bili sirotinja. In so imeli silno robate medsebojne odnose, ker revščina naredi zelo robat karakter. Za praznike so jedli tisto, kar se je njim zdelo, da spada v priboljšek, da je nobl. In to je bilo meso, pa fajn zabela. Potem pa dolgo časa nič, ozrioma ekonomiziranje v obliki repe, močnika in zelja in predzadnji mesni ostanki so šli ob pustu v lonec, potem pa je bil 40 dnevni post, ker itak ni bilo kaj veliko konkretnega za v lonec dati. In potem še zadnja šunka za veliko noč, potem je pa začelo tudi zunaj že kaj rasti, pa kakšno kuro ali piščanca se je tudi dalo zaklati... Jedilnik? Jedilnik je seznam hrane, ki jo bo nekdo pojedel za en obrok in koncept jedilnika se je med široke ljudske mase v Evropi, pa tudi ZDA in Avstraliji prijel enkrat v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Ko se je začela hrana množično proizvajati in ko vsaj beli svet ni bil več lačen. O jedilniku se da razpravljati takrat, ko izbiraš med hrano A, hrano B, hrano C...hrano XY. Dokler pa nimaš kaj za izbiro, ni jedilnika. Je samo hrana, ki je na voljo. Do you see the difference? Z drugimi besedami, tradicionalnih jedinikov ni bilo. Naši dedki, pa tudi en del staršev ima rado božič tudi zaradi tega, ker takrat niso bili lačni. Ker drugače so bili. Morda bi veljalo tudi o tem razmišljati, ko se pleme frguli, da tega ne bo jedlo, pa onega tudi ne. Ker to, da mi, ki imamo jedilnike, mi smo v redkem privilegiju, ki ni tako star in tudi smo v krepki manjšini. Od 100 ljudi na svetu jih samo 21 nima pomanjkanja hrane (ja , od teh 21 jih je pa 12 divje predebelih, od njih jih pa 8 živi v ZDA). In z malo manj fabricirane nostalgije gledati za "tradicionalnimi dobrimi starimi časi", ki jih v resnici nikoli ni bilo. Vendelina jr.
Vendelina imaš res prav. Sem vprašala mamo, ki je iz revnih krajev Tolminskega. Ne spominja se pa prav neke jedi. Povedala je, da za božič potice NI bilo. Bila je za Veliko noč in to za odrasle rozinova, za otroke rožičeva. Presenetila pa me je, da so bile fige ceneje kot rozine. Lumpica

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

8. dec 2007 21:53

Pašera je podobna riba kot morski list, bela in ploščata, malo bolj koščena. Najboljša je pozimi, po prvem resnem mrazu. Pripravlja se kot list. nola

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

9. dec 2007 16:40

Pri nas bosta za božični večer na mizi potička in topel čaj ali pa topli sendviči. Za božično kosilo se morava še zmenit z babi, ampak bo verjetno v pečici pečen piščanec, krompir ali riž in solata, ter seveda potica. Za silvestrovo večerjo pa ponavadi jemo pomfri, kaj še zraven bodo predlagali ostali družinski člani.   marelica

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

9. dec 2007 17:46

tradicionalno je pri nas kislo zelje in pečenice, pa mama speče bel kruh. bannanna

mina20  

član od: 19.4.2007

sporočila: 389

9. dec 2007 20:37

Pri nas pa nimamo navade da bi imeli božično večerjo, zato se tega ne morem navadit, čeprav pri fantu delajo to vsa leta. No letos bo najbrž po moje in bo samo kakšen narezek pa različni obloženi kruhki, na Božič pa pravo kosilo. Najbrž mesna rolada s krompirjem in kuskusem, ter veliko različnih vrst zelenjave, za posladek pa razno pecivo, potica in božična torta. LP mina20

Desire  

član od: 5.4.2007

sporočila: 50

9. dec 2007 21:14

Nas bo letos za božični večer nekaj več za mizo in sem si domislila čist preprost jedilnik, prejšnji dan bom spekla pečenko, tako da bo drugi dan hladna pečenka, pečenice, zraven pa krompirjeva solata, francoska solata, tudi potica bo obvezno zraven, nekaj drobnega peciva, ki ga začnem peči ta teden, rada pa bi naredila tudi sadni kruh (klecnprot), vendar ga še nisem nikdar, zato bi prosila, če mi katera napiše kak fini enostaven recept in koliko prej je dobro, da je pečen, preden ga narežeš. Hvala in lep večer! Desire

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

10. dec 2007 7:46

Pri moji babici je bila že od vekomaj na mizi za božič potica s suhim domačim sadjem, pečena kura in domači mlinci.

Danes pa imamo mi ( babice ni že 15 let) pečenega piščanca s kruhovimi cmoki, sadni kruh in drobno pecivo. V spomin na stare čase. Včasih piščanca nadomestimo z puranom, če nas je več. Ja, pa obvezna piščančja juha.

Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti