Tradicionalna božična večerja

anajana  

član od: 21.6.2007

sporočila: 142

7. dec 2007 6:57

Reca, prosim za malo več informacij o tem božičnem običaju z listki. Kako je prav: 3 članska družina torej nabere skupaj 3x12 listkov in na koncu za vsakega člana ostane en listek ali pa se 12 listkov razdeli med celo družino in na koncu ostane le en listek? Kako pa razdelite, če je npr. 5 članov družine? Hvala za odgovor Lp anajana

Talija  

član od: 12.9.2005

sporočila: 171

7. dec 2007 7:32

Na božični večer vedno naredim nekaj s perutnine, letos sem se odločila da bo to zelo dobro ocenjen kulinarični piščančji žur, za prilogo še nimam ideje. Obvezna pa je potica in naše čudovito prleško vino. Lp Talija

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

7. dec 2007 9:24

Vsak član družine naj ima svojih 12 listkov. Na vsakega napiše eno željo in listek zvije tako, da se ne vidi kaj je na njem napisanega. Vsak večer enega vržeš v kamin ali ga kako drugače skuriš. Na božični večer ti ostane en listek-ena želja. Te ne skuriš, pogledaš jo in ta naj bi se uresničila. lp Vesna

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. dec 2007 9:51

Sweetie, večina ljudstva ne teh prostorih je bila "nekoč" (ne vem čisto, kdaj naj bi to bilo, ampak slo nostalgija nekako nese v 19. stoletje, pa malo socialnega realizma zraven in te stvari) prej ko ne ne najbolj premožna, oziroma so komaj shajali oziroma so bili sirotinja. In so imeli silno robate medsebojne odnose, ker revščina naredi zelo robat karakter. Za praznike so jedli tisto, kar se je njim zdelo, da spada v priboljšek, da je nobl. In to je bilo meso, pa fajn zabela. Potem pa dolgo časa nič, ozrioma ekonomiziranje v obliki repe, močnika in zelja in predzadnji mesni ostanki so šli ob pustu v lonec, potem pa je bil 40 dnevni post, ker itak ni bilo kaj veliko konkretnega za v lonec dati. In potem še zadnja šunka za veliko noč, potem je pa začelo tudi zunaj že kaj rasti, pa kakšno kuro ali piščanca se je tudi dalo zaklati... Jedilnik? Jedilnik je seznam hrane, ki jo bo nekdo pojedel za en obrok in koncept jedilnika se je med široke ljudske mase v Evropi, pa tudi ZDA in Avstraliji prijel enkrat v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Ko se je začela hrana množično proizvajati in ko vsaj beli svet ni bil več lačen. O jedilniku se da razpravljati takrat, ko izbiraš med hrano A, hrano B, hrano C...hrano XY. Dokler pa nimaš kaj za izbiro, ni jedilnika. Je samo hrana, ki je na voljo. Do you see the difference? Z drugimi besedami, tradicionalnih jedinikov ni bilo. Naši dedki, pa tudi en del staršev ima rado božič tudi zaradi tega, ker takrat niso bili lačni. Ker drugače so bili. Morda bi veljalo tudi o tem razmišljati, ko se pleme frguli, da tega ne bo jedlo, pa onega tudi ne. Ker to, da mi, ki imamo jedilnike, mi smo v redkem privilegiju, ki ni tako star in tudi smo v krepki manjšini. Od 100 ljudi na svetu jih samo 21 nima pomanjkanja hrane (ja , od teh 21 jih je pa 12 divje predebelih, od njih jih pa 8 živi v ZDA). In z malo manj fabricirane nostalgije gledati za "tradicionalnimi dobrimi starimi časi", ki jih v resnici nikoli ni bilo. Vendelina jr.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

7. dec 2007 10:07

Zelo lepe ideje imaš v knjigi sestre Vendeline... lidka

ceres  

član od: 30.11.2007

sporočila: 57

7. dec 2007 10:53

Tudi pri nas se za viljo (24.12) ne je mesa. Tašča je vedno pripravila "pašere" ribe in vrzote v kozici, za sladko pa fanclje. Pri nas pa je bil obvezen "stokviš" s polento in potica. Jaz to malo združim in so vsi zadovoljni. Na dan Božiča gremo že leta vsa žlahta skupaj ven na kosilo. Za Štefanovo pa je družinsko kosilo: juha, pečenka, klobase, "zampon", kislo zelje, testan grah in krompir v kozici Lepe praznike ceres

vanilija76  

član od: 29.9.2007

sporočila: 415

7. dec 2007 10:54

pri nas je ponavadi za božično večerjo nadevan piščanec s prav posebnim nadevom in sicer mase od pečenice,pa kakšen krompir,solatka,dobro vino in to je to. Lep sončen dan,ki naj bo vsak dan nasmejan! Vanilija76

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

7. dec 2007 11:10

ceres, za polovico sploh ne vem, kaj je kaj je to vilja, pašeri, vrzote, fanclji, stokviš in zampon? katka Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 07. dec 2007 11:11:24

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

7. dec 2007 11:22

he he, katka lopatka pa nima primosrkih korenin. Za prvo silo si lahko pomagaš s knjigo Alberta Pucerja Istrska kuhinja, je večina teh izrazov noter razloženih. Jaz sem ceres kar v redu zastopila.

Evo, da te malo razsvetlim - vrzote so ohrovt, stokviš je polenovka, fanclji so verjetno kvašeni flancati, ki so meni precej boljši kot krofi.

Zampon pa še sama nisem sigurna - a so to filane svinjske noge? S čim se jih pa nafila? Loni Makaroni Sporočilo je spremenil(a) Loni dne 07. dec 2007 11:29:32

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

7. dec 2007 11:50

Zampon je po moje samo kuhana svinjska nogica (parkelj, tak kot se ga uporabi za žolco). Jih imajo po vseh marketih za kupit že kuhane in pakirane. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti