Brusnice

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

tema odprta - 2. dec 2007 21:03 | ogledi: 21.914 | odgovori: 35

Velikokrat sem zasledila v receptih marmelado iz brusnic.Ker je ne poznam,me zanima,kje in ce se jo sploh da kupiti.Je podobnega okusa kot borovnice (glede na izvor lat. imena vaccinium)?

Kaj pa sadike, se jih da kupiti in kje?

Hvala in lp

lucka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

2. dec 2007 21:06

Marmelado dobiš v vseh bolje založenih trgovinah. Kakšnega okusa je ne vem, ker je ne kupujem. Kupujem suhe brusnice v trgovini Jablana BTC-tržnica in so dobre sladke. lp Vesna

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

2. dec 2007 21:08

Jaz jo navadno (brusnično marmelado, pa tudi kompot) kupujemv Sparu, pa tudi pri Najboljšem sosedu sem jo videla. Super zadeva za čokoladne torte. Okus je pa .....po brusnicah, nekaj posebnega no.Za sadike pa vem, da se jih je dalo tudi dobit nedolgo nazaj v vrtnarijah oz. vrtnarskih centrih. Ninja24

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. dec 2007 21:24

Zelo dobro brusnično marmelado dobiš v Hofeju, ima res velik delež celih brusnic. Ima jo tudi Eta Kamnik, ampak mislim, da je v resnici iz ameriških brusnic, ki botanično niso prave brusnice (Vaccinium vitis-idaea).

          

Brusnica je rastlina kislih tal, nizek grmiček. Mislim, da ga doma ne bi mogli gojiti (no, kak grmiček že). Sploh na apnencu ne bi posebej dobro rasle. Vsekakor toliko, da bi jih v marmelado vkuhali, že ne. Pa še eno ne ravno prijetno lastnost imajo, plodovi postopno zorijo. No, za sprotno zobanje že, za resno nabiranje pa je malo drugače. rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 02. dec 2007 21:39:06

cheleste  

član od: 9.8.2007

sporočila: 238

2. dec 2007 21:39

pozdravljeni,mene pa zanima kje kupujete natur zmrznjene brusnice,sem namreč dobila super recept za nadev za perutnino,pa najbolj pašejo notri brusnice brez dodatkov-sladkorja ipd.,ker se po vrhu še namaže z medom pred peko,pa bi blo potem presladko.hvala. cheleste

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

2. dec 2007 21:43

V Italiji se brusnicam reče mirtillo rosso. Rastejo na zakisanih planotah Apeninov in Alp. Ne vem s katerega konca si, če si bolj tam okoli Rezije doma, boš mogoče uspela vzgojiti kakšen primerek tega lepega gorskega grmička, posebno, če imaš kakšen kotiček ki je malo zamočvirjen. Če si pa kraševka, niti ne poskušaj, saj je že rimljanka povedala, da brusnice in apnenec ne gredo skupaj. Marmelado pa le pridi kupit k nam, sama jo grem vsako leto prav posebej kupit na ljubljansko tržnico. Prodaja jo gospa iz Slovenjgradca, tam okoli je bivše vulkansko področje. nola

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

2. dec 2007 22:23

Ja, pri nas ima brusnica več imen, samo brusnica ne. Nabirat jo je težko, sortirat in potem predelat pa še težje. Grozdički brusnice so različni: na vrhu je največji plod, ostali pa v grozdu vedno manjši in tudi vedno manj zreli. Posmukamo jih s kobule in sortiramo, sortiramo.... Nezreli plodovi (pa ne preveč) dozorijo na temnem, prebiranje pa je potrebno vsak dan. Če jih slučajno dobim, vkuham marmelado, polnim pa čisto majhne kozarčke. Pri nas so vedno slovele kot najboljše zdravilo proti slabokrvnosti, zdravili so tudi vročico in prehladna obolenja. Za zdravilne učinke ne vem, kulinarični užitki pa so res veliki. Brusnica je kraljica med gozdnimi sadeži. Sem jih gledala tudi na "bio" tržnici v Ljubljani, pa jih ne bi kupila. Pri sosedu pa so velike skoraj kot kakšne rozine (?). Od kupljenih je res najboljša marmelada iz Hoferja. Pred leti je bila zelo poceni velika doza bolgarske marmelade. Ker pa so takrat ravno imeli škandale z jedrsko elektrarno Kozloduj, pri nas ni preveč šla. Škoda, bila je dobra, zdaj je že kar nekaj let nisem videla v trgovinah. LP! ovčka

AngelGirl88  

član od: 25.11.2007

sporočila: 25

2. dec 2007 22:48

Vem da ni ravno v kontekstu pa vseeno... Tiste ki se ne veste, brusnice so zelo zdravilne zelo dobre so za razna vnetja mehurjev ki jih zenske pogosto zasledimo, poleg suhih brusnic, svezih, marmelade ipd je tudi zelo priporocljiv napitek od brusnic ki se ga da kupiti v lekarnah in specializiranih trgovinah ter seveda ce ga pripravite same. Sam tko mim grede upam da ne bom okregana lp AngelGirl88

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

2. dec 2007 22:50

Ja ovčka, v živo sem brusnice gledala samo po kislih pokljuških poljanah. Seveda smo jih poskušali, jagode so bile mokastega okusa. Nikoli jih nismo nabirali, vsako leto smo kupili vložene in vedno so bile koroške. To je bila pri nas kraljica marmelad. Tako imenitna, da se ji ni reklo marmelada ampak brusnice pod sladkorjem. Nikoli je nismo imeli za zajtrk, brusnice so bile rezervirane za pečenko, najrajši tisto od divjačine ali pa prav izbrane perutnine. Potem so se pa kar naenkrat pojavile, ne vem, sibirske ali bolgarske ali kaj, ene take z vesoljsko kapsulo so vsekakor bile. ker če si jih hotel odpret, si moral imeti vsaj semester strojne. Okus so imele po sladkorju, pa zelo velike jagode so imele. Černobilke že niso bile, to so bila šestdeseta, ampak daleč pa tudi ne. Se jih še kdo spomni? nola

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

2. dec 2007 22:51

Hvala vsem- zelo ste prijazni! Ameriske in navadne borovnice imam tudi sama, pa se nic kaj prevec ne obnesejo,cetudi naj bi imele vse pogoje za rast... Zdaj bom pa res poslala na "teren" zlahto, da si priskrbim kasen kozarcek pred prazniki...se nekaj,ce nisem prevec nadlezna: kje tocno v Lj je trgovina Hofer? lucka

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

3. dec 2007 6:32

http://www.hofer-slovenia.si/si/html/service/3 Na zemljevidu Slovenije klikni ljubljana, ti pokaže poslovalnice in zemljevid. Mene pa zanima, za kaj vse uporabljate brusnično marmelado oz. kje se najbolj obnese (torte, palačinke,...) petkica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti