Figurice iz slanega testa - jaslice

rezika  

član od: 31.10.2007

sporočila: 45

tema odprta - 27. nov 2007 21:17 | ogledi: 7.392 | odgovori: 3

Glede na ta, da se hitro približuje božič in ker nikjer ne najdem komentarja ali slik za idejo, da bi sama izdelala figurice za jaslice, prosim, ali mi kdo lahko postreže z informacijami na to vsebino. Pred leti sem že sama izdelala zibko iz slanega testa, sedaj pa bi ji dodala še potrebne figurice, pa se stvari ne morem in ne znam lotiti.

Prilagam povezavo do slike zibke.

http://shrani.si/f/1O/12f/1ZU4kxWC/dsc00478.jp

rezika

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

27. nov 2007 21:54

Ustvarjanje iz slanega testa: PRIPOMOČKI: 300 g moke, 300 g soli (naj bo fino mleta), 200 ml vode, zobotrebci (previdnost - stalni nadzor, če je otrok še majhen!!), kitajske palčke (kot jih sicer dobimo v njihovih restavracijah), valj (valjanje testa), plastična podloga na kateri oblikujemo testo (plastični pogrinjki na primer), vrvica za verižico in/ali obesek za ključ, predpasnik za otroka ali oblačilo, ki ga ni škoda. Na koncu Nastja imela povsod precej moke, ki je pomešana z vodo ponujala "pisan"pogled na mizo in tla - tj. pogled, ob katerem lahko samo obrvi dvigneš in poprimeš za metlo in krpo ) . PRIPRAVA TESTA: Moko in sol pomešamo in postopoma vlivamo vodo ter fino zgnetemo. Ne vlivati cele vode naenkrat !! Izkazalo se je, da celotne količine vode (200 ml) ne potrebujeva na začetku, saj se na dotik že občuti, kdaj je testo preveč lepljivo. Torej vodo dodajamo po potrebi kasneje, ko že izdelujemo like (če se testo že dodobra izsuši). Velja obratno, dodajamo moko, če se testo preveč lepi na prste. IZDELOVANJE LIKOV: V vsak lik, ki sva ga naredili po svoji domišljiji ali s pomočjo modelčkov za piškote, sva naredili luknjice s pomočjo zobotrebca (če je šlo za manjši lik ali če je bilo potrebno narediti luknjico na ožjem mestu) in s pomočjo kitajske palčke, ki so se fino izkazale pri izdelavi večjih lukenj. Potrebno je opozorilo, da se manjše luknjice (narejene z zobotrebcem) lahko med peko tudi zaprejo in tako izgubimo možnost, da bi v lik vpeljali vrvico. Zato je priporočljivo, da naredimo malce večjo luknjo, kot je debelina zobotrebca. PEČENJE V PEČICI: Like sva zložili nato na pekač, obložen s folijo in malo pomokan ter pekli cca 2 uri pri 100 stopinj C. Lahko tudi malce dlje. Midve sva jih pekli raje dalj časa pri zmerni temperaturi, kot pa krajši čas pri previsoki temperaturi. Pustili sva jih nato sušiti še na sobni temperaturi 1 dan in kot taki so bili ravno pravšnji za barvanje. BARVANJE (izdelava končnih izdelkov): Naslednji dan pa je bilo na vrsti barvanje. Uporabili sva tempera barve in posebne Marabu barve - "Decormatt", ki so namenjene za barvanje lesa, lepenke, modelirne mase, steklo, kovino, kamnov ipd. V pobarvane in posušene like sva napeljali vrvice, in nastali so izdelki, namenjeni : - kot obesek za ključe - kot obesek za novoletno jelko - kot verižica - kot dodatek k doma zavitim darilom ipd.... To je skopirano iz ene spletne strani. Da narediš zibko si pomagaj z nožem, s katerim si izrežeš stranice, ki jih potem skupaj povežeš z vrvico kot je to videti na sliki, ki si jo priložila. Da se testo lepi na testo, si lahko pomagaš s stepenim jajcem, če je to sploh potrebno. Jelenckova

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

27. nov 2007 23:06

rezika, zelo lepa zibka, bravo!!!! katka

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

28. nov 2007 8:15

Ajaaaa, nisem prav "štekala" jaz vprašanja. Ja, kaj čmo, blont:) Ja, tudi figurice lahko narediš iz testa, zakaj pa ne. Jaz sem jih enkrat delala iz gline, take bolj "umetniške". Ti samo naredi testo in oblikuj figurice. Jelenckova

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti