Polenta-žganci

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

8. avg 2011 11:00

Hvala Kotarca! Seveda imam takoj vprašanje. Pa se to prepoji z vodo ali ostane v notranjosti suho? Nekoč sem za test v žličnike dal še koruzno moko in rezultat je takoj dobil 'ime' brusni kamni in splošno ugotovitev, da se koruzna moka da tudi bolj pametno porabit.

LP

Sergej

tatjana06  

član od: 5.8.2011

sporočila: 4

9. avg 2011 12:12

Hvala Kotarca za tvoj recept .

Naslednji teden ga bom poskusla skuhat.

Potem pa se zopet oglasim

Pozdravcek

 

tatjana06

doctorque  

član od: 23.7.2012

sporočila: 1

23. jul 2012 12:29

Meni so pa žganci iz moke ful neprebavljivi...moja mama in še vedno jest kuhamo žgance (koruzne) iz polente...

 

v lonec vsipaš ocvirke in mast in malo vse skupaj popražiš

dodaš polento in jo še malo popražiš in 2 ščepca soli

dodaš toliko vode kolikor je polenta vpije(da postane gosta)

pražiš dokler ne povre ven vsa voda in potem še z kuhlo razkosaš-nadrobiš

 

To je to...

 

potem na krožniku žgance zaliješ z belo kavo, sladkaš po želji

ali hladne z kislim mlekom

 

Žganci iz moke so nagravžni, ker se kar lepijo skupaj...

 

no to je po naše(koroška) pa foter je tut reku, da so skos take  žgance delali ko je bil še mali...

doctorque

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. jul 2012 14:33

No, o nagravžnosti katerekoli hrane bi lahko razpravljali. Če tebi nekaj ni všeč, še ne pomeni, da je zanič (ali pa ne znaš narediti dobrih žgancev iz moke). Nespoštljivost do hrane ni ravno vrlina.

rimljanka

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

23. jul 2012 15:04

ŽGANCI!!!!!!!!!! MMMM mljask, nom nom, mljask, DAJ ŠE ENO ŠEFLO NA KROŽNIK, nom nom nom, cmok cmok, mmmm ŽGANCI....

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

23. jul 2012 15:45

Pozdravljen doctorque med nami!

Zanimiva priprava koruznih žgancev, bom poskusila, ker imam rada take pražene . Jaz po navadi pripravljam po koroško ajdove žgance (praženje moke na suho, nato pa zalito s kropom in maščobo). Nikoli nisem marala kuhanih, kot so jih delali pri nas doma. Mi je bilo preveč pocasto.Ko pa sem jih jedla na Koroškem, sem jih vzljubila. Odlična in hitra priprava .

zvezdica55

Mygrace

sporočila: 6506

23. jul 2012 16:00

Zvezdica55, dokler je temule doktorju kar koli od hrane nagravžno, še ni pozdravljen.

                   (bo moral še kr neki žgancev prej pojest, takih in drugačnih press)

 

Je grdo, da se o hrani govori  kot o bljak, fuj, fej, nagravžno...! Me je pred časom že pri eni marmeladi jezik srbel..

 

So imeli včasih navado reči: Še prosili boste, pa ne bo!

 

 

Mygrace

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

23. jul 2012 16:44

Jaz tudi obožujem žgance iz moke, ker so pač moje prednice take delale in drugačnih nisem niti poznala. Bom pa poskusila narediti tudi koruzne žgance na koroški način. Se pa strinjam s predhodnicama, da se tako ne govori. Spoštujmo hrano, šege in navade drugih in spoštujmo drug drugega. To je najmanj, kar lahko storimo, da bo lepo živeti skupaj.

 

naor

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

23. jul 2012 19:12

doctorque je napisal/a:

 

v lonec vsipaš ocvirke in mast in malo vse skupaj popražiš

dodaš polento in jo še malo popražiš in 2 ščepca soli

dodaš toliko vode kolikor je polenta vpije(da postane gosta)

pražiš dokler ne povre ven vsa voda in potem še z kuhlo razkosaš-nadrobiš 

To je to... 

potem na krožniku žgance zaliješ z belo kavo, sladkaš po želji

ali hladne z kislim mlekom

 doctorque

Končno!  Ko sem bila še mlajša osnovnošolka, je enkrat moja sestrična, ki je takrat obiskovala kuharski tečaj, naredila koruzne žgance s praženjem. Bili so mi neznansko všeč.  Dosti let kasneje sem jih poskusila pripraviti iz moke, a ni izgledalo podobno in ni bilo takega okusa.  Kolikor se spomnim izgleda mase v ponvi, je bila res najverjetneje polenta.  

V tehle hladnih deževnih dneh se bo prav prilegla. doctorque, hvala za recept!

 

Cila

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

24. jan 2013 6:51

Ker sem veliki oboževatelj polente/žgancev/zdroba in ker vedno znova in znova sekam po INSTANT POLENTI, se mi je sedaj zaluštalo da bi si naredil PRAVE ŽGANCE, na star NONIN NAČIN in fino zažgal poden od naše dobre stare nona posode.

Mi lahko poveste kako jih pripravim? Prvi korak je da nabavim koruzno moko a ne? Pol pa dalje....
Pa že dalj časa me mika da kupim koruzno moko, saj bi rad naredil en dober koruzni kruhec.

Hvala za vso pomoč in napisano.
MBrando ima vas vse rad

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti