Polenta-žganci

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. avg 2011 21:55

Ha - ta smer je pa res bolj perspektivna. Hvala Rimljanka! Kdo bi si mislil, da imamo sirekove metle.  

Res je možno, da so to nekoč jedli v stiski. Takrat je moralo bit res hudo. Spomnim se starejše gospe iz Ljubljane, pri kateri sem stanoval in mi je pripovedovala, da se je prvič zares najedla šele, ko so prebegnili v Jugoslavijo. Bom malo povprašal okrog, če je še kdo, ki se spomni. 

LP

Sergej

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

6. avg 2011 22:59

Tedyka, tudi jaz sem zrasla ob precvrti polenti. Mi smo jajce kar vmešali vanjo in prava pojedina je bila, če je vanjo padel še kak košček naribanega, že pozabljenega sira.

Ja, na goriškem in gor ob Soči, rečejo koruzi sirk,čeprav je sirk nekaj čisto drugega.

http://www.agrosaat.si/Pridelovati_krmni_sirek__da_a

 

 

mejačka

cukrpekrca  

član od: 5.11.2009

sporočila: 311

6. avg 2011 23:18

limnol je napisal/a:

Cukrpekrca,

če delajo iz moke, potem to ni polenta. Polenta je kuhan koruzni zdrob, rumen ali bel, lahko je potem še dalje kako obdelan ali dodelan (z raznimi dodatki popečen v pečici ali v ponvi) - kot priloga k čemurkoli ali smostojna jed.



Sonja

 

Ja, sej za pomoje pojmovanje to tudi ni polenta, ampak tako jo tukaj delajo in to tudi po gostilnah (no, ne vseh).

cukrpekrca

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

7. avg 2011 0:46

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Polento kuham samo še na kurji juhi, dodam maslo, smetano ter parmezan in jo enostavno imenujem "imenitna polenta". Bolj nobel kot je družba, več je dodanih "dobrot" Tudi moja predraga mama, ki polente ali koruznih žgancev NIKOLI ni jedla, tole "imenitno polento" dejansko obožuje.

Tudi tulka jo je, odkar je bila Vanja na obisku.

tulka

tatjana06  

član od: 5.8.2011

sporočila: 4

7. avg 2011 9:39

Hallo!!!

Mogoce poznas polentine cmoke ???

V okolici Tulmina so cmoki poznani pod imenom "B U D L J I "

Pozravcek



tatjana06

tatjana06 Sporočilo je spremenil(a) tatjana06 dne 07. 2011 09:46

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

7. avg 2011 11:53

Ne, ne poznam budlje! So me pa sama ušesa in oči. :) 

Sergej

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

7. avg 2011 21:53

Monika7 je napisal/a:

Aja obvezno mora biti domače mleko poleg, če je polenta za zajtrk. TO je pikica na i. 



Monika7

 

Ko sem bila še v vrtcu, smo imeli polento z mlekom občasno za kosilo in vsakokrat me je spravila v jok. Bolj kot sem jedla, večji je bil kup polente, se mi je zdelo. Mleko sem po žlici jedla in hodila na "repete", polenta mi pa ni in ni šla po grlu. Ko so že vsi drugi otroci pojedli in odšli iz jedilnice, so se me "toršice" končno usmilile in mi vzele krožnik, še vedno zvrhano poln polente.

Vanja

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

7. avg 2011 22:23

Ko so bili moji otroci v vrtcu so tudi za malico jedli "mučnik" - ko smo končno razvozlali kaj so jedli smo ugotovili, da je bil to močnik z mlekom. Ker ga otroci niso ravno oboževali so ga poimenovali "mučnik". Na to sem se spomnila Vanja, ko sem brala tvoj post. Tudi tebi je bila polenta bolj kot ne "mučnik".

Lep večer še naprej.

tedyka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

8. avg 2011 0:09

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Monika7 je napisal/a:

Aja obvezno mora biti domače mleko poleg, če je polenta za zajtrk. TO je pikica na i. 



Monika7

 

Ko sem bila še v vrtcu, smo imeli polento z mlekom občasno za kosilo in vsakokrat me je spravila v jok. Bolj kot sem jedla, večji je bil kup polente, se mi je zdelo. Mleko sem po žlici jedla in hodila na "repete", polenta mi pa ni in ni šla po grlu. Ko so že vsi drugi otroci pojedli in odšli iz jedilnice, so se me "toršice" končno usmilile in mi vzele krožnik, še vedno zvrhano poln polente.



Vanja

Joj, ne samo v vrtcih, po bolnicah tudi  radi kuhajo eno rumeno ubijalsko maso, ki ji rečejo polenta. Saj jaz jo kar pojem, to je kot na letalu, čakaš pač, da se kaj zgodi in ker je v takih okoliščinah katastrofa neizbežna, se vedno rajši soočim  s kosilom, kot da se vsi skupaj z ogabnim kosilom raztreščimo na tla. Tako se tudi v bolnicah, vrtcih in menzah spoprijaznimo z rutino  in ritmom neokusnih obedov.

Vsaj meni je v veliko uteho dejstvo, da (pa sem daleč od vegetarjanstva) vse ti škrobni, zelenjavni in sočivni izgovori za hrano niso gnusni. Če so še tako zanič, niso nekaj, o čemer si ne želimo sanjati.

nola

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

8. avg 2011 4:50

tatjana06 je napisal/a:

Hallo!!!

Mogoce poznas polentine cmoke ???

V okolici Tulmina so cmoki poznani pod imenom "B U D L J I "

Pozravcek



tatjana06



tatjana06

Sporočilo je spremenil(a) tatjana06 dne 07. 2011 09:46

 

Tole zna delati moja nona, ki je doma iz teh krajev.

http://www.alergije.net/Recepti-za-alergike/Kobariske

 

Kotarca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti