Polenta-žganci

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

28. nov 2007 13:25

Da bom stvar se malo zakomplicirala: Moja mama je rada skuhala polento iz belega psenicnega zdroba (malo trso) in jo nadrobila kot zgance ter zabelila. Je to zdaj polenta ali zganci? slepakura

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. nov 2007 13:59

Kolikor vem, je polenta reč iz koruzne moke, v enem večjem kosu. Ki se lahko piotem nareže na kose in uporabi tudi kako drugače, recimo se s čem andeva in zapeče v pečici. Žganci so pa tista reč, ki je takole nadrobljena iz enega kosa, na primer ajdovi žganci. In tudi reč iz koruzne moke, ko jo s kuhalnico nadrobimo, so potem koruzni žganci.

 

Nikjer še nisem zasledila, da bi bila polenta iz pšeničnega zdroba, poznam samo tisto iz koruznega.

 

Očitno gre sicer ponekod za različna poimenovanja, ampak da je polenta iz pšeničnega zdroba mi je pa novo. Pa dobro, človek se uči, dokler je živ.

 

Sicer pa počakajmo, da se javi še kak poznavalec. Ni vrag, da ne bomo prišli do dna še kakšni bolj zapleteni stvari, kot so polenta in žganci.

 

Mamamia

mamamia

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

29. nov 2007 10:21

Moje mnenje v tej temi bi bilo tako. Žgance pripravljamo iz moke, dočim je za polento potreben zdrob ali gris, kot ga poimenujemo na našem koncu. Koliko me spomin ne vara so včasih stare gospodinje kuhale tudi koruzni gris, potem je pa v sedemdesetih prišla na police Drogina instant polenta, po kateri se je stari dobri gris preimenoval.Le na mleku kuhan pšenični zdrob še ima v naših krajih staro ime - gris. Poznavalci in strokovnjaki tega področja naj pridejo zadevi do dna, zase pa lahko rečem, da je vse "isti šmorn" saj mi žganci, polenta in gris prav enako teknejo, pa naj bodo ajdovi, koruzni, pšenični ali mešani. ati zlati

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

29. nov 2007 10:57

Ampak na koncu je cisto vseeno, kako se jed imenuje, glavno je, da je dobra! (upam, da se bomo vsaj v tem vsi strinjali) slepakura

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

29. nov 2007 12:50

Zakaj pa na koroškem ne bi jedli žgancev? Saj nisem tega napisala, le da pri nas ti dve jedi ločimo glede na sestavine in način kuhanja. Prav gotov obstaja še marsikatera odlična jed iz moke kuhane v vodi, ki je v našem koncu ne poznamo. Glavno je da tisto kar skuhamo z užitkom pojemo, potlej pa ni važno kako to imenujemo. Sem misla samo da bom mogoče komu pomagala glede poimenovanja, ker za mene zdrob in moka nista isto in zato tudi iz tega ne more nastati ista jed in če bo kdo v kakšnem kmečkem turizmu v našem koncu naročil polento bo to tudi dobil (takšno kot jo večina poznamo iz koruznega zdroba ), žgance pa tudi ( iz moke, koruzne ali ajdove, različno zdrobljene pač odvisno od tega kako mokre tam pač delajo ). Je pa res, da ne poznam navad po drugih koncih Slovenije in da najbrž ni povsod tako, čeprav v večini kuharskih knjig piše da je polenta iz zdroba, žganci pa iz moke in tudi postopek kuhanja je drugi. Pa obilo užitkov, tako ob žgancih kot polenti in ostalih podobnih jedi. CARLY

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. nov 2007 15:12

V Knjigi o polenti avtorja Carnacina in Buonassisi pišeta takole: Že sama beseda (polenta) izvira iz latinščine: puls, v množini pultes; do polente je od tu le majhen korak. Med drugim se še danes v okolici Bergama polenta imenuje pols. Rimsko puls, omenja jo Apicij, so pripravljali iz pire na način, ki je ostal bolj ali manj nespremenjen do danes. Moko so kuhali v vreli vodi z dodatkom olja, mleka, sira ali mesne omake. Na koruzni zdrob je bilo treba čakati še poldrugo tisočletje, zato lahko polenta imenujemo tudi jed iz pšenične moke ali zdroba, če je le postopek kuhanja pravi. Polento lahko pripravimo tako iz moke,kot iz zdroba. Odvisno, kako jo nameravamo ponuditi. Polenta iz zdroba je trša in bolj robustna. Vročo režemo z nitko. Nič hudega če se ohladi, lahko jo popečemo, ocvremo ali pa iz rezin napravimo pastičo. Če rabimo ohlajeno, jo zlijemo na gladko kamnito ploščo in z lesenim nožem poravnamo. Ko se shladi je trda in enostavna za oblikovanje. Polenta iz moke je bolj rahla in mehka, dobra je z omakami, v skodeli s sirom in vročim maslom ali v juhi. Pojesti pa jo je treba takoj, dokler je še vroča. Razumljivo je, da ima dandanes le malokdo čas in potpljenje, potrebno za klasično pripravo polente. Vendar je tudi instantna neprimerno bolj okusna, če jo vztrajno mešate vsaj četrt ure, rajši malo več. Tekočino dodajajte postopoma. nola

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

29. nov 2007 17:56

Poskusite se tole: skuhamo srednje mehko polento, vanjo naribamo malo parmezana, koscek masla in nasekljamo rukolo. Manjsi ozek kvadratni pekac oblozimo s prozorno folijo, stresemo vanj polento, poravnamo, damo v hladnilnik in mrzlo zvrnemo na desko, Rezemo na rezine ,popecemo na maslu ali olju in serviramo k zrezkom v naravni omaki. Ali: iz polente izrezemo krogce- ce imamo tiste za pasto, ce ne pa kar s kozarcem, damo na vrh rezino sira, potresemo s cilijem ali pekoco papriko in damo za hip v ogreto pecico, toliko, da se sir stopi. Okrasimo z orehovim jedrcem in imamo dobro ter hitro pripravljeno predjed.Itd.itd.Lp lucka

tatjana06  

član od: 5.8.2011

sporočila: 4

5. avg 2011 14:32

zdravo Tamci !!!

imas prav kar se tice polente .

zganci pa so iz kromporja in bele moke (beli zganci) ,ce pa zelis ajdove zgance uporabis ajdovo moko

Poglej si recept "ajdovi zganci"

Dober tek in veliko uspoha pri kuhanju

tatjana06

cukrpekrca  

član od: 5.11.2009

sporočila: 311

5. avg 2011 15:11

Tole je tudi meni zanimiva tema; namreč, obožujem polento (skuhano na mehko ali bolj gosto-trdo iz koruznega zdroba) in žgance (skuhane iz moke-koruzne, ajdove in potem nastrgano, nadrobljeno).

No, stvar je v tem, da sem se preselila na drug konec Slo, kjer na moje razočaranje polento naredijo čisto drugače-iz moke, na trdo (gosto), ampak ni nikakor podobno tistemu, kar jaz pojmujem kot žganci, da bi se lahko nadrobilo.

Tako da ja, očitno je res pri enemu tako, pri sosedu pa že drugače.

cukrpekrca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. avg 2011 15:46

tatjana06 je napisal/a:

zdravo Tamci !!!

imas prav kar se tice polente .

zganci pa so iz kromporja in bele moke (beli zganci) ,ce pa zelis ajdove zgance uporabis ajdovo moko

Poglej si recept "ajdovi zganci"

Dober tek in veliko uspoha pri kuhanju



tatjana06

 

dobrodošla med nami, nisem pa prepričana, da Tamči po štirih letih, kar je načela to temo, še doseže tvoje sporočilo ...

 

Pozdrav, mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti