Polenta-žganci

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

27. nov 2007 20:46

Tako kot je napisala veverica je prav. Se mi pa zdi zanimivo, da so okrog tega sploh kakšne dileme. Jaz sem recimo imela prejšni teden na obisku enega Šveda, pa sem za kosilo skuhala kislo zelje, pečenice in ajdove žgance, zabeljene z ocvirki, z razlago, da je to tipično slovensko kosilo. Pa očitno ni, če marsikdo niti ne ve, kaj so žganci in kaj polenta.. Nena

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

27. nov 2007 20:49

nb - se popolnoma strinjam. Mislim, da SMO glede naših tradicionalnih jedi precej nerazgledani.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. nov 2007 21:09

nb, tule pa nimaš prav. Vsaka vas pač poimenuje jedi po svoje, če jed, enako pripravljeno, različno poimenujejo, še niso nerazgledani.

Moje tradicionalne jedi so iz mojega kraja in bližnje okolice. Slovenskih tradicionalnih jedi skoraj ni, ker bi jih potem morali kuhati na vsem etničnem ozemlju. Takih jedi je pa morda nekaj, pa še te niso samo na to ozemlje vezane.

Vedno so bili pretoki ljudi in s tem idej skozi naše kraje, od vedno, odkar jih naseljujejo ljudje. Tako je naša kuhinja pod vplici sosednjih nastala, naša pa je nanje vplivala.

Vredno branja: Pavle Hafner: ta dobra stara kuha, kar nekaj izveš o tem, kako so nastajale jedi na Visoškem posestvu, saj veste, Visoko pri Škofji Loki. da ne bo pomote, to je kuharica, pa ne samo kuharica, tudi odsev nekega časa in življenja neke kmetije.

No, pa saj je izdanih kar nekaj knjig, po področjih: Brkini, Brda, Štajerska,........... samo v roke jih je trea vzeti.

rimljanka

HEMA  

član od: 2.3.2004

sporočila: 505

27. nov 2007 21:28

Pogovarjate se o polenti in žgancih. Pri nas na gorenjskem,(v Poljanski dolini, kje je tudi Visoko) ali če bolje rečem- v hiši, kjer sem se rodila (ker pri sosedu je že drugače) je tako: Polenta se kuha iz koruznega zdroba, žganci iz koruzne ali ajdove moke. Iz bele moke se skuha močnik. Koruzni ali ajdovi žganci so vedno zabeljeni z ocvirki. Najboljši žganci so oženjeni: krompir v kosih, na katerem se kuha ajdova moka, ko se voda odlije se oboje skupaj zmeša in zabeli z ocvirki. Velikokrat smo pa jedli tudi krompirjeve žgance , ki niso nokoli bili zabeljeni z ocvirki, ampak vedno z "amprejnom" (na vroči masti se prepraži žlico ali dve moke in se s tem zabeli) Te še vedno naredim vsake 14 dni, zraven pa prežganka, njami. Lep pozdrav Hema

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

27. nov 2007 21:42

Ja, tudi pri nas pravimo bolj na redko kuhanemu koruznemu zdrobu polenta (dandanašnji ji itak vedno instant...). Žgance pa pripravljamo iz ajdove ali bele (s krompirjem) ali koruzne moke, bolj na gosto. In tudi, če je bil zdrob zakuhan bolj na gosto in premešan v nekakšne kosmiče, smo temu rekli koruzni žganci - ti so bili ponavadi tudi s krompirjem. Moka, zakuhana zelo na redko, je pa močnik.

Vem pa, da smo v otroštvu jedli tudi "mešto" iz ajdove moke. Mislim, da izhaja iz loškega konca in je bila nekako bolj "pocasta" kot žganci in menda tudi s krompirjem.

Moj logični zaključek je torej:

kuhano "na suho" = žganci

kuhano bolj na gosto = polenta (rumena iz koruze ali bela iz pš. zdroba) ali mešta (iz ajde)

kuhano zelo na redko = močnik

No ja, pri sosedih je pa najbrž že drugače.

Nasja

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

27. nov 2007 21:48

rimljanka je napisal/a:
Pri nas polente ne poznamo, vsemu rečemo žganci. Koruznim iz zdroba, ajdovim iz moke,...... Dobro je pa vseeno............ [rumenimak] rimljanka
ja, midve imamo iste korenine. Pri nas imamo zelo dobre žgance, ne glede na to kaj vsipamo v vodo. Jelenckova

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

27. nov 2007 22:18

Tudi na nasem koncu pojemo veliko polente, v glavnem iz rumene koruze. Ce pa pripravljamo kaksno jed, kjer je poudarek na tej jedi in ni "glavna" polenta, potem pa pripravimo belo polento, ki ima malo manj izrazit okus,- moka je navadno bolj fino zmleta. Bela koruza je redkejsa, zato je navadno tudi drazja, ni pa nujno , da je zato tudi bolj cenjena. Stvar okusa. Ste me spomnile, kako je bil vcasih dober mocnik z mlekom... lucka Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 27. nov 2007 22:20:38

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

27. nov 2007 23:11

Rimljanka, saj nisem rekla, da je kdo nerazgledan. Sem pač očitno skuhala gorenjsko kosilo, nič zato, glavno, da je bilo dobro in da švedi tega ne poznajo. (mimogrede, tipu ni bilo jasno, kako da pridem iz službe, pa grem kuhat kosilo. Na Švedskem baje nobena zaposlena ženska tega ne dela.) Je pa moje mnenje, da tu ne gre za različno poimenovanje, polenta je vendarle nekaj čisto drugega kot žganci, lahko pa tako polenti, kot žgancem kje tudi drugače rečejo. Žgance jaz recimo velikokrat ponudim z "ajmohtom", kdo, ki ni z Gorenjske, kot jaz, pa mogoče z "obaro". Nena

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

28. nov 2007 12:43

Ja se strinjam polenta pa žganci nikoli ne morejo biti iso, saj pri nas na gorenjskem koncu nikogar ne poznam, ki bi to dvoje mešal. Polento se kuha iz koruznega zdroba, in ne glede na to ali je bolj tekoča ali pa redka je vanjo zakuhana vsa voda, če me razumete kaj mislim, žgance se pa dela iz moke ( največkrat ajdove ali koruzne ), moka mora biti na "kupu" in ko je kuhana se večino vode od kuhanja odlije in ko se s posebnimi vilicami mešajo žganci se jo malo doda odvisno od tega al hočemo bolj mokre al bolj suhe žgance. Kar se mene tiče sta ti dve jedi različni tako na pogled kot tudi glede okusa. Sicer pa žganci najbolje pašejo h kislemu mleku. CARLY

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. nov 2007 13:17

CARLY, čpotem po tvoje Korošci ne kuhajo žgancev? rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti