Pralineji za darilo

jezek  

član od: 15.8.2007

sporočila: 129

tema odprta - 25. nov 2007 10:19 | ogledi: 9.538 | odgovori: 48

Razmišljam, da bi svojim najbližjim letos za božič podarila dobro buteljko in škatlico domačih pralinejev. Ker smo kar velika "žlahta" bi morala pralineje narediti vnaprej. Zanimajo me vaše izkušnje o obstojnosti pralinejev, s katerimi naj začnem, lahko katere zamrznem,kateri so najmanj obstojni,...

Če ima kdo idejo za darilne škatlice (kje se jih dobi),bi bila vesela tudi tega nasveta.

jezek

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

25. nov 2007 10:55

Jaz ti lahko predlagam glede škatlic, ker z obstojnostjo pralin nimam izkušenj, sama jih pa nebi zamrzovala. Praline najlepše izpadejo po sistemu "malo in dobro", tako da se ti splača narediti tiste, ki so res dobre in uporabiti kvalitetne sestavine. Tako lahko sama narediš iz šeleshamerja barvne škatlice, kar po sistemu 5 kvadratov, na robovih pustiš zavihke, s pomočjo katerih zlepiš škatlo v kocko. Isto narediš pokrov, le da zgornji kvadrat narediš za kakšen mm večji, da lepo pade čez spodnjo škatlico. Pomagaš si lahko tudi tako, da podreš manjšo škatlico s pokrovom in jo uporabiš za "mušter". Nato urežeš trak iz riževega papirja in ga položiš v škatlico tako, da ko vanjo naložiš praline, s konci še prekriješ vsebino. To pokriješ s pokrovčkom in samo še povežeš z darilnim trakom. Praline lepo izgledajo tudi v celofanskih vrečkicah, lahko narediš take, ki imajo gor zvezdice ali kakšen drug motiv in jih na koncu samo povežeš z darilnim trakom, zraven pa zavešeš še kakšno doma narejeno zvezdico ali angelčka. Iz celofana lahko narediš tudi narobe obrnjen stožec (kot bi delala vrečko za brizganje) in na vrhu zvežeš s trakom. Upam, da sem razumljivo napisala... matilda

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

25. nov 2007 11:11

matilda, a že sanjaš morem te pohecat... katka

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

25. nov 2007 11:32

Katka, veš da... matilda

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

25. nov 2007 12:55

jaz sem pa v "sosedu" našla take lepe pletene škatlice v katere bom dala huzarske krapke :) škatlice pa so po 99 centov in so izredno luštne :) jaz sicer imam idejo kako narediti škatlico za pralineje sam je tole nemogoče z besedami razložit :/ če bom imela čas dobiš narisano/poslikano LP ycrna

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

25. nov 2007 14:19

matilda: eno vprašanje izven konteksta. Kje pa dobiš rižev papir? Je zelo dobra ideja namesto prtičkov, nisem ga pa še videla v trgovinah. Kar se tiče pa škatlic. Lani sem dobila eno škatlico, ki je bila sestavljena tako, da zanjo ne potrebuješ lepila. Svetovala bi ti, da najdeš kakšno tako že sestavljeno škatlico, jo razstaviš in uporabiš kot šablono za naprej. Tako sem lani delala škatlice za piškotke. Urša

jezek  

član od: 15.8.2007

sporočila: 129

25. nov 2007 14:27

Rižev papir dobiš v cvetličarnah. Če ga imajo tudi drugje, pa ne vem. Ycrna, bila bi ti hvaležna za navodila, se pa ne mudi. Hvala tudi za ostale ideje jezek

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

25. nov 2007 14:30

Rižev papir imajo skoraj v vseh trgovinah, npr. v merkatorju imajo pri darilnih papirjih, lahko je zavit v rolo ali pa samo ena pola prepognjena. Eni so bolj mehki, eni pa bolj papirnati. Se dobijo tudi taki z zlatimi laski noter ali kakšnimi barvnimi listi - za popestritev. Dobi se tudi v trgovinah za ustvarjanje, menda se dobi celo na metre, ampak takega jaz še nisem videla. matilda

TERRY  

član od: 19.11.2007

sporočila: 32

25. nov 2007 16:52

Nekaj nasvetov glede pralinejev:izdelava zahteva popolno čistočo, uporablaj le sestavine najboljše kakovosti in natančno spoštuj recept! Imam kar nekaj preverjenih receptov za izdelavo (marcipanovi pralineji, orehovi ali lešnikovi pralineji, kavine čokoladne kepice, ananasove kepice,finski kruh,...).Če te zanima katera receptura, pa povej. TERRY

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

25. nov 2007 17:25

ej Terry,mene tudi zanimajo ti preverjeni pralineji-prosim za recepte Bernarda

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

25. nov 2007 17:33

Terry, tudi jaz prosim za recepte, lahko tudi na ZS. Hvala!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti