Bučno olje

neznan uporabnik

27. avg 2009 15:58

Zato pa jaz kupujem (oz. ga ponavadi dobim) bučno olje pri družinskih prijateljih. Šele ko poskusite pravega, veste, kako vas v trgovinah in oljarnah nategujejo. Pravo, res 100% bučno olje je zelo gosto in ima globoko zeleno barvo, okus pa trga gate. Že nekaj kapljic je dovolj, da je skleda zelena od olja. In še ena anekdota .. moj sodelavec je prišel domov s teka, zmatran, v poltemi, nepozorno segel v hladilnik po sok in pomotoma pograbil flašo z bučnim oljem in si ga zmešal z vodo, misleč, da je sirup ... Naslednje pol leta mi ni več težil, kdaj mu bom spet kaj olja prinesla No, letoso bo vsaj pri nas olja malo, ga je toča vzela jancka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. avg 2009 18:55

Engie je napisal/a:
Vsak lastnik oljarne za prodajo bučnemu olju doda belo olje! Sem videla na lastne oči! Engie

Ne reci, da si videla pri VSEH! Ne posplošuj, lepo prosim.

rimljanka - zasebno mnenje

Evica25  

član od: 24.9.2009

sporočila: 1

24. sep 2009 15:26

Lep pozdrav vsem obiskovalcem tega foruma. Najprej moram reči kako ste ljudje naivni. Naj vas malce poučim kako se prideluje bučno olje. Naj poudarim, da je način pridelave precej drugačen od pridelave oljčnega olja in verjetno je zelo malo oljarn, ki prideluje "ekstra deviško" bučno olje. Za izdelavo bučnega olja obstaja recept, ki pa žal res vsebuje tudi belo olje v določenem razmerju. Maksimalno se lahko doda 1l belega olja na 5 kg suhih bučnih koščic. Nekateri dodajajo manj, nekateri tudi več in to seveda vpliva na kvaliteto bučnega olja. Koščice se zmeljejo in dajo v posodo, kjer se pražijo in doda se jim seveda belo olje. Če ne bi dodali belega olja, bi žal dobili zelo malo bučnega olja, poleg tega pa se pri praženju izloči več hranilnih snovi Ponavadi je tako, da je v bučnem olju, ki ga lahko kupite v oljarni, ponavadi zmeraj dodano maksimalno belega olja kot je dovoljeno po recepturi. Upam, da sem z zgornjim pojasnilom vsaj malo pripomogla k odpravi vaše nevednosti. Lep dan še naprej. Evica25

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

24. sep 2009 15:33

No, še dobro, da si uletela sem in nas razsvetlila v naši nevednosti in naivnosti. Če bi bila tudi natančna, ne le presneto pametna, bi na prejšnji strani videla, da smo to poglavje že vzeli... Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

24. sep 2009 16:09

Evica25 je napisal/a:
Najprej moram reči kako ste ljudje naivni. Upam, da sem z zgornjim pojasnilom vsaj malo pripomogla k odpravi vaše nevednosti. Evica25

Naivni, aja? Le zakaj?

Nimaš pa prav nobene pravice in razloga, da nam (kar vsem povprek) očitati nevednost. Kdo pa si, da si jemlješ tako pravico?

rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. sep 2009 16:16

Evica25 je napisal/a:
Lep pozdrav vsem obiskovalcem tega foruma. Najprej moram reči kako ste ljudje naivni. Naj vas malce poučim kako se prideluje bučno olje. Naj poudarim, da je način pridelave precej drugačen od pridelave oljčnega olja in verjetno je zelo malo oljarn, ki prideluje "ekstra deviško" bučno olje. Za izdelavo bučnega olja obstaja recept, ki pa žal res vsebuje tudi belo olje v določenem razmerju. Maksimalno se lahko doda 1l belega olja na 5 kg suhih bučnih koščic. Nekateri dodajajo manj, nekateri tudi več in to seveda vpliva na kvaliteto bučnega olja. Koščice se zmeljejo in dajo v posodo, kjer se pražijo in doda se jim seveda belo olje. Če ne bi dodali belega olja, bi žal dobili zelo malo bučnega olja, poleg tega pa se pri praženju izloči več hranilnih snovi Ponavadi je tako, da je v bučnem olju, ki ga lahko kupite v oljarni, ponavadi zmeraj dodano maksimalno belega olja kot je dovoljeno po recepturi. Upam, da sem z zgornjim pojasnilom vsaj malo pripomogla k odpravi vaše nevednosti. Lep dan še naprej. Evica25
Ej, dekle, hvala za poduk, ampak smo to snov smo že vzeli, malo pobrskaj zanaj. Nismo sami nevedneži in naivneži tukaj gor, ok? Malo manj zviška, bo šlo? Ker potem se obeta prijetno druženje, sicer pa, kaj vem. Mamamia mamamia

Zdenkica  

član od: 12.6.2004

sporočila: 251

24. sep 2009 20:42

Evica25 je napisal/a:
Koščice se zmeljejo in dajo v posodo, kjer se pražijo in doda se jim seveda belo olje. Če ne bi dodali belega olja, bi žal dobili zelo malo bučnega olja, poleg tega pa se pri praženju izloči več hranilnih snovi Evica25
To pa nikakor ne drži. Najprej se pouči kako, kaj, koliko in zakaj in potem pošiljaj informacije v svet. Zdenka

neznan uporabnik

24. sep 2009 20:58

In če že pošiljaš informacije, resnične ali ne, ne zmerjaj ljudi z nevedneži in naivneži, okee? Kot da si ti pojedla vso modrost tega sveta. jancka

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

25. sep 2009 5:01

Sem se malo pozanimala in cena je letos od 14€ pa do 17€ za 1l olja, pa ne v trgovini, pač pa pri kmetu v Prekmurju. Če kupujete v oljarni, potem ne more biti 1l 9€, kje pa je marža, pa steklenica???????? Za domače 100% olje? Ma dajte no, še posebej, ker je letos neurje uničilo dosti buč in je zelo malo semena?

Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti