Soda bikarbona

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

tema odprta - 24. nov 2007 7:22 | ogledi: 32.282 | odgovori: 27

jaz ne vem kaj delam narobe,ampak vedno ko dajem to sodo v peciva,piškote-mi pecivo kar nekam pogreni-en čuden priokus.Ne vem kaj delam narobe.Zadnič sem delala švedske piškote in spet se je nekam čudno čutilo to sodo.Kje falim?

Bernarda

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. nov 2007 7:30

Kaj pa če je psihologija? sam se ti zdi, da pogrenijo, ker ne daš tako količino, da bi vplivalo na okus. Morda pa je le kaj narobe s to pakungo sode, poskusi z drugo, pa zakaj uporabljaš sodo, zakaj ne pecilni prašek? ežoj

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

24. nov 2007 7:53

ma nič od tega ni treba uporabljat, je vse dobro in rahlo brez katka

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

24. nov 2007 10:07

jaz sem zadnjič delala makvo pecivo in ko sem vsa brihtna ugotovila da nimam pecilnega praška sem notri vsula pol paketka suhega kvasa, pecivo je bilo fantastično plopsa

dixi  

član od: 30.11.2005

sporočila: 208

24. nov 2007 10:42

V receptu za sadni kruh, ki sem ga dobila, je tudi navedena soda. Jaz uporabim tisto v mali vrečki, na kateri je naslikan kruh. Dobim jo pri Sparu. Na navadni sodi piše, da je natrijev karbonat, na tej pa natrijev hidrogen karbonat. Če je v resnici kakšna razlika, pa res ne vem. dixi

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

24. nov 2007 10:51

ali je ena žlička sode isto kot ena žlička pecilnega? Bernarda

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. nov 2007 11:05

Mene tudi moti soda bikarbona in pecilni prašek. Dolgo sem oboje sicer uporabljala, ma nikoli nisem jedla ničesar pripravljenega s tem. Zdaj že leta ne pripravljam peciva s pecilnim praškom/bikarbono. Če se mi zdi kakšen recept zanimiv, eden takšnih je malinova torta s pinjolami tete torte, prašek kar izpustim. Mogoče pecivo ni tako rahlo, je pa tako dobro, da ga pečem teden za tednom in ker se mu ne morejo upreti niti najbolj odločni hujšarji, ga nikoli ne ostane niti košček za naslednji dan, ko bi lahko preverjala če je zbit. No, super se mi zdi ideja od plopse, še danes jo bom uporabila. Hvala plopsa! nola

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. nov 2007 11:08

Malo kemije:

Natrijev karbonat  Na2CO3( navadna soda, kalcinisana soda ) uporablja se čiščenje, pranje..... 

Natrijev bikarbonat NaHCO3 ( soda bikarbona, natrijev bikarbonat, natrijev hidro(gen)karbonat ), uporablja se za peciva......

ežoj

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

24. nov 2007 12:04

Pa še malo kemije: Pecilni prašek je mešanica jedilne sode (natrijev bikarbonat) kot vira ogljikovega dioksida in kisline oz. soli. Stik pecilnega praška z vodo povzroči močno reakcijo med sestavinama, katere končni produkt je plin ogljikov dioksid. Glavna sestavina pecilnega praška je še škrob ali moka, ki nase veže vlago iz zraka in tako preprečuje predčasno reakcijo med sodo in kislino/soljo. (kopirano s strani Droga Kolinska) Ker mi ni dalo miru, kakšna sol je omenjena zgoraj, saj je NaHCO3 tudi sol, sem iskala naprej: dejansko obstaja zakon, kaj je lahko sestavina pecilnega praška: Pecilni prašek je izdelek, ki se uporablja za vzhajanje testa oziroma za povečanje prostornine testa s sproščanjem plinov. Sestavljen je iz nosilca ogljikovega dioksida (natrijev hidrogen karbonat, kalijev karbonat, amonijev bikarbonat ali natrijev karbonat) in kislin (vinska kislina, citronska kislina, mlečna kislina, jabolčna kislina, fosforjeva kislina in lakton) ali njihovih soli. Pri izdelovanju pecilnega praška se lahko kot redčilo uporablja samo škrob. Bernarda, ponavadi je pecivo grenko, če je notri med in so piškoti preveč pečeni. Je v tem problem? Atina Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 24. nov 2007 12:10:59

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. nov 2007 12:59

Ja, točno to sem imela v mislih ežoj in atina. nola

*Mija*  

član od: 8.12.2008

sporočila: 46

12. mar 2011 19:04

Tale tema je sicer zelo stara, ampak imam podoben primer. Delala sem muffine in poleg pecilnega dodala sodo bikerbono (kupljeno v evrospinu, v kartonasti škatli-jedilna). Prvič sem delala "črni gozdiček" -višnje so postale črne ob robu in močno so grenile. Naslednjič sem delala s hruško in orehi, orekova lupina je postala črna in prav tako močno grenila. Res je, da sem obakrat mešala belo moko in rženo. Očitno nastane neka reakcija, upam da ne strupena, kajti kljub temu smo kak kolaček pojedli. *Mija*

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti