Soda bikarbona

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

12. mar 2011 19:42

Tam nekje okoli leta 1975 smo pri izdelavi piškotov in podobnega peciva včasih uporabljali, če se prav spomnim, jelenovo sol ( kupili smo jo v lekarni ). Mi mogoče katera od vas ve povedati kaj pa je sploh to. Spomnim se, da so bili keksi zelo rahli. pat

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

12. mar 2011 20:27

Mija, upam, da nisi uporabljala Evrospinovo sodo bikarbono, na kateri je narisano sadje in zelenjava. To sodo uporabljam samo za pranje sadja ali solate kot neke vrste razkužilo. Italijani to na veliko prakticirajo in ker je Evrospin italijanski, imajo sodo v tako velikih pakiranjih. Za pečenje pa uporabljam raje sodo, ki jo najdeš v majhnih vrečkicah v Sparu, Mercatorju, ... pri izdelkih za peko peciva.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

13. mar 2011 9:28

Zakaj pa ne Eurospinove? Soda bikarbona je soda bikarbona, ne glede na to, v kakšnjih škrnicljih in kateri štacuni jo prodajajo.

nola

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

13. mar 2011 10:32

Nola, na Eurospinovi kartonasti škatli lepo piše, da jo uporabljamo za pranje sadja in zelenjave, kot čistilno sredstvo za preproge, za odstranjevanje neprijetnih vonjav v hladilniku, za odstranjevanje vodnega kamna v pralnem stroju. Nikjer sicer ne piše, da je namenjena za živilo, ampak glede na vse ostale opise, je najbrž to očitno. Sicer je pa že ežoj na prejšnji strani lepo in enostavno pojasnil, da imamo 2 vrsti sode: Malo kemije: Natrijev karbonat Na2CO3( navadna soda, kalcinisana soda ) uporablja se čiščenje, pranje..... Natrijev bikarbonat NaHCO3 ( soda bikarbona, natrijev bikarbonat, natrijev hidro(gen)karbonat ), uporablja se za peciva......

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. mar 2011 11:14

pat je napisal/a:

Tam nekje okoli leta 1975 smo pri izdelavi piškotov in podobnega peciva včasih uporabljali,
če se prav spomnim, jelenovo sol ( kupili smo jo v lekarni ). Mi mogoče katera od vas ve povedati
kaj pa je sploh to. Spomnim se, da so bili keksi zelo rahli.



pat

 

Evo, o jelenovi soli smo razpravljali tukaj .

lp

cervus

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

13. mar 2011 13:16

Ne vem, zakaj navajaš navadno sodo, saj na zavitku Eurospinove sode lepo na veliko piše Bicarbonato di sodio -  torej soda bikarbona in ne navadna soda.

Takoj pod tem napisom pa še bolj natančno NATRIJEV HIDROGEN KARBONAT, kaj to je, je lepo razložila Atina na prejšnji strani, nekaj o tem še tukaj:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Natrijev_hidrogenkarbona

in tukaj:

http://www.minet.si/gradivo/seminarske/81914Outpu

Napisana je tudi njena E številka - E 500ii, o oporabi se lahko poučiš med drugimi tudi na tej strani:

http://www.cuisine-innovation.com/php_creations/ 

Malo bolj spodaj in z malo manjšimi črkami piše še - za živilsko uporabo.

Kar se tiče navodil na škatlah - na plavi plastični škatlici, v kateri lahko nabaviš sodo bikarbono v Merkatorju, ne piše o uporabi prav nič.

Najbrž je vsakemu jasno, da je najbolje, da je sploh ne uporabljamo.

 



nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 13. 2011 16:13

galactica2001  

član od: 7.12.2011

sporočila: 8

7. dec 2011 20:16

Torej ne vem, ali je to še aktualno.

Sama sem imela podobno težavo. Za nekaj časa sem v ZDA in tu imajo vse drugače. Hotela sem narediti piškote in kupila baking soda (ker se mi seveda do nedavnega ni niti sanjalo, kakšna je razlika med pecilnim praškom in sodo). Seveda so bili piškoti odurno grenki. In razlaga:

http://chemistry.about.com/cs/foodchemistry/f/blbaking.h

Baking soda (čisti NaHCO3) je baza, ki rabi kislino za nevtralizacijo. Če te v receptu ni v ostalih sestavinah, je okus grenek.

 

galactica2001

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

8. dec 2011 7:40

Jaz že od nekdaj uporabljam to v modrih škatlicah, pa muffini še nikoli niso bili grenki. Je pa res, da ne glede na to, a je v receptu pecilni prašek ali pa soda ali oboje, vedno dam samo polovico v receptu navedene količine, ker mislim da se kar malo pretirava s tem... 

Tatjana

Mygrace

sporočila: 6506

8. dec 2011 9:33

Se strinjam, da se s pecilnimi praški in sodo, pa tudi s kvasom pretirava..meni je v spominu tista "noževa konica", ko mi kot otroku ni šlo v račun, kakšna količina to sploh je...

Sama sicer nimam več izostrenega okusa ampak ena naša punca takoj pogrunta, kadar je nekaj delano s preveč kvasa, pecilnega itd...

Rahljati se da tudi z zamenjavo dela mehke moke z ostro, pri jajcih ločiš beljak in ga stepeš v sneg..mešaš ali stepaš z občutkom in ne da zbiješ vse skupaj..moko preseješ....

Mygrace

AnaFlis  

član od: 30.10.2011

sporočila: 12

4. mar 2012 23:21

Kje vse lahko uporabljamo sodo bikarbono pri peki + recepti tukaj: soda bikarbona v kuhinji.

Je pa res, da jo sama veliko raje uporabljam kot deodorant, dodatek k zobni pasti, s katero si odstranjujem zobni kamen (kar je v preteklosti moral delati zobozdravnik vsakih nekaj mesecev), pa tudi kot čistilo za pomivalni stroj in v pralnem stroju namesto mehčalca ... kar sem našla tudi dobro opisano na zgornji povezavi. Je vsekakor bolj zdravo, kot ostala kemija, ki smo jo prej uporabljali.

AnaFlis

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti