Breskova marmelada

Mica maca  

član od: 29.7.2002

sporočila: 73

tema odprta - 5. avg 2002 21:22 | ogledi: 82.975 | odgovori: 12

Živjo!

Sezona domačih breskev je tu .

Sedaj pa imam malo težavico, saj iščem preprost in naraven recept za marmelado. Mi ve kdo povedati na kratko kako naj postopam. Pa kmalu, saj breskve že čakajo

Lep pozdrav, Mica maca

Temo je spremenil(a) Mica maca dne 05. avg 2002 21:23:17

SaraKay  

član od: 14.3.2002

sporočila: 19

6. avg 2002 12:33

Verjetno boš rekla, da ni naraven, ampak je pa preprost...uporabi Želin. Za 1 kg očiščenih breskev potrebuješ 1 vrečko Želina in 0,5 do 0,75 kg sladkorja. Breskve vržeš v multipraktik, nato pretreseš v kozico, po navodilu na vrečki dodaš Želin, nato pa vmešaš še sladkor. Vse skupaj mora vreti (ob mešanju!!) 3 minute. Jaz pen ne pobiram. Marmelada je zelo okusna, niti slučajno se ti ne bo pokvarila, pa tudi trda ne bo postala. Rok uporabe je vsaj 4 leta (toliko je pri nas ostal en kozarec). Pa veliko marmeladnih užitkov! Sara SaraKay

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

14. avg 2006 9:10

Leta so minila, ali imate kakšne lastne izkušnje s pripravo breskova marmelade?

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

14. avg 2006 9:44

breskovo marmelado jaz delam takole: SESTAVINE: 3,5 kg breskev (neto) =>ko jih olupimo in odstranimo koščice 1,2 kg sladkorja sok ene limone in pomaranče POSTOPEK: Breskve najprej olupimo in jim odtranimo koščice, nato jih stehtamo in zmeljemo v multipraktiku, ter damo v posodo kjer bomo kuhali marmelado. Nato po njih prelijemo sok limone in pomaranče, ter dodamo sladkor ter dobro premešamo, počakamo kakšnih 15 minut, nato pa pristavimo na ogenj ter na zmernem ognju kuhamo tako dolgo, da je marmelada dovolj gosta, seveda pa je potrebno med kuhanjem pogosto mešati, da se ne prime. medtem si pripravimo kozarce za marmelado, ki jih temeljito operemo, ter za 15 minut postavimo v ogreto pečico, ki smo jo prej ogreli na 80 stopinj. ko je marmelada kuhana, kozarce vzamemo iz pečice in še vroče napolnimo ter temeljito zapremo. Zaprte kozarce postavimo nazaj v pečico in jih tam pustimo še 15 minut, nato pa jih zavijemo v deko ter jih pustimo da se počasi ohladijo. pa prijetno kuhanje marmelate. lp brkn83

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

14. avg 2006 9:50

Tudi jaz se pridružujem. Rada bi takšen recept, kjer bi breskova marmelada nastala trda, saj jo imajo pri nas otroci zelo radi, jaz pa zraven zgubljam živce, saj potem vsepovsod teče. Pa po možnosti brez želina. Lp katjushka

Milenci  

član od: 12.7.2004

sporočila: 110

14. avg 2006 10:17

Jaz sem lani delala breskovo marmelado iz zbirke receptov na kulinariki: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=5238! Takrat na zalogi nisem imela vanilijeve palčke, dala pa sem ostale začimbe. Za moj okus čista petica. Cimet in klinčki dajo poseben okus. Če hočeš da je bolj naravno moraš kuhati marmelado sajmo s sladkorjem. Seveda je čas kuhanja veliko daljši-da se zgosti, s tem pa breskve še bolj izgubijo vitaminčke. LP

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

14. avg 2006 10:43

Recept moje tašče: na 1 kg očiščenega breskovega mesa 0,75 kg navadnega sladkorja. Na kose razrezane in olupljene breskve ter sladkor zmešaš v široki nizki posodi, pustiš stati nekaj časa, da se prepoji. Daš na ogenj in kuhaš na srednjem (ne preveč močnem!) ognju cca. 20 minut. Odstaviš, zribaš not malo jabolka (skupaj z olupkom, na drobnem ribežu), premešaš in pustiš stati še nekaj minut, da začne pektin iz jabolka delovati. Nato preprosto napolniš kozarčke, zapreš in zaviješ v brisačo ali deko ter pustiš, da se tam popolnoma ohladijo. Marmelada je božanska, lahko povem. Tudi sama jo bom letos delala po tem receptu, ravno včeraj sem na poti nazaj iz Gorice ob cesti nabavila breskve. Še par dni počakam, da se umedijo, in potem v akcijo. Lp, tjas

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

14. avg 2006 13:53

brkn83, vem, da je čas kuhanja marmelade odvisen od velikosti posode, a me vseeno zanima, koliko časa kuhaš? Ali 3,5 kg kuhaš naenkrat v eni posodi, kakšen premer ima posoda?

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

14. avg 2006 14:35

ja vse kuham naenkrat v posodi, ki jo imam (posoda je ona od Ema, ki je črna in ful težka, točnega premera ne vem je pa 20litrska, in to bolj nizka, dam jo na največjo ploščo od štedilnika, pa prekrije bolj sredino posode, tako da moram kar skozi mešati). ponavadi kuham tam nekje okoli 1,5 ure. Vendar se mi zdi da je tudi odvisno od sadja, ko sem jo zadnjič kuhala, je bila že zelo gosta po eni uri kuhanja, pa sem včeraj zopet kuhala, pa sem jo kuhala točno uro in pol da je bila enako gosta kot zadnjič. ker pač v marmelado ne dodam nič želirnega sladkorja, jo je potrebno malo dlje kuhati. brkn83

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

14. avg 2006 15:56

Tjaš, kako gosta pa pride breskova marmelada tvoje tašče? katjushka

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

14. avg 2006 16:48

Katjuška, marmelada je gosta. Tako gosta, da jo lahko z vilico ješ. Ni pa tista... skalnata (kot je meni tokrat ratala slivova zaradi predolge kuhe ). Moja tašča jo vedno kuha v manjših količinah, največ kake 2 kg sadja naenkrat, tudi zato je po mojem tako hitro gosta. tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti