Nekaj vprašanj glede piškotov

ElaS  

član od: 3.10.2007

sporočila: 56

tema odprta - 23. nov 2007 9:11 | ogledi: 12.195 | odgovori: 22

Ker se bom letos prvič spravila na peko piškotov, imam nekaj vprašanj:

- Katera moka je najbolj primerna za izdelavo testa? (npr: linški piškoti, pečeni ježki, klobučki,...)

- Kaj se bolje obnese: maslo ali margarina? (recept: 1 kg moke, 750 g masla ali margarine,....)

- Katero čokoldado uporabljati za preliv? (npr: rogljičke pomočimo do polovice v čokolado. Ali vzeti jedilno čokolado in jo samo stopiti ali je potrebno dodati še maščobo v čokolado? Kako se obnese čokoladni obliv za piškote iz Lidla? - sem videla reklamo)

- Kaj uporabljati kot "lepilo" pri medenih hišicah? Beljak in sladkor mi ne "sedeta", do surovega beljaka imam namreč predsodek.

- Koliko "lepila" se porabi za eno hišico? Vem da je to odvisno od tega, kaj in koliko bi radi nalepili, samo recimo za eno povprečno okrašeno hiško - npr: 20 dag sladkorja, 50 dag sladkorja,...?

Grem namreč v nabavo, pa bi rada imela stvari napisane na listku. Drugače bom nakupila za celo prikolico stvari, ki jih nikoli ne bom več potrebovala.

Za odgovore se že vnaprej zahvaljujem.

Lep sončen pozdrav

ElaS

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

23. nov 2007 9:30

na hitro nekaj informacij, ker sem na tesno s časom, pa saj bodo še punce odgovorile...veliko sem izvedela tudi pri mojstru Goljatu, tako, da hvala mojstru. - moko sama uprabljam kar mercatorjevo in mi je vse lepo uspelo, ravno danes sem zaključila s celotedensko peko za neko praznovanje (za valjanje pa uporabiš ostro, oziroma tudi za testo drugo, če je tako v reeptu zapisano, če pa je napisana navadna bela pa torej mercatorjevo) - maslo ali margarina je bolj ali manj stvar osebnega okusa, se mi zdi, da ni razlike pri peki, nam bolj odgovarja maslo, zato ga vedno uporabljam - za prelive mannerjevo ali gorenjkino kuverturo, navodila so napisana gor, od hoferja preliv mi ni preveč všeč - pri medenih hišicah so punce pisale, da je dobro lepiti z belo čokolado, sama pa je še nisem delala, tako da količinsko ne vem... tu je pa link na piškotke, če te zanima http://www.moj-album.com/uredi/katka-lopatka katka

TERRY  

član od: 19.11.2007

sporočila: 32

23. nov 2007 9:44

- meni je najboljša moka od Žita bela pšenična tip 400 (fina moka) - pri maščobi je pa tako, da maslo izboljša okus. Sicer pa je tudi kvalitetna margarina o.k. (npr. Senna back pa tudi Rama ni slaba) - osebno uporabljam čokolado MASTER MARTINI (se jo uporablja v slaščičarstvu), je pa tudi čokolada od Manner-ja dobra. Je bolje, da v preliv oz. čokolado, ko jo topiš, dodaš maščobo-zaradi sijaja in lepšega prelivanja. - pri medenih hiškah pa sem na istem kot ti, ker jih še nisem izdelovala. Upam, da sem ti vsaj malce olajšala izbiro. Sicer pa ti bodo tudi ostale članice in člani kulSlo priskočili na pomoč še z njihovimi izkušnjami in idejami. Pa prijetno ustvarjanje! Lp TERRY

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

23. nov 2007 9:59

JAz lepim hiško s mešanico slad. v prahu in limoninega soka........zmešaš dovolj gosto......potem zlepi hiško.....okrasi pa po možnosti čez par ur........da ti ne pade....narazen......

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

23. nov 2007 10:14

- Moka je lahko katerakoli, samo, da je mehka bela. Sem probala že vse sorte moke in ne opazim razlike razen v ceni. Jaz uporabljam Hofer belo moko.

- Večinoma uporabljam maslo (Hofer - je cenejše), včasih dam pol masla pol margarine (Rama)

- Za oblivanje boš najceneje prišla skozi, da kupiš navadno jedilno čokolado ( ni treba, da je neka fensi firma, jaz kupujem Hoferjevo), ki ji dodaš malo kokosove maščobe ali kakavovega masla (to nam je povedal mojster Goljat, nisem pa še sprobala). Če boš delala preliv s čokolado in oljem bo obliv prehmehek, oziroma se bo topil, ko držiš piškot nekaj časa v roki, maslo in maragrina tudi nista primerna (po mojih izkušnjah). Tak obliv je primeren za peciva, ki se režejo. Še boljša pa je čokoladni mastni obliv iz trgovine pekarne vrhnika, ki ga samo stopiš, obljieš, hitro se strdi in se ne packa. Kar ne porabiš shraniš za naslednjič. Slaba stran tega je, da prodajajjo samo večjo količino.

- medenih hišk ne delam, zato ti ne znam odgovoriti, če bi pa delala bi lepila kot kroki.

jade

ElaS  

član od: 3.10.2007

sporočila: 56

23. nov 2007 12:55

Punce - SUPER ste! Grem počasi v nabavo. Če bo kaj ratalo bom poslikala in slike prilepila k novoletnemu (ali prazničnemu) pecivu. lp ElaS

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. nov 2007 14:39

elaS, poglej še na zasebno pošto. Mamamia mamamia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

23. nov 2007 19:47

Kar se tiče medene hišice bi samo nekaj dodala. Vse dele hiške zrišem na papir in potem to prenesem na testo. Zdi se mi, da se kaj rado zgodi da kakšna stvar manjka, če to prej malce ne skiciraš. Pri nas tega ne pojemo zato lepim skupaj z lepilom, kakršnega uporabljajo v cbetličarnah. Na ta način gre zelo hitro naprej, ker se lepilo izredno hitro suši, pa še packanje s sladko zmesjo odpade. Na vsaj delček tega. lp Vesna

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

23. nov 2007 21:01

Jaz bi pa rada malo pogoljufala, namrec zelo so mi vsec kupljeni orehovi rogljicki mislim da so od pekarne Vrhnika prav tako srcki, pa bi rada, da bi zgledali kot da so narejeni doma, torej bi jih rada se malo okrasila s kasnim ledom, oblivom, okrasila s perlico ,da bi zgledalo bolj praznicno, pa ne vem, kaj se obnese. Ce bo katera od strokovnjakinj za piskote to brala, prosim za nasvet in lp lucka

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

23. nov 2007 21:29

jade, ka ti kupuješ v Hoferju v Litiji? Potem smo se sigurno že srečale, jaz sem tam stalni gost,... Jelenckova

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

24. nov 2007 6:50

lucka 52, od začetka sem tudi jaz tako goljufala, samo nekaj ti povem....TO NI TO! domači so tisočkrat boljši, pa četudi so malo vegasti, so veliko bolj "simpa" katka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti