Zanimiva dejstva iz slovnice

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

tema odprta - 21. nov 2007 17:07 | ogledi: 5.034 | odgovori: 75

Pozdravljeni!

Doma se večkrat zgražamo nad raznimi reklamami in članki z obupnimi slovničnimi napakami, vendar pa obstajajo tudi napake, za katere ogromno ljudi sploh ne ve, da so - napake. Zato vam posredujem nekaj zanimivih pravil v slovnici - brez kakršne pridige ali pokroviteljstva, samo kot zanimivost. :)

1.) Velik problem predstavlja postavljanje vejic, čeprav je pravilo v resnici čisto preprosto: z vejicami ločujemo stavke. kaj pa sploh je stavek? Kaj je poved?

Poved je vsako sporočilo, ki ga začnemo z veliko začetnico in končamo s končnim ločilom. Poved je tako že na primer: "O!"

Medtem ko za stavek to ni nujno. En stavek vedno določa en glagol. Primer: Danes SIJE sonce in PIHA veter, včeraj pa JE DEŽEVALO. V tej povedi so trije glagoli in zato tudi trije stavki.

S tem si pomagamo tudi pri pisanju vejic (razen pri IN, PA in TER, ki so priredni vezniki in vejice pred njimi ne pišemo - razen pri vrinjenih stavkih, to je pa spet druga zgodba). Primer: "Čeprav SIJE sonce, JE zunaj mrzlo." Pred "je" obvezno stoji vejica, ki ločuje oba stavka.

Včasih pa vejice postavljamo po nepotrebnem. Primer: "Zaradi obveznega zdravniškega pregleda, jutri ODPADE pouk." Vejica semle ne spada, ker v prvem delu ni nobenega glagola in je v celi povedi en sam stavek, nista dva.

Preposto ko pasulj - če to veš. :)

(Izjema je seveda naštevanje, tam pa vejice stojijo neodvisno od glagola. Primer: "VZELA JE ključe, mobitel, torbico in plašč.")

2.) Še pred nedavnim sem vztrajno pisala: "Kljub temu, da ..." Pa je to narobe! "Kljub temu da" je en sam veznik in vmes ne pišem vejice. Tudi "tako da", "medtem ko", "da ko", "ker ko" ...

3.) Pred veznikom "in sicer" pišemo vejico. Primer: "Vzela je pulover, in sicer je izbrala rdečega." (Malo hecen primer.)

4.) Narobe uporabljamo tudi besedo "kateri". Napačno je na primer: Videla sem babico, KATERA je nosila košaro. Reči moramo: Videla sem babico, ki je nosila košaro. Besedo "kateri" pa lahko uporabljamo samo s predlogom, na primer "s katerim", "pri katerem", "o kateri" itd. Primer: "Spoznala sem Mateja, S KATERIM sem se kasneje spoprijateljila." Obvezno!

5.) Pogosta napaka je tudi "brez da bi". Primer: Šla je čez cesto, brez da bi pogledala levo in desno. Narobe! Reči moramo: "Šla je čez cesto, NE DA BI pogledala levo in desno."

6.) Moramo uporabljati rodilnik. Poznam kar nekaj ljudi, ki jih je z mano na čelu alergičnih na zamenjavo rodilnika in tožilnika. MORAMO reči: "Nisem videl EVE." Ne pa: "Nisem videl EVO." Kadarkoli zanikamo, uporabljamo rodilnik, lahko pravilo. (Saj veste, za rodilnik še vedno velja: "KOGA ali ČESA ni?")

7.) Zanimivo je tudi pravilo uporabe tožilnika (KOGA ali KAJ vidim?) pri moškem spolu (prve sklanjatve). Večkrat slišimo kakšne babice, ki popolnoma avtomatično rečejo: "A boš SOKA?" Refleksi nas prisilijo, da dobimo rahlo kurjo polt, pa vemo vzrok? Enostavno: žive stvari imajo končnico -a, nežive pa nimajo končnice. Najboljši je tale šolski primer: "Tamle stoji bor. Vidim bor." In: "Čez cesto gre (Matej) Bor. Na cesti vidim Bora."

8.) Z otroki ali z otroci? Kaj je pravilno? Otroci (so), otrok (ni), otrokom (dam), otroke (vidim), pri OTROCIH (stojim), z OTROKI (sem). Kako si zapomnimo tale nesrečni "z otro-K-i"? Po receptu moje učiteljice še iz osnovne šole: "Z otro-KI je K-riž!"

9.) Imena praznikov se pišejo z malo! Na primer: božič, novo leto, valentinovo, velika noč ... Razen: Prešernov dan, Marijino vnebovzetje (a kako se že napiše) ...

10.) Zakaj Kranjska Gora in Kranjska gora? Zakaj Šmarjetna gora in ne Šmarjetna Gora? Kranjska Gora je naselbinsko ime in zato "gora" pišemo z veliko, medtem ko je Šmarjetna gora nenaselbinsko ime, je dejansko gora in zato pišemo "gora" z malo. Edine izjeme pri naselbinskih imenih, kjer pišemo z malo, so VAS, MESTO, SELO in TRG (pa še kakšna izjema bi se našla). Na primer: Novo mesto, Stari trg pri Ložu (nekaj takega), Srednja vas ...

11.) Uporaba povratno osebnih zaimkov: "Pokazal mi je SVOJO sobo." Uporabimo povratno osebni zaimek "Svojo" in ne "njegovo", saj bi slednje pomenilo, da nam je pokazal sobo nekoga drugega. Opazite razliko v: "Posodil mi je svoje ravilo." "Posodil mi je njegovo ravnilo."

Tudi sama večkrat ne vem takoj, kakšen zaimek moram uporabiti. Zato je najbolje postaviti stavek v obe obliki in se šele potem odločiti za tisto, ki se že takoj lepše sliši.

Seveda pa je tu še naša ljuba dvojina, za katero sem pa, priznam, sama tudi prelena, da bi jo uporabljala. V primeru samostalnikov jo še (miza, mizi), pri glagolih pa ne (s sestro sva šli).

Tako, nekaj zanimivosti težke slovenske slovnice. Slovenščina dejansko je zakompliciran jezik, tako da imamo srečo, da nam je že položen v zibelko. Kljub temu pa večkrat srečamo tujca, ki lepše govori slovensko kot avtohton Slovenec.

Pa lepo prosim, res ne vzemite te objave za slabo, rada bi vam samo posredovala nekaj najosnovnejših pravil našega lepega jezika. Upam, da ste se naučili kaj novega, kot se jaz tudi od vas!

Lep pozdrav!

P.S.: Zdaj pa samo upam, da nisem sama delala grozljivih napak. :)

Muffsy

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

21. nov 2007 17:37

Muffsy nič se sekirat, prav vesela sem, da si nam posredovala tako temo. Pravzaprav tudi sama delam precej napak (ne morem se odvaditi uporabljati besedo ful), pa dobro v nekih takih forumih in vsakdanjem pogovoru še to ni tako problematično. Opažam pa, da je vse manj ljudi "nepismenih" pri raznih uradnih stvareh, kot je pisanje prošnje ipd. ZAČETNICA

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

21. nov 2007 17:41

Muffsy, super! Saj mi je še kar nekaj ostalo od šolanja, ampak tisti: tako da, kljub temu da, ... tu sem  vedno v dilemi.  Sem si kar skopirala v svoje zapiske, je bolj enostavno, kot brskati po učbenikih in pravopisih .

Cila

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

21. nov 2007 18:22

Muffsy je napisal/a:
Pozdravljeni! 8.) Z otroki ali z otroci? Kaj je pravilno? Otroci (so), otrok (ni), otrokom (dam), otroke (vidim), pri OTROCIH (stojim), z OTROKI (sem). Kako si zapomnimo tale nesrečni "z otro-K-i"? Po receptu moje učiteljice še iz osnovne šole: "Z otro-KI je K-riž!" Muffsy
Jaz si pa to zapomnim po abecedi. Črka c je pred črko k, mestnik (pri (o) kom ali čem) pa je pred orodnikom( s kom ali s čim). Torej, mestnik = pri otroCih, orodnik = z otroKi. Je pa tudi meni všeč, da si odprla to temo. petkica

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

21. nov 2007 20:12

Me veseli. :) Sicer pa ne mislite, da ta pravila veljajo za forume, joj ne! Nisem mislila, da bi morali tukaj na veliko uporabljati ta pravila, samo malo v vednost in za take bolj uradne zadeve, ker imajo včasih tudi moje starši probleme, tako kot vsi drugi. Tole z mestnikom in orodnikom - c pred k - je pa danes profesorica povedala. Samo tisti križ mi je pa ostal v možganih za zmeraj, hah. No, lahko noč! Muffsy

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. nov 2007 20:34

Sem zelo mahnjena na lep jezik (čeprav jaz tudi delam napake, normalno. me prav zanima, koliko jih je v tem mojem sestavku!) in zato sem z veseljem prebrala tvoje sporočilo. Malce bi pa dopolnila in sicer pri točki, v kateri pišeš o vejicah. Povedi so lahko sestavljene iz enakovrednih ali neenakovrednih stavkov. če so stavki enakovredni, je to priredje, če pa neenakovredni, pa imamo glavni stavek in podrejene stavke, to je pa podredje. In ravno pri priredjih je hec - če imamo dvo- ali večdelna vezalna, stopnjevalna in ločna  priredja, vejic ni (razen izjemoma), pri dvodelnih sklepalnih, pojasnjevalnih, vzročnih in protivnih priredjih pa vejica je.. Torej ugotovitev, da kolikor je stavkov, toliko je vejic, ni najbolj točna. V stavku: "Janez je tekel in tekel ter ujel vlak" so trije glagoli in nobene vejice. Ali boš pojedel kosilo ali  boš šel v kino - dva glagola, nobene vejice. Niti je ni ubogal niti je ni pogledal v oči - spet nobene vejice.

Ja, se strinjam, slovenščina je zelo zapleten jezik - lep pa tudi, hehehe.

LP

cervus

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. nov 2007 20:51

Jaz dodajam se 27 pravil za lepso slovenscino v nekoliko saljivi obliki. ========================================= 1) Ne pišite preveč pogovorno, k’ to čist suxx. 2) Vejice naj, bodo tam kamor sodijo. Obstajajo pa tudi, stavki brez vejic. 3) Velike Začetnice Uporabljajte po Pravopisu. 4) Uporabljajte veznike, kateri so pravilni. 5) Ne pozabite občasno obnoviti pravilno uporabo rodilnika. 6) Kadar omenjate dve osebe, uporabljajte dvojino. 7) Popačenke iz drugih jezikov sigurno ne pašejo v lepo slovenščino. 8 ) Predloga z in s uporabljajte v skladu z pravili. 9) Da nebi kdaj pisali skupaj besed, ki se pišejo na razen ali na sprotno. 10) Če uporabljate tujke, jih uporabljajte akvaduktno. 11) In ne prepogosto začenjati stavka z veznikom ali predlogom. Ker to ni lepo. 12) Pri pisanju pišite tako, da bo to, kar pišete, zapisano za tiste, ki bodo to brali, tako, kot oni pričakujejo; naj jim ne bo nerazumljivo in nejasno, saj tako ne bodo mogli razumeti, kar bi si razumeti želeli. Pišite jasno. 13) Pri pisanju ne uporabljajte vulgarnih izrazov, saj lahko vse zajebejo. 14) Starinske besede so bržčas zanimive in kakopak popestrijo besedilo, vendar v preveliki meri zbog njih besedilo ne zveni dobro, nego malone nejasno. 15) Besedilo bo bolj razgibano, če v besedilu uporabljate sopomenke. Tako besedilo je tudi pestrejše. 16) Ne menjavajte časov po nepotrebnem, saj ste s tem, ko boste tako kaj zapisali, naredili veliko slogovno napako. 17) Pridevnike stopnjujemo na dva načina; uporabimo bolj pravilnejšega. 18) Pomnite:za ločilom je vedno presledek,razen če je desnostično. 19) Pred oddajo tekst se enkrat prelgedamo , da izločimo tikparske napake. 20) Če boste uporabljali za prihodnjik pomožni glagol, bo bila vaša tovarišica iz prvega razreda zelo razočarana. 21) Ali res ne gre brez pretirane rabe vprašajev in klicajev!!!!!!!!!?!?!?! 22) Ogibajte se TZO, ker jih večina zavedenih v CRP ne pozna. OK? 23) Če ne veste, kako tvoriti mestnik, poglejte, kaj piše o njemu v pravopisu. 24) Pazite na uporabo povratno svojilnega zaimka v vaših pisnih izdelkih. 25) V prid dobremu stilu doma vedno držite SSKJ, da preverite, zakaj je temu tako. 26) Kar se tiče mašil, pravzaprav priporočamo, da se jih v bistvu izogibate. 27) Če ne želite biti nejasno razumljeni, boste obvezno mogli paziti na razlike med glagoloma hoteti in želeti, pa tudi med moči in morati. Sporočilo je spremenil(a) proxima dne 21. nov 2007 20:57:51

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

21. nov 2007 20:55

petkica

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

21. nov 2007 21:06

elaphus je napisal/a:

Sem zelo mahnjena na lep jezik (čeprav jaz tudi delam napake, normalno. me prav zanima, koliko jih je v tem mojem sestavku!) in zato sem z veseljem prebrala tvoje sporočilo. Malce bi pa dopolnila in sicer pri točki, v kateri pišeš o vejicah. Povedi so lahko sestavljene iz enakovrednih ali neenakovrednih stavkov. če so stavki enakovredni, je to priredje, če pa neenakovredni, pa imamo glavni stavek in podrejene stavke, to je pa podredje. In ravno pri priredjih je hec - če imamo dvo- ali večdelna vezalna, stopnjevalna in ločna priredja, vejic ni (razen izjemoma), pri dvodelnih sklepalnih, pojasnjevalnih, vzročnih in protivnih priredjih pa vejica je.. Torej ugotovitev, da kolikor je stavkov, toliko je vejic, ni najbolj točna. V stavku: "Janez je tekel in tekel ter ujel vlak" so trije glagoli in nobene vejice. Ali boš pojedel kosilo ali boš šel v kino - dva glagola, nobene vejice. Niti je ni ubogal niti je ni pogledal v oči - spet nobene vejice.

Ja, se strinjam, slovenščina je zelo zapleten jezik - lep pa tudi, hehehe.

LP

cervus
Hudiča, a res tu ni nobene vejice??? Bom zgleda morala malo ponoviti slovnico! ela

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. nov 2007 21:25

Dva hudiča, Ela, tu res ni nobene vejice, hehehe.

Me je pa Proxima spomnila, da imam nekje list, na katerem piše:

Deset dodatnih nasvetov za bolšo slovenštino:

1. trpnik naj bo izogiban.

2. Pomembno je, da v bogatem slovenskem besedišču zadanete ustrezno besedo in se ne prevarite.

3. Nekatere besede se ne sklanjajo, zato je v večih primerih bolje, da s pisanjem prekinete, preverite pravila in nadaljujete šele po parih urah.

4. V slovenščini poznamo tudi navezno obliko osebnih zaimkov, zato ne pozabite na njo.

5. Treba je razlikovat med nedoločnikom in namenilnikom, drugače gre vse skupaj rakom žvižgati.

6. Prevodi iz tujih jezikov ne smejo biti narejeni dobesedno, sicer so lahko patetični.

7. Hrvatizmi: valjda se jih ne sme preveč uporabljati, ker kao izgledajo grdo.

8. V doglednem terminu se naučite zglednega naglaševanja terminov.

9. Kratki stavki - priporočamo? Ne! Običajno so grdi. Nerazumljivi. Čim manj!!!!!!

10. Naučite se pravilno sklanjati množinske samostalnike, da ne bodo vsi mislili, da ste brez možgan.

LP

cervus

dixi  

član od: 30.11.2005

sporočila: 208

21. nov 2007 21:26

Proxima, moram priznat, da sem se ob tvojih slovničnih pravilih pošteno nasmejala. Navodila, ki jih je poslala muffsy, si pa moram shraniti, oziroma natisniti, da jih bom imela vedno pri roko. Pa čeprav bom verjetno pogosteje nenamerno pisala po pravilih Proxime. LP dixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti