Zanimiva dejstva iz slovnice

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

23. nov 2007 17:53

Muffsy je napisal/a:
Govora je bilo tudi o vezniku "pa" - amen, sama včasih preberem tekst za sabo samo zaradi njega, ker je grozljivo, kako pogosto se mi vriva v stavke!
Joooj, PA meni tudi!!! PA se ves čas trudim, da bi ga čimmanj uporabljala, PA se vedno znova prikrade. PA kaj "čmo. Atina

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

23. nov 2007 19:26

Heheheh. :) (Aja, na splošno tudi uporabe smejkov ne maram preveč - takole že, ampak le občasno, v revijah in časopisih bi ji pa kar prepovedala.) Spomnila sem se še enega zanimivega pravila, dejstva, kakorkoli že: ne smemo reči "pred DVEMI TEDNI", ampak "pred DVEMA TEDNOMA". Zdaj naj mi pa kdo pove: ali pred ampak je vejica ali ne? Čeprav v drugem delu ni glagola, ga mogoče ni zato, ker ni potreben, če veste, kaj mislim. V smislu: "Ne smemo reči pred dvemi tedni, ampak moramo reči pred dvema tednoma." Muffsy

šnorca  

član od: 10.11.2007

sporočila: 142

23. nov 2007 20:52

Nisem bila v Parizu, ampak v Londonu. Si imela v mislih nekaj takega? šnorca

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

24. nov 2007 9:03

Ne samo pred dvema tednoma, tudi pred dvema letoma, čeprav pogosto slišimo "pred dvemi leti". uporaba s in z: iz osnovne šole sem prinesla sledeče. S se uporablja z besedami, ki se začnejo na ; Franc Potuje Cele Štiri Tedne Sam Čez Kranjske Hribe. Še o PODROČJU in OBMOČJU. Slednje je geografski pojem, torej na območju Slovenije, področje je vsebinski pojem, na področju slovenskega zdravstva. mimika

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

24. nov 2007 10:57

Šnorca, točno to. V takih primerih jaz vejice postavljam - torej je pravilno, ne? Kakšni pa so primeri z "ampak" brez vejice - če sploh so? (Malo sem se zmedla, priznam.) Muffsy

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

24. nov 2007 12:01

Mimika, s se uporablja tudi s "Ta SuHi ŠKaFeC PuŠČa. (ta stavek mi je bolj všeč, s tistim Francem si jaz jezik zlomim) Atina

šnorca  

član od: 10.11.2007

sporočila: 142

24. nov 2007 12:10

Ja, Atina, tudi škafec je uporaben. Muffsy, vejica pred ampak vsekakor je. Ne sme pa biti npr. v prejšnjem stavku. šnorca

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. nov 2007 0:21

Muffsy je napisal/a:
Kakšni pa so primeri z "ampak" brez vejice - če sploh so? (Malo sem se zmedla, priznam.) Muffsy

 

Ne samo, da je skočil v vodo ampak celo potopil se je. - To je stopnjevalno priredje in v tem primeru pred ampak vejice ni.

LP

cervus

šnorca  

član od: 10.11.2007

sporočila: 142

25. nov 2007 9:19

Elaphus, brez zamere, vendar te moram popraviti. Pri dvodelnih veznikih tipa "ne samo - ampak tudi" vejica je. Ni pa vejice pred "da", saj gre za večbesedni veznik (podobno kot kljub temu da). šnorca

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. nov 2007 11:48

Hja, potem pa res ne vem, kako je prav. V Odvozlankah Dragice Kapko piše, da pri dvo-ali vevečdelnih priredjih vejic ni (sem naj bi spadalo tudi stopnjevalno priredje, za katerega so značilne oblike: ne-ne, niti-niti, ne samo-ampak tudi/celo, tako-kakor tudi), razen posebnosti - ampak tukaj ni omenjeno, da naj bi bilo ne samo-ampak tudi /celo posebnost. Tista vejica pred "da" je bila tudi meni trn v peti - pa sem jo kar pustila, vendar vidim, da bi bilo bolje, ko bi jo zbrisala, hehe.

LP

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti