Zanimiva dejstva iz slovnice

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

22. nov 2007 17:17

Mene pa zelo moti napačna uporaba srednjega spola v dvojini : napačno: pravilno: dva okna - tisto okno - dve okni dva jajca - tisto jajce - dve jajci dva sonca - tisto sonce - dve sonci dva teleta - tisto tele - dve teleti i t d Slovenščino imam rada, čeprav se je od mojih šolskih let veliko spremenila tako v besednem zakladu kot v slovničnih pravilih, da nisem več na tekočem. Zato mi je ta tema zelo všeč in jo bom še večkrat prebrala. daga Sporočilo je spremenil(a) daga dne 22. nov 2007 17:20:05

kletka  

član od: 1.5.2007

sporočila: 151

22. nov 2007 17:38

Pogosto še kje zasledim, da tri pike uporabljajo kot stično ločilo. Prav pa je, če je nestično, torej: "Pomij posodo, če ne ..." kletka

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

22. nov 2007 21:11

"Brez da bi" je kombinacija, ki tudi mene, poleg nepravilne rabe rodilnika, še posebno moti. Prav udari me po ušesih in očitno tudi po očeh: berem namreč nadvse simpatičen in zabaven roman Suši za začetnike in do strani 292 sploh nisem razmišljala o jeziku. Tam pa preberem stavek: "Hočem reči, uživajva v hrani, brez da me neprestano siliš, naj pristanem na kolumno!" Res me je zmotil. ddarinka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

22. nov 2007 21:29

še nekaj sem se spomnila: stični vezaj, angleško-slovenski slovar in Kamniško-Savinjske Alpe (lahko bi rekli tudi Kamniške in -Savinjske Alpe), če povezujemo pridevnik in samostalnik (družbena medicina na primer), pišemo skupaj družbenomedicinski. Stični pomišljaj (daljši od vezaja) namesto od do: vlak Ljubljana–Maribor str. 12–19 členi 33–41 v letih 1981–1999 med letoma 1991–99 Mnogi uporabljajo izraz NAHAJATI SE, ki je napačen. BITI je pravilno. mimika

dascha  

član od: 31.8.2005

sporočila: 116

22. nov 2007 21:55

No, da še jaz dodam, kaj sem se naučila. Nam je profesor slovenščine vedno razlagal: ne Meni se je dopadlo, da.... ampak Mani je bilo všeč, da... Ko smo morali komentirati nastope ga je vedno to zmotilo in nas je tudi na to opozoril. Glagol dopadati je v SSKJ-u, vendar je beseda zastarela. Poleg tega pa se rabi samo z dajalnikom. dascha

mateja11  

član od: 8.3.2006

sporočila: 35

23. nov 2007 0:20

Napaki, ki ju ne prenesem: 1. Uporaba potrebno namesto glagola treba. To napako radi delajo politiki. Vsi bi se jim smejali, če bi v angleškem jeziku rekli I necessary go (namesto I must go). Ko pa razlagajo, da je potrebno spremeniti politiko, pa nikogar nič ne moti. 2. Uporaba "veznika" v kolikor. Uporabimo veznik če. mateja11

Bojan121  

član od: 17.8.2007

sporočila: 29

23. nov 2007 1:07

Primer, kako pomembne so vejice:

 

1. Ubiti, ne pomilostiti.

2. Ubiti ne, pomilostiti.  

 

Bojan121

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

23. nov 2007 7:15

Slovenščina je kot materin jezik nekaj posebnega in prav je, da ji namenimo kanec pozornosti in časa. Zato vsaka razprava, pa čeprav na kulinaričnem forumu, ni odveč. Nekaj bomo že imeli od nje. Marsikaj ste že zapisali, o povratno svojilnih zaimkih pa še ne. Izredno me motijo oglasi v smislu: "Privoščite si le najboljše za vaše stanovanje!" Prav je: "Privoščite si le najboljše za SVOJE stanovanje!" Včeraj sem slišal poročevalca (ne reporterja!) po radiu: "Trenutno se nahajam na Celovški." Prav je: "Trenutno SEM na Celovški." Ogromno je besed, ki niso zaželene (prav je zaželen in ne zaželjen!) in jih pravopis označuje kot publicistične, pogovorne ali narečne. V vsakdanjem pogovornem jeziku ni treba paziti nanje, če pa pišemo diplomsko nalogo ali besedilo (ne tekst!) za oglas, jih je treba izločiti. "Krema za celovito nego obraza" bi, na primer, lepše napisali kot: "Krema za popolno nego obraza." Moti me tudi pretirana uporaba tujk, sploh če imamo zanje primerne slovenske izraze. Bolj ko je pisec izobražen, več tujk uporablja, s čimer (spet primer - pri čemer, s čimer!) morda nakazuje svoj položaj (položaj, ne status!) v družbi, vendar na neprimeren način. Že nekaj časa se nisem oglasil v forumu, zdaj me je malo zaneslo, saj je slovenščina moja priljubljena tema. Bolj kot peka kruha:) Na hitro za konec še tole: Ni prav "en na drugem", prav je "drug na drugem". In še: Ko končate svoje pisanje, brišite vse besedice "pa". Ugotovili boste, da sta vsaj dve tretjini teh besedic odveč! Če bo zanimanje še obstajalo, morda kdaj drugič napišem še kaj. Lep dan želim! Boris booris

šnorca  

član od: 10.11.2007

sporočila: 142

23. nov 2007 8:43

Kaj pa določna in nedoločna oblika pridevnika? Prav je materni in ne materin jezik, saj gre za vrsto in ne za to, ČIGAV je jezik. Beli kruh - "kateri" (dajte mi belega, ne črnega), vendar "kakšen": bel pulover, visok možak, lep avto ... Pa še nekaj o desnem prilastku. Prav je: teta Meta, sosed Jani, zobna pasta Colgate, kruh Krjavelj, paket Plus ... Po drugi strani pa je pravilno: vitamin C in C-vitamin, predvajalnik DVD in DVD-predvajalnik, razred b in b-razred ... šnorca

šnorca  

član od: 10.11.2007

sporočila: 142

23. nov 2007 9:03

Z vezajem tudi:12-mesečna garancija, 10-odstotni popust, 14-letni otrok ... šnorca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti