Zanimiva dejstva iz slovnice

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

22. nov 2007 10:46

Hvala Muffsy in ostalim za pispevke. Opozorila bi na napačno rabo glagola predstavljati, kar se je zgodilo tudi začetnici te teme. Zelo pogosto ga uporabljamo, in sicer namesto glagola BITI. To je narobe. Postavljanje vejic JE problem, knežji kamen pa predstavlja stoletne sanje Slovencev o samostojnosti. Zelo me moti napačna raba "pogojev" in "razmer". Korenčkovi ne živijo v nemogočih pogojih (brez vode, elektrike itd.), ampak v nemogočih razmerah. Gospa Korenčkova svojemu možu postavlja pogoje: "Če ne boš boljše zaslužil, lahko greš!" Moje pogoste napake: tekom dela, pravilno je MED DELOM, pričeti, lepše je ZAČETI; pač pa, pravilno je AMPAK. mimika

kletka  

član od: 1.5.2007

sporočila: 151

22. nov 2007 10:49

In še: Zgleda, da bo lepo vreme. Izgledal je precej slabo. Kaj je tu narobe? kletka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

22. nov 2007 11:45

Kletka, v Slovenskem pravopisu imata obe rabi oznako "neknjižno pogovorno". To so besede, ki jih uporabljamo v pogovoru (ustno), boljše pa je, da jih ne zapišemo. Torej: Videti je (kaže, zdi se), da bo lepo vreme. Precej slabo je bil videti (pošteno povedano, to mi ni preveč všeč). teta torta

kletka  

član od: 1.5.2007

sporočila: 151

22. nov 2007 12:00

Aha, točno tako. Veliko ljudi/medijev namreč vsakodnevno uporablja to besedo. Gre za dobesedni prevod iz nemščine - ausehen. "Zgleda" npr. word niti ne podčrta, saj "misli", da gre za rodilniško obliko besede zgled. kletka

Davor  

član od: 23.10.2002

sporočila: 87

22. nov 2007 13:29

Ker so vsaj na dveh mestih omenjena šaljiva pravila za lepšo slovenščino, katerih avtorji (med njimi sem tudi jaz) so znani, le da po stari navadi neomenjeni, poleg tega pa je seznam sedemindvajsetih pravil nekako "predzadnja resna" verzija, objavljam eno pd povezav do "prave" zbirke:

 

http://www.davor.si/S1.html

 

 Davor



Sporočilo je spremenil(a) Davor dne 23.okt 2014 13:22

Sporočilo je spremenil(a) Davor dne 23.okt 2014 13:23

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

22. nov 2007 14:21

Meni je simpatično, hkrati pravilno in dober prikaz nepravilnega. ZAČETNICA

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. nov 2007 14:59

hehe, Davor, super, da si objavil, kdo so pravzaprav avtorji briljantnega venčka. Hvala in še veliko domislic želim!

LP

cervus

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

22. nov 2007 15:20

Muffsy, hvala za odprto temo in seveda vsem, ki v tej temi sodelujete. Jaz se trudim, da bi bila moja slovenscina cim bolj pravilna, a kaj ko je ne uporabljam vsak dan. Odkar sodelujem na kulinariki sem se popravila v toliko, da ne prevajam vec iz mojega drugega jezika (v katerem sem zacela razmisljati, ki pa ni anglescina) ampak gredo stvari "direkt" slovenscina-slovenscina. Pri prevajanju misli se ponavadi zgodi, da stavek ni sestaljen po pravilih slovensekga jezika. LP Jerneja USA

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

22. nov 2007 15:32

Davor: pravila za lepo slovenscino sem dobila po mailu brez linka ali navedbe avtorja in jih tako tudi razsirjam naprej - bom od sedaj naprej pisala vas copyright (ali left? :))))) lp, proxima

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

22. nov 2007 16:07

Uf, se je pa nabralo komentarjev. :) HVALA za popravek pri uporabi besede "predstavljati". Pa sem se še jaz nekaj naučila, čeprav sem sama začela to temo. Profesorica za slovenščino mi je tudi povedala, da narobe uporabljamo besedo "zaveden", ampak se ne spomnim več, kako sem jo že uporabila (napačno sem pa jo, hah). Saj ravno tega sem se bala, da bi kakšno pravilo narobe posredovala, zato sem objavila samo tista, za katere sem stoprocentno prepričana, da so pravilna. Tako da je "brez da bi" zagotovo narobe, "kljub temu da" se res piše narazen in profesorica je izrecno poudarila, da se beseda "kateri" uporablja s predlogom, to nam je povedala celo kot pravilo. Pravzaprav sem posredovala to, kar nam je pač razložila ona, ker njene besede moramo jemati za svete. :) Čeprav jo večkrat zalotim, da reče "brez da bi" in tudi za primer krativca kot naglasnega znamenja v besedi nam je dala "vlak", čeprav je v slovarju ostrivec. Glej zlomka! V priredja in podredja se pa nisem hotela spuščati, ker se mi je zdelo za "poglavje" o vejici zaenkrat dovolj, če veznike "in", "pa" in "ter" samo omenim kot priredne. Tole: 1.) je pa pomoje bolj stvar oblike kot pravil - ali pač ne? Ker imamo tudi v učbenikih pogosto kakšna pravila napisana na ta način. No, saj ne vem, bi bilo pa res bolje, če bi izpustila oklepaje! Saj pravim, kljub temu da sem napisala ta pravila, obstaja še ogromno drugih, pri katerih tudi sama delam napake! (Še o zamenjavi "kljub temu da" s "čeprav" - tudi o tem še nisem slišala, zanimivo.) Lep pozdrav in prosim, da še kdo objavi kakšno zanimivo pravilo! P.S.: Če je kdo tu gori slavist, naj, prosim, tega NE pove. :) Se bom ob odkritju kakšne moje napake v tla pogreznila od sramu. Muffsy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti