Zanimiva dejstva iz slovnice

HEMA  

član od: 2.3.2004

sporočila: 505

21. nov 2007 21:31

Muffsy, vesela sem tega tvojega prispevka. Tudi jaz rada berem pravilno pisavo, čeprav moram priznati, da sem sama daleč od nje. Včasih ko preberem, kaj sem napisala bi zaslužila "cvek" iz pravopisa. Prav je da negujemo naš jezik, da ostaja lep in kolikor toliko čist. In včasih me kar zaboli, ko vidim kakšen prispevek tudi na kulinariki, čeprav tu ne tako pogosto kot na nekaterih drugih forumih, ko so prispevki brez velikih začetnic, jz namesto jaz, mam namesto imam, tok namesto toliko........Tud,men kdaj uide kšna taka. Imam končano "samo" poklicno šolo in se trudim, da pišem pravilno. Me pa kar boli, ko se nekdo postavlja z nevem kakšno izobrazbo in potem ne zna, ali pa noče pravilno pisati. Slovenščina je lepa, čuvajmo jo. (Mogoče kje manjka kakšna vejica. V osnovni šoli je moj sošolec na koncu spisa naredil ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, in pripisal: " Tovarišica vejice postavite sami jih je sigurno dovolj!") Hema Sporočilo je spremenil(a) HEMA dne 21. nov 2007 21:32:25 Sporočilo je spremenil(a) HEMA dne 21. nov 2007 21:33:18

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

21. nov 2007 21:31

Bravo Muffsy in hvala! Tudi sama se trudim za lep jezik, zato sem z veseljem prebrala pravila, ki si jih posredovala. Razrešila si mi nekaj dilem, predvsem okrog vejic, ugotovila pa sem tudi, da moje znanje iz šole še ni čisto izpuhtelo. Vem, da se napake dogajajo, menim pa se je treba vedno in povsod truditi za lep slovenski jezik, ne pa zavestno pisati nekakšne spakedranščine. Pomislite, kako malo nas je na tem svetu, ki govorimo in pišemo v slovenskem jeziku, zato menim, da ga je treba negovati. ddarinka

HEMA  

član od: 2.3.2004

sporočila: 505

21. nov 2007 21:36

Ha, ha! Sporočilo sem spreminjala, ker sem opazila, da sem pozabila na nekaj vejic. Hema

neznan uporabnik

21. nov 2007 21:36

Mufsy, mogoče samo to: pri ločevanju posameznih odstavkov s številko se piše ali vejica ali zaklepaj. Nikoli oboje skupaj. Podvajanje ločil je nepotrebno. Torej: 1. 2. 3. ali 1) 2) 3) Aja, seveda to velja za vse nas, ne samo za Mufsy. Zdle pa si grem odslajsat en pis breda za diner. jancka

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

21. nov 2007 21:55

Živjo! Bravo Mufsy. Še dobro, da se ti je dalo vse to natipkati. Res uporabno, zato priporočam vsem, ki imate podmladek v šolah (vseh stopenj), da njeno sporočilo natisnete, povečate in ga prilepite na zid nad pisalno mizo vaše mladeži (brez heca), vsakič, ko bodo vstopili v sobo ali nehote pogledali na zid, ga bodo zagledali in si (korak za korakom) za vedno vtisnili v spomin ta pravila. Ker pa ne morem iz svoje kože še nekaj navodilc: 1. ko pišemo dan in datum nekega dogodka, ju ločimo z vejico, ki sledi tudi za datumom (v sredo, 16. 2. 2009, ob 15.30); 2. čas polne ure raje zapisujte z besedo ura (ob 20. uri / ob 20.00); 3. v slovenščini je ime vedno pred priimkom (Pika Nogavička), če postavimo priimek pred ime - to je dovoljeno v abecednih seznamih - sta oba ločena z vejico (Nogavička, Pika); 4. pri naštevanju alinei je na koncu vrstice vejica (loči posamezne besede) ali podpičje (loči posamezne stavke), za zadnjo vrstico (alineo) stoji pika. LP Lenka

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

22. nov 2007 6:20

Super! Prav uživam v tej temi. Še moj mali prispevek k razumevanju kam nas lahko privede napačno postavljena vejica :)) 1) Obesiti, ne pomilostiti! 2) Obesiti ne, pomilostiti! ssilva

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

22. nov 2007 6:41

Super tema, hvala ! Meni se kar prevečkrat vriva "pa".... Kdaj uporabiti podpičje?

Zadnje čase se vedno bolj uporablja ... dogaja, namesto se dogaja. sem v zaostanku z novimi pravili?

kobra 1

kletka  

član od: 1.5.2007

sporočila: 151

22. nov 2007 8:08

Muffsy je napisal/a:
4.) Narobe uporabljamo tudi besedo "kateri". Napačno je na primer: Videla sem babico, KATERA je nosila košaro. Reči moramo: Videla sem babico, ki je nosila košaro. Besedo "kateri" pa lahko uporabljamo samo s predlogom, na primer "s katerim", "pri katerem", "o kateri" itd. Primer: "Spoznala sem Mateja, S KATERIM sem se kasneje spoprijateljila." Obvezno! Muffsy
Mislim, da tole pa ne bo čisto držalo. Nas so učili, da velja: ki = kateri, ki ga = katerega, ki mu = kateremu, ... Podobno kot na njega = nanj, za njega = zanj ... Primer iz samega pravopisa: # 666: V polcitatnih in citatnih besedah pišemo glasovni zvezi l + j ali n + j tudi po pravilih jezika, KATEREMU pripadajo ... Seveda pa pohvale za trud. kletka Sporočilo je spremenil(a) kletka dne 22. nov 2007 08:09:19

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

22. nov 2007 8:17

Če si tole temo sprintam, bom imela doma takoj pri roki tak mini, instant, slovenski pravopis. Hvala! Bi dodala še to, da se Božiček piše z veliko, Dedek Mraz pa dedek Mraz. Prazniki so z malo začetnico, razen npr. Prešernov dan, ki se nanaša na lastno ime-Prešeren. To sem jaz konkretno odnesla od slovenščine, poleg tistega "pri otrocih, z otroki"-pazite tukaj na pravilno naglaševanje. Jelenckova

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

22. nov 2007 8:34

Muffsy in druge, zelo pohvaljene! Vidite, kako je vse stvar načina: če govoriš o slovnici malo za hec, je to marsikdo pripravljen sprejeti, ker se ne čuti ogroženega, napadenega, se mu ne zdi, da bi neke "domišljave intelektualke" zaničevale manj izobražene. Že čisto v načelu pa mi je zelo všeč, da v tem forumu pišemo vsaj približno pravilno slovenščino in ne slenga, ki ga, priznam, tudi težko razumem. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti