Kaj se dogaja s kvaliteto naše hrane?

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

tema odprta - 21. nov 2007 14:23 | ogledi: 5.372 | odgovori: 40

Tema ima sicer zelo širok naslov, mene pa je zadnje čase zmotila prisotnost vseh možnih živalic v moki, kosmičih in oreških. Pa naj podrobneje opišem. Še ne toliko časa nazaj sem kupovala Sparovo moko (moke kupim kar nekaj, ker pečem kruh v kruhomatu) saj se je tudi iz najcenejše moke spekel dober kruh. Odprt paket moke dam vedno v plastično posodo, medtem ko zaprte pustim v drugi omari v papirnatih vrečkah. Kmalu sem začela opažati v moki drobne svetlorjave žuželke, najprej v plastični posodi, nato tudi ob odprtju novega paketa. Plastično posodo sem kmalu zamenjala (za staro nisem bila 100%, da tesni, za novo pa sem), saj sem živalce začela opažati praktično povsod - v sladkorju, na policah v omari, ipd. Kmalu je s polic izginila Sparova moka, zato sem začela kupovati dražjo (saj ni bilo izbire), vendar sem pričakovala, da problemov z živalcami ne bo več. In, glej ga zlomka, spet lezejo živalce v posodi. Tokrat imam vsa živila hermetično zaprta in ločena (pomagam si tudi z Ziplock vrečkami), zato točno vidim, katero hrano sem kupila okuženo in katero ne. Zadnje čase sem na tak način zmetala proč že kar precej hrane in ne vem, če sploh še ima smisel kupovati razne polnozrnate kosmiče, moko in oreške, ki niso ravno poceni. Pri oreških sem imela problem tudi z molji. Odprto vrečko sem po uporabi zaprla, ko pa čez 14 dni vrečko spet vzamem v roke, vidim na zgornjem delu vrečke polno črvov in moljev, ki samo čakajo, da se vrečka odpre in si lahko razširijo teritorij. In spet je šla vrečka ne ravno najcenejše hrane v smeti.

Se vam zdi mogoče smiselno shranjevati račune in od trgovine zahtevati povračilo tudi po 2 ali 3 tednih od nakupa? Za te živalce sem namreč prepričana, da so trgovinske in ne domače, saj imam npr. vrečke kosmičev zložene na polici eno zraven druge vsako v svoji Ziplock vrečki, po eni vrečki kar mrgoli (se vidi, ne da bi vrečko odpiral), sosednji kosmiči levo in desno pa so brez malih požeruhov (saj kadar gre za male količine si npr. tudi skuham ovsene kosmiče z dodatnimi proteini ampak surovi muesliji iz teh kosmičev mi pa ne grejo po grlu).

Vesela bom vaših mnenj in izkušenj!

piščanec

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

21. nov 2007 14:29

Meni se je to dogajalo pri moki. Po nekaj dneh, ko sem jo odprla je začelo v njej "migat". Bilo je vseeno če sem jo pustila v vrečki ali jo dala v posodo. Že nekaj časa hranim moko v zmrzovalniku. Pri kosmičih in ostali hrani pa "požeruhov" nisem opazila. K

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

21. nov 2007 14:33

dobra tema. sem jaz tudi zadnjič te živalce opazila. Žal je krivda moja, ker sem imela v odprtih vrečkah gris in pa riž. Tako, da so se verjetno iz ene vrečke še v drugo preselili. Ta teden sem prvič v pločevinki kupljenega fižola našla črva........ (pa pri enih sem vidla, da so našli čeve v škatli s kosmiči; verjetno res da je bila škatla nekaj časa pozabljena...) klavdija

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

21. nov 2007 14:38

Malo sem brskala še po internetu, da bi prilepila kakšno slikico teh žuželk (ne mislim moljev, ker te vsi poznamo) iz moke in kosmičev. Zaenkrat nisem našla nič takega, na internetu je najpogostejši hrošček iz moke, vendar sem skoraj prepričana, da to ni to, prvič, ker te hroščke poznam, drugič pa, ker so ti moji požeruhi res čisto drobceni (prednost starejših kuharjev je, da jih verjetno ne bi niti videli) in zelo svetle barve. Vidim pa, da nisem edina s tem problemom, .... žal. piščanec

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

21. nov 2007 14:44

Pri nas se dogaja isto. opazila sem jih v moki, leči, bučnicah. So pa res zelo drobni, kot drobtine, le da so malo bolj podolgovati. Me zanima, če bomo ugotovili za kaj gre in kako se jim ogniti. veverica

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

21. nov 2007 14:55

Problemov z moko, rižem, kosmiči... do zdaj še nisem imela. Me je pa vrglo, ko sem dala namakat suhe gobe (vrečka je bila original zaprta), pa so se namakali tudi posušeni žužki, zviti v klobčič... brrrrr... s0ncek*

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. nov 2007 15:13

Pri nas enako. Ker kupujem ogromno suhega sadja, pa oreščkov tudi zaradi hčerkice, ki to rada je, imam polno žužkov kar naprej. Sem že v eni drugi temi govorila, ni 14 dni odprto, že kaj leze ven... Včasih pa tudi v zaprti vrečki, ki 14 dni ali 3 tedne stoji v omari... Katastrofa!

Račun že zdavnaj vržam proč, nazaj se mi ne da hodit kregat v trgovino... Sem prelena, pa vem, da ne bi smela. Ker dokler imaš zakonsko pravico, jo pač lahko izkoristiš...

lidka

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

21. nov 2007 15:24

piščanec je napisal/a:
Malo sem brskala še po internetu, da bi prilepila kakšno slikico teh žuželk (ne mislim moljev, ker te vsi poznamo) iz moke in kosmičev. Zaenkrat nisem našla nič takega, na internetu je najpogostejši hrošček iz moke, vendar sem skoraj prepričana, da to ni to, prvič, ker te hroščke poznam, drugič pa, ker so ti moji požeruhi res čisto drobceni (prednost starejših kuharjev je, da jih verjetno ne bi niti videli) in zelo svetle barve. Vidim pa, da nisem edina s tem problemom, .... žal. piščanec
Točno vem kakšne so te živalice, saj jih imam tudi jaz. Nedavno sem zavrgla kompleten nakup raznovrstne moke (cca 12kg) - še dobro, da imamo kure... Mi je bilo pa vseeno žal. Je pa res, kot praviš, da starejše osebe tega sploh ne opazijo, moji mami sem povedala, pa je rekla, da ona ne vidi nič. Dokler ni vzela očal ali lupe. Take živalice so "se mi zaredile" tudi v škatli čaja s filter vrečkami, pa v posušenih gobah (še zapakiranih). Se mi je pred par leti tole nekoč zgodilo in sem še cel mesec v omari pobijala to golazen. In res, NISO žužki ali hroščki. Uf, še zdaj me boli glava, ko pomislim, da so kure pojedle vso tisto moko... Jaz odprto moko hranim v hladilniku. Ostalo pa v vrečkah v shrambi.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

21. nov 2007 15:40

Mogoče pa v drobnem tisku piše z dodanimi proteini Joj, jaz sem pa že "starejša oseba" in takih izgleda ne vidim, ker jih nisem opazila, pač pa mi je pred kratkim na situ po sejanju moke ostal en mali črviček . Cila

darja-  

član od: 11.8.2007

sporočila: 567

21. nov 2007 16:02

Me prav zanima kako izgledajo ti žužki,kajti jaz do zdaj nisem še nikoli nič opazila,pa imamo vedno doma kosmiče pa tudi moko ,ker veliko pečem...delam v trg.pa še nobena stranka ni nikoli rekla,da bi v moki kaj našla.Katera šparova moka pa je to? darja-

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

21. nov 2007 16:14

Mislim, da se žužkom v moki reče "mokarji", ker nam je enkrat učiteljica za biologijo razlagala, da se prav radi zaredijo v moki. Problem pa pomoje sploh ni v kvaliteti hrane (moke), pač pa v tem, da enostavno tako dolgo leži v trgovini, da se v njej pač zaredi razna golazen. Profesorica nam je zaradi tega posebej odsvetovala nakup moke tik pred iztekom roka uporabe ali pa kaj podobnega. Nam se ni še nikoli zgodilo, da v moki našli kake nogice. Te stvari porabljamo sproti in precej hitro, tako da se nič niti nima časa zarediti. Če oreške pustiš 14 dni na miru, se mi ne zdi preveč čudno, da potem najdeš v njih razno golazen (živo je povsod okrog nas, Aristotel in Pasteur sta na tem področju izvajala zanimive poskuse). Drugače pa je povsem mogoče, da so se vam žužki zaredili nekje za omaro, v omari ali pa kaj takega, pa če se vam zdi to še tako neverjetno. Moji sestri so se enkrat v sobi zaredili molji in kljub temu da je vse posesala, razkužila, zmetala proč in tako, se jih še dolgo časa ni znebila ... Tako da - premislite. LP Muffsy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti