Vprašanje - mama samohranilka

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

19. nov 2007 20:17

menci je napisal/a:
Jade in magnolija. Vem, da tukaj nima nihče ničesar proti samohranilkam, pa tudi marsikje drugje ne. Je pa nekakšno splošno mnenje (iz bogve katerih časov in krajev), da če si samohranilka lahko goljufaš državo tako ali drugače (sem velikokrat slišala tako med vrsticamI - ne tukaj, da ne bo nesporazuma). In zato sem mogoče malo bolj občutljiva glede tega. Bi pa rada povedala še en primer. Mati samohranilka (resnična samohranilka), oče neznan, dobivala še kar velik otroški dodatek. Potem se je odločila in tožila očeta svoje punčke za preživnino. Preživnino dobila, otroški dodatek se je zmanjšal na minimum, ustrezno več je plačevala za vrtec ipd. Med tem je zaživela z novim partnerjem, ki plačuje za svoje otroke iz prejšnjega zakona. Defitivno se ji bolj splača ne bit samohranilka, saj je dohodek deljen na več družinskih članov manjši, kot pa če je deljen samo na dva člana. Tako - vedno se ne splača. Če se pa da.... Ja, pa mal sem se morala skašljat. Brez zamere LP menci
Ampak Menci, predstavljaj si mamo samohranilko in družino s tremi/štirimi otroci??? Če gledamo prihodke in odhodke - po mojem mneju so kar se tega tiče na istem. Ali ne? Nihče pa ni kritiziral resničnih samogranilk. Vsekakor vas oziroma jih cenim, ker ne morejo nikoli preložit odgovornosti vzgoje na drugo osebo. Poleg vsega ostalega seveda! Naježim pa se ob kvazi samohranilkah oziroma še huje skritih dohodkih enega izmed staršev (kjer je torej starš vzdrževana oseba?!?! in zavarovan po drugem partnerju...). Kar pa se družinskega življenja ter prihodkov in odhodkov tiče, pa je po hitrem izračunu meni jasno, da v primeru družinskih prihodkov tam nekje od 800 do 2000 € neto, na koncu družina razpolaga s približno istim kupčkom denarja (toliko manj ali več vrtca, toliko manj ali več otroškega dodatka...). Čisto zares! veverica

menci  

član od: 26.2.2006

sporočila: 84

19. nov 2007 21:10

Veverica, se strinjam. Čeprav mislim, da je za družine z več otroki-dokler so majhni in nimajo še veliko potreb kar dobro poskrbljeno z otroškimi dodatki, znižanimi plačili vrtca, delo po 4 ure ipd. Se pa situacija seveda obrne, ko gredo v šolo, ko ne morejo več nositi cunj eden za drugim, ko rabijo vsak svoje knjige in zvezke, pa še prevoz v šolo. Tako, da cenim družine z več otroki in vem da jim ni lahko, saj s tremi ali štirimi nagajivimi otroci je že dela veliko, ne samo stroškov. No, pa štiri ali šestčlansko družino z 800 euri dohodka si ne predstavljam. Medve sva dve, pa bi komaj skoz prišli. Zdaj pa je tema res že čisto zašla. lp menci Sporočilo je spremenil(a) menci dne 19. nov 2007 21:22:12

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

19. nov 2007 21:25

Vem da to ni tema,ampak Menci moram ti odgovoriti.Otroški dodatki so isti neglede ali so v vrtecu ali v šoli.Z polovičnim delom si zaslužiš tudi polovično plačo.Denarja pa tak ali pa tak ni nikoli dovolj.Glede znižanega plačila vrteca, pa je tako.Vsi vidijo da se plačilo zniža, nobeden pa ne vidi kako je to še vedno visoko.Glede otroških dodatkov je pa tako,da data oba podatke neglede na naslov. Mamicam ki so pa samohranilke(v pravem pomenu besede) dam kapo dol in vas občudujem.Pa neglede ali imaste enega ali več otročkov.Ste steber svoje družine. Sporočilo je spremenil(a) balonka dne 19. nov 2007 21:26:41 Sporočilo je spremenil(a) balonka dne 19. nov 2007 21:33:17

Kajcika  

član od: 6.10.2007

sporočila: 64

19. nov 2007 21:48

Bila sem samohranilka, pa nisem imela zato nobenih privilegijev. Vse je šlo pač na OD + preživnina. S preživnino pa nisem pokrila niti stroškov vrtca, kaj šele kaj drugega.Zato dobim kar norice, če rečejo, da sampohranilke samo izkoriščajo. Jezna pa sem res na vse tiste, ki so prave samohranilke spravili na slab glas.Tako imenovani "svobodni umetniki", zapolen je samo eden, imajo pa razne trgovine, vikende in še veliko bi lahko naštela, pa dobivajo razne pomoči. Tega pač naša država oz. socialna ne vidi. Otroku res lahko daš drug priimek, vendar pa moraš biti pozoren in povsod to tudi naglas povedati. V vrtcu se je hčerka poškodovala, popoldne pa me je hotela vzgojiteljica poklicati, pa me žal ni mogla, ker je pozabila moj priimek, tel.št. pa si ni prepisala. Tudi sedaj, ko je v šoli, moram kar naprej ponavljati, da imamo različne piimke. To je pač neprijetnost, ki jo prikličeš z različnimi priimki. Kar se pa tiče finančne plati, pa je vse odvisno od OD, če jih pa res ni, moraš pač odpreti marsikater vrata, veliko dokazovanja itd. Kajcika

jezek  

član od: 15.8.2007

sporočila: 129

20. nov 2007 11:11

Kajcika, prepričana sem, da v tej debati nihče ne udriha po pravih samohranilkah! Ampak mislim, da je več "ponarejenih" samohranilk, ki kradejo dobro ime in nenazadnje tudi denar tistim, ki jim je namenjen in ki ga resnično potrebujejo. Zgražam se nad državo,ki ne zna (beri noče!) najti načina, kako ugotoviti, ali nekdo je, ali ni, to za kar se izdaja. Pred vsemi, ki pa se zaradi takega ali drugačnega razloga same (sami) prebijajo z otrki, pa kapo dol! jezek

menci  

član od: 26.2.2006

sporočila: 84

20. nov 2007 11:34

Ja, seveda se otroški dodatek računa glede na dohodek, prav tako znižano plačilo vrtca. Nihče pa ne pomisli na to, da , ker sva dve in ena plača + preživnina, ne morem skuhati kosila na 2/3 štedilnika, da ne morem gledati 2/3 televizorja, da moram ogrevati celo stanovanje, ne samo 2/3, prav tako je z vsemi ostalimi stroški. Tukaj mislim, da je tista razlika, ki je ni pripravljen upoštevati nihče. Ne jamram, jaz imam zase in hčero dovolj, da normalno preživiva, le kakšnim razkošnim dopustom in oblekam se morava odpovedati. Res je, da nekatere izkoriščajo status samohranilk, na te sem tudi jaz jezna. Bi pa rada poudarila, da se vedno to ne izplača, niti s finančnega vidika, še manj pa s človeškega. Veverica, hvala, da si opazila tisto najtežje pri samohranilkah (pri meni). Da ne moreš preložiti ali deliti bremena vzgoje in vseh ostalih odločitev ki so v zvezi z družinskimi težavami na nikogar. Saj imam pomoč, ampak odločitve in skrbi so samo moje menci Sporočilo je spremenil(a) menci dne 20. nov 2007 12:15:39

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

20. nov 2007 12:03

Menci, spet jaz Pri vas morate zavreti recimo 2 l vode za testenine, pri nas pa 4 ali 5 l. Se dalj kuha, kajne? Najbrž imate stanovanje manjše, manj perila opereš,... Pa ni, da bi se kregali. Nikakor! Saj sem napisala, vem, da vam je zelo, zelo težko. veverica

mamica03  

član od: 13.11.2007

sporočila: 87

20. nov 2007 12:14

Oprosti veverica, zdaj pa greš res predaleč. Pa kaj bi sploh rada dokazala? Mislim, eni so pa res nevoščljivi, pa lahko rečete kar hočete. Glej, če je zakon takšen, da lahko dobiš kje več denarja, ti pa izpolnjuješ vse pogoje za pridobitev le-tega, ti povem, da moraš biti zelo, zelo neumen, če tega ne izkoristiš. Lahko rečete kar hočete (saj smo vendar v demokraciji, a ne) a jaz še predobro vem, da lačen sitemu ne verjame. Tako je pa tudi s tem Punca je nekaj lepo vprašala, sedaj pa večina (vsa čast izjemam) pljuva čez kvazi samohranilke. Halo???????? Potem se pa čudimo, če drugi označujejo Slovence kot zelo nestpen, predvsem pa neprivoščljiv narod. Saj vsi poznamo tisto: Samo, da sosedu krava crkne, kajne Dajte, zamislite se malo in ne širite nestrpnosti (in nevoščljivosti) na vse udeležence tega pogovora mamica03

menci  

član od: 26.2.2006

sporočila: 84

20. nov 2007 12:22

Veverica, sploh se nič ne kregam. Samo opozarjam na stvari, ki večini ostanejo skrite in jih ne želijo opaziti. Ja, stanovanje imava res manjše, ampak kvadratni meter manjšega stanovanja je praviloma dražje od kvadratnega metra večjega. Sploh pa res tole gre že čist preveč v drugo smer. Sem tud sama k temu prispevala. Oblubm, da ne bom več menci

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

20. nov 2007 12:38

Se podpišem pod mamico 03 rosie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti