Poceni kosilo

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. jan 2008 11:11

Ne, ne bo držalo, da vegetarijanci ne jedo živali. Vegetarijanci  jedo živali, vsaj večina med njimi. Samo, ne jedo VSEH živali. Ribe, mehkužci so tudi živali, kajne?

O količini beljakovin, potrebnih za življenje (mimogrede, potrebujemo amino kisline, ki so sestavni del beljakovin, ne potrebujemo pa beljakovin samih), ne moremo kar povprek soditi. Rastoči, rekonvalescenti, nosečnice, fizični delavci, aktivni športniki, jih potrebujejo več kot ostali. Neizpodbitno dejstvo, ki ostaja, je, da moramo OBVEZNO vnesti zadostno količino esencialnih amino kislin, teh telo samo ne more sintetizirati. In teh je 8 od 20 amino kislin, ki sestavljajo beljakovine. Isto velja za esencialne vitamine.

Vrnimo se k poceni kosilom, ki so lahko preprosti ali pa kompletni obroki, katerikoli, če so zaužiti v slogi, miru in z vsemi družinskimi člani za mizo, bodo dosti bolj koristni, kot, če bodo šli v usta v neslogi, živčnosti,......pa od koderkoli izvirata.

 

 

rimljanka - zasebno mnenje

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

23. jan 2008 11:26

Piščanec če ti do štirih sadje že iz ušes gleda si zanj več porabila kot bi odštela za normalen obrok. Glede na to, da smo malo kalkulirali ceno prehrane moraš prišteti k vrednosti kosila še to, kar ti iz ušes sili. Potem si že daleč od 1,3 € za dve osebi. Če bi moje prejšnje poste dobro prebrala, ti ne bi sedaj še enkrat z enakimi besedami odgovarjal, kot sem jih že enkrat zapisal. Da pa vsebuje 50-60 g ajdove moke in zajemalka gobove juhe skoraj vse kar človek v enem dnevu potrebuje pa res do sedaj nisem vedel in mi verjetno nikoli ne bo razumljivo.Velika večina najstnikov kompenzira takšna "kosila" s senviči hamburgerji in podobnim, zato pa je populacija čedalje debelejša. Vsak drugače, vsak po svoje in radi se imejmo še naprej. ati zlati

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

23. jan 2008 11:45

rimljanka - zasebno mnenje, prosim, da ne smetiš temo preveč s tistimi...sej tud napisat ne znam, s kakšnimi kislinami, ker jaz od kislega poznam samo cviček in kis Ognjič

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

23. jan 2008 11:55

No, pa da bo v tej temi še kakšen predlog za poceni jedi: Jaz imam zelo rada juhe, zato večkrat naredim korenčkovo juho z zdrobom (milijonska juha), juho z ovsenimi kosmiči (popražim čebulo in kosmiče, zalijem, začinim, malo mezge in voila!), krompirjev golaž (če izpustimo hrenovke, je takorekoč zastonj, sicer pa tudi tista ena hrenovka ne stane toliko), porovo juho (na maslu popražim por, dodam na kocke narezan krompir in zalijem, začinim in počakam, da se krompir malce razkuha) in še bi lahko naštevala. Kar se pa mesa tiče, jem večinoma samo piščančje. Kupim celega piščanca (pribl. 5 eur), ga razkosam in zmrznem, pa imam za ohoho kosil). Zraven naredim krompir, riž, kuskus, zelenjavo, kakšno solato, včasih iz mesa naredim obaro ali piščančji golaž. Kot je že nekje Veri zapisala, včasih lahko narediš tudi kakšne fancy jedi in pač izpustiš ali nadomestiš drage sestavine. Zelo me moti, da je zelenjava (in zdrava hrana nasploh) zadnje čase tako draga in bojim se, da bo slej ko prej prišlo do takega stanja, kot ga imajo v Ameriki. Tam je toliko debelih ljudi tudi zato, ker jedo samo junk food, ker je le-ta cenejši. In ko smo že pri junk food, tudi pizzo delam sama in je precej poceni, pa vsi jo imamo radi. Testenin sem se naveličala v študentskih letih, tako da so zdaj le izhod v sili (ko ni časa, volje za resnejše kuhanje). Ali pa, ko kuha moj dragi, ki drugega ne zna :))) Kruh pa že od podražitev dalje pečem sama. Poceni in dobro, saj lahko dobimo zelo različne okuse, če se malo igramo s količinami in vrstami moke. Ravnokar sem spekla en hlebček, njam njam. RadaJem

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

23. jan 2008 12:21

Med poceni juhe spada še zdrobova juha, pa prežganka, zeljna juha, itd. Namesto goveje se pripravi odlična piščančja juha, meso pa se seveda porabi. Jaz ga včasim porabim za prazolio, ki ga namesto govedine nadomestim s piščancem. Potem je še Rikotova gosta krompirjeva juha (krompirjev zos). Med poceni jedi spada še kislo zelje s krompirjem, zraven pa štrukelj iz bele moke z ajdovim nadevom. Grenadirmarš je za nas športnike pred treningom zakon, ker je bomba ogljikovih hidratov, je pa tudi zelo poceni. Testenine na 1001 način, rižote (poskusite kdaj rižoto s čičerko), zelenjavne ali z malo mesa, leča in ostale stročnice, ričet (tudi brezmesni je čisto spodoben), kavra, obare (jaz dam praviloma bolj malo mesa v obare, zato pa zelo veliko zelenjave) z ajdovimi žganci, zabeljen stročji fižol (lahko s panceto, da niso ravno ocvirki), pečen krompir in solata, itd. Iz večine stročnic se lahko naredijo čudoviti polpetki, zraven se zelo dobro prilega kakšna zelenjavna omaka ali omaka iz leče in zelenjave. Pa seveda pira, ajda in ješprenj, pripravljeno v stilu rižote ali narastkov. In še in še in še. fresh

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

23. jan 2008 15:01

Veliko vegetarjancev ne le, da ne je rib in mehkužcev, ampak tudi mleka in jajc ne uživajo, pa so  bolj zdravi od vsejedcev, kljub temu, da ne dobijo EA kislin .  Poznam stroge vegetarianke z zdravimi otroci, zato ne vem, zakaj tako tiščite to meso naprej, kot, da človek brez njega ne bi mogel preživeti.  Odvisno je od človeka, verjetno je malo tudi v genih. Moj mož brez mesa ne bi preživel, jaz ga imam še kar rada, ampak bi šlo tudi brez njega.

Največ se da prihranit pri prigrizkih, pijači, delikatesah in jogurtih. Razpon cen pri slednjih je tak, da kar glava peče. Včasih gledam v trgovini, kaj ljudje kupujejo, da jim roba mahedra čez vozičke. Šteka piva ali dve, pa kokakole in kakšne umetne pijače, čipsi, smokiji, pa kaj suhega. Nič sadja in zelenjave, se čudim, kako sploh preživijo.

Lijana

nana1  

član od: 3.2.2007

sporočila: 202

23. jan 2008 17:18

Vidim, da je tudi vam 500€ veliko, ampak to je celo mesečni račun za hrano ( meso, zelenjava, sadje, pijača), pa čistila. Trudimo se, da enkrat na teden jemo ribe. Meni osebno se zdijo predrage ( mogoče tudi zato, ker jih ne obožujem preveč). Žal nimamo vrta in ne kakega domačega mesa. Kupujem s seznamom in po čim bolj nizkih cenah. Ko se odpravim po nakupih grem tudi v štiri različne trgovine ( naj vsak zasluži malo ). Moko, sladkor, olje kupujem po "štekah", Ko zmanjka grem po novo. Mogoče sem napisala narobe; za hrano porabimo od 400-500€, odvisno od meseca. nana1

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. jan 2008 18:11

Hm, pri nas pa skoraj nič za hrano ne zapravimo.....Je v naši dolini tak luft, da parkrat vdihnemo, pa smo siti.....

LP

cervus

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

23. jan 2008 18:28

A smo midve sosedi, elaphus? Jelenckova

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

23. jan 2008 18:35

A je toliko ljubezni v zraku? slepakura

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti